Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jest gdański projekt uchwały krajobrazowej. Chodzi o to, by reklamy nie szpeciły miasta

Uchwała krajobrazowa jest już gotowa i będzie złożona w Radzie Miasta w poniedziałek, 12 lutego, przez wiceprezydenta Gdańska Piotra Grzelaka. Ustawa reguluje szczegółowo, jakie nośniki reklamowe mogą wisieć w jakich częściach miasta. Ma sprawić, że przestrzenie publiczne wypięknieją. Właściciele firm reklamowych zapowiadają pozew.

Jest gdański projekt uchwały krajobrazowej. Chodzi o to, by reklamy nie szpeciły miasta
A
A
data publikacji: 09 lutego 2018 r.

Miasto zapowiada, że uporządkuje chaos reklamowy
Miasto zapowiada, że uporządkuje chaos reklamowy
gdansk.pl

Gdańsk chce być jak cywilizowane miasta zachodnioeuropejskie, gdzie reklama zewnętrzna nie powoduje oszpecenia budynków i osiedli.

Dlatego tak ważna jest nowa ustawa krajobrazowa, która po dwóch latach przygotowań, jest wreszcie gotowa.

- To potężny dokument - mówi Michał Szymański, p.o. Zastępcy Dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej GDZiZ. - Ta uchwała jest bardzo szczegółowa. Praca zajęła nam wiele tygodni, bo nie chcieliśmy, żeby została odrzucona przez nieprecyzyjność opisów. To dokument “niestrawny”, ale taki musi być, bo to dokument techniczny. Nie jest to przyjemna lektura. Musi jednak być zrozumiała dla właścicieli sklepów, zakładów i restauracji, więc przygotowujemy swoisty przewodnik w strawnej formie dla przeciętnego obywatela. 


Zobacz Uchwałę Krajobrazową Gdańska - PREZENTACJA (2.63 MB)

Jakie są korzyści z uchwały?

Piotr Grzelak: - Korzyści to uporządkowanie przestrzeni publicznej w Gdańsku i odsłonięcie wartościowych obiektów. Będziemy mogli wreszcie podziwiać nasze piękne miasto, nie będziemy się potykać o reklamy. Są korzyści dla mieszkańców, którzy nie będą dłużej oglądać tyłu baneru zasłaniającego okna. Będzie można wieszać te banery tylko na ścianach ślepych, bez okien.

Uchwała dopuszcza jednak współfinansowanie remontu budynku poprzez umieszczenie reklamy na rusztowaniu - mogą zawisnąć na 12 miesięcy co pięć lat. Na obszarach ochrony konserwatorskiej będzie konieczność odwzorowania elewacji na płachcie zasłaniającej budynek.


RELACJA WIDEO Z KONFERENCJI PRASOWEJ NA TEMAT UCHWAŁY KRAJOBRAZOWEJ:


Grzelak mówi, że uchwała jest też dobra dla właścicieli firm reklamy zewnętrznej: - Nie idziemy przeciwko legalnym nośnikom reklamowym. Opracowaliśmy jasny przewodnik, co mogę, czego nie mogę. Dotąd obok nośników porządnych i legalnych, pojawiały się też nośniki nielegalne i nieestetyczne. Teraz branża reklamowa będzie miała jasność.

Grzelak mówił, że Gdańsk upodobni się w ten sposób do miast zachodnich: - Jeżeli jedziemy na Zachód, gdzie to jest od lat ukształtowane, to tam są nośniki wzbogacające przestrzeń publiczną. W Polsce dotąd wisiało dużo tanich nośników. Mam nadzieję, że teraz w Gdańsku pojawią się bardziej kreatywne pomysły.

Wiceprezydent Gdańska przypomniał także, że takiej ustawy krajobrazowej chcieli mieszkańcy Gdańska. Powołał się na ankiety na stronie gdansk.pl, w “Gazecie Wyborczej” oraz na profesjonalną sondę telefoniczną: - Gdańszczanie są za tą uchwałą i za uporządkowaniem przestrzeni publicznej. Jednoznacznie opowiedzieli się, żeby uporządkować przestrzeń. W ankiecie telefonicznej aż 82 procent pytanych było za uporządkowaniem i ograniczeniem liczby reklam w mieście.

Grzelak dodał, że zanim napisano treść gdańskiej uchwały, zostały przeanalizowane orzeczenia sądowe z innych części Polski, np. z Łodzi. - Orzecznictwo sądowe w tej materii znalazło odzwierciedlenie w naszej uchwale - powiedział.


Spacer po dzielnicy Kokoszki wśród jakże atrakcyjnych reklam
Spacer po dzielnicy Kokoszki wśród jakże atrakcyjnych reklam
Maciej Kosycarz/KFP

Gdzie może stać "witacz"?! 

Uchwała jest bardzo szczegółowa. Określa, co może wisieć, stać czy migać w jakiej części miasta. Określa gabaryty reklam, ich typ, odległości dużych nośników od skrzyżowań (50 metrów) i reklam jednej od drugiej.

Michał Szymański z GDZiZ: - Kluczowe regulacje dotyczą typów nośników i charakteru przestrzeni, w których staną. Wyznaczyliśmy osiem stref w Gdańsku o różnych zasadach. Te najbardziej istotne, o randze światowej, to Główne Miasto i Stocznia Cesarska. Tam zasady są najbardziej restrykcyjne [to tzw. strefa S Zero - red]. Dalej są obszary wpisane do rejestru zabytków [strefa SR]. Dalej obszary tzw. dolnego tarasu, pas nadmorski, aż po obszary Gdańska Południe i obszary przemysłowe, gdzie uprawnienia reklamowe są najszersze.

Regulacje dotyczą szyldów, “witaczy” w ogródkach gastronomicznych, słupów, pylonów, citylightów, gabloty reklamowych, billboardów, reklam na przeszkleniu, murali reklamowych, kasetonów, czy reklamy ledowych.

Uchwała określa m.in., że ekrany świetlne (ledy) mogą pojawiać się tylko na obiektach sportowych (np. Ergo Arena), a tzw. windery (flagi reklamowe) tylko na plażach i wyłącznie w kolorze białym. Najwyższe, bo 20-metrowe formy reklam, mogą stać na obszarach przemysłowych, przy obwodnicach, czy na terenie centrów logistycznych przy drogach szybkiego ruchu. 


Zobacz Uchwałę Krajobrazową Gdańska - PREZENTACJA (2.63 MB)


Przy okazji wprowadzono ograniczenia wysokości ogrodzenia: przy zabudowie jednorodzinnej do 2,20 cm oraz do 1,5 m przy przegródkach lokali w zabudowie wielorodzinnej.

Wprowadzono także zakaz ogrodzeń z siatki w strefach S0 i SR.

Szymański powiedział, że złożono 446 uwag do uchwały. Przede wszystkim od firm reklamy zewnętrznej i rad dzielnic.

- Uwagi były obszerne, to było duże wyzwanie, żeby je zweryfikować i rozstrzygnąć, niektóre były złośliwe, aczkolwiek wiele było bardzo przydatnych - powiedział Szymański.

Piotr Borawski, szef klubu PO w Radzie Miasta: - Ta uchwała obejmuje też zapisy dotyczące reklam wyborczych. Ograniczymy dyktę na słupach. Będzie specjalna instrukcja, jaka reklama przedwyborcza jest dozwolona.

Uchwała przewiduje 24-miesięczny okres karencji na dostosowanie nośników do nowych przepisów.

Jakie będą kary już po okresie karencji? Za 18-metrowy baner, niezgodny z zasadami, trzeba będzie zapłacić 7320 zł miesięcznie; za baner na 300 metrów kwadratowych (na Zieleniaku) kara wyniesie 75 tys. zł miesięcznie.

Na koniec Grzelak powiedział: - Liczymy na to, że wojewoda pomorski Dariusz Drelich nie będzie tej uchwały blokował.


Skrzyżowanie Grunwaldzkiej i Miszewskiego. Takie reklamy na budynkach będą mogły wisieć przez 12 miesięcy co 5 lat, ale nie ot tak, tylko na siatce zabezpieczającej remont elewacji. Zazwyczaj także nie będą mogły zajmować tylko część powierzchni takiej siatki
Skrzyżowanie Grunwaldzkiej i Miszewskiego. Takie reklamy na budynkach będą mogły wisieć przez 12 miesięcy co 5 lat, ale nie ot tak, tylko na siatce zabezpieczającej remont elewacji. Zazwyczaj także nie będą mogły zajmować tylko część powierzchni takiej siatki
Mateusz Ochocki/KFP

Firmy reklamy zewnętrznej protestują

W Urzędzie Miasta podczas konferencji prasowej na temat nowej uchwały krajobrazowej byli także przedstawiciele firm reklamy zewnętrznej. Zapowiedzieli oni, że być może złożą pozew sądowy przeciwko nowej uchwale i będą lobbować u wojewody pomorskiego, by ją zawetował.

Artur Pawłowski , dyrektor regionalnego biura firmy Ströer, powiedział nam, że jego zdaniem 95 procent obecnych reklam jego firmy nie spełnia nowych wymogów. - Grozi nam bankructwo - powiedział.

Pawłowski dodaje, że reklamy, które dotąd były legalne, teraz staną się nielegalne: - Przecież wcześniej były one konsultowane z miejskim plastykiem i z urzędami. I wszystko było ok. A teraz mamy 24 miesiące na ich zdjęcie.

Pawłowski twierdzi, że zapisy nowej uchwały są tak skonstruowane, że jego firma będzie mogła stawiać reklamy tylko w pasie drogowym. - Ale już dalej od drogi, na działkach prywatnych i działkach spółdzielczych, będzie to niemożliwe - mówi. - Miasto monopolizuje ten teren.

Miasto mówi, że nowa uchwała była starannie konsultowana za wszystkimi stronami, w tym z właścicielami firm reklamy outdoor.-
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl