Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jest pięknie - Tomasz Olszewski zaśpiewa w Oliwskim Ratuszu Kultury

Tomasz Olszewski - dziennikarz i prezenter Radia Gdańsk, ale też autor tekstów, kompozytor, wokalista i śpiewający poeta będzie bohaterem kolejnej odsłony cyklu koncertów organizowanych przez Krystynę Stańko i Fundację Wspólnota Gdańska. W czwartek, 10 maja, 2018 r. muzyk wystąpi w Oliwskim Ratuszu Kultury. Towarzyszyć mu będzie gitarzysta Wojciech Kopylec.

Jest pięknie - Tomasz Olszewski zaśpiewa w Oliwskim Ratuszu Kultury
A
A
data publikacji: 09 maja 2018 r.
Tomasz Olszewski - na scenie Oliwskiego Ratusza Kultury wystąpi w gitarowym duecie z Wojtkiem Kopylcem
Tomasz Olszewski - na scenie Oliwskiego Ratusza Kultury wystąpi w gitarowym duecie z Wojtkiem Kopylcem
Marek Iwanowski

- W czasach, gdy świat, a my wraz z nim żyjemy w nieustającym pędzie, w czwartkowy wieczór zaproponuję kilkanaście wolnych piosenek. Wolnych, nie tylko z powodu ich nieśpiesznego rytmu opowieści. Wolnych również od tego, co najbardziej doskwiera - nienawiści, niechęci do innych, kłamstwa i nieśmiesznej głupoty. Jako ich autor, taką mam, przynajmniej, nadzieję - mówi Tomasz Olszewski. - W tym roku, licząc od debiutu na pierwszym festiwalu, obchodzę (skromnie) jubileusz 35. lecia pracy twórczej, jak to się ładnie nazywa - dodaje artysta. - Z tej okazji szykuję nową płytę, z której piosenki również podczas koncertu się pojawią. Nie zabraknie też utworów z lat minionych, na razie bez tych z czasów stanu wojennego, na razie... Koncert będzie kameralny - oprócz mnie na scenie wystąpi zacny gitarzysta Wojtek Kopylec. Serdecznie zapraszam do Oliwskiego Ratusza Kultury.

Koncert zatytułowany „Jest pięknie” odbędzie się w czwartek, 10 maja, 2018 r., w budynku przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego 25. Początek o godz. 19. Bilety: 25 zł w przedsprzedaży, 30 zł w dniu koncertu.

Tomasz Olszewski - autor tekstów, kompozytor, wykonawca, śpiewający poeta, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer. Debiutował na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie w 1983 roku, gdzie otrzymał wyróżnienie. Rok później został laureatem I nagrody tego najważniejszego w Polsce festiwalu śpiewających autorów.

Jego teksty zostały opublikowane m.in. w tomiku „Zapiski z podróży”, pisał też dla innych wykonawców i komponował muzykę do spektakli teatralnych. Jest autorem polskich tekstów do słynnych pieśni fado (Teatr Wybrzeże „Fado” - Marzena Nieczuja-Urbańska) i do najsłynniejszych tang („Tango” - Dorota Lulka i „Milonga Baltica”).

Nagrał cztery płyty autorskie: „Przesiadka” (1996 r.c „Lajf” (2002 r.), „Odbijany” (2010 r.) i „Jest pięknie” (2011 r.). Jego piosenki znaleźć można także na kilkunastu składankach i kompilacjach. Brał udział w największych w kraju koncertach poświęconych balladzie, piosence autorskiej i literackiej: legendarnym cyklu na Górze Szybowcowej „3xBARDziej”, „Przeglądzie Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki” (2001 r.), festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” („Bardowie Polskiego Radia”) czy „Sopot Bard's Meeting”. Poza Polską występował na Ukrainie, m.in. w Filharmonii Lwowskiej.

Gra na gitarze akustycznej, klasycznej, mandolinie i harmonijce ustnej. Śpiewa i gwiżdże. Koncertuje solo, w duecie z gitarzystą, bądź z kilkuosobowym zespołem.

Od 1994 roku jest prezenterem w Radiu Gdańsk.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora