• Start
  • Wiadomości
  • To już pewne: Bastion Wiebego i fragmenty Baszty Nowej zachowane i wyeksponowane!

To już pewne: Bastion Wiebego i fragmenty Baszty Nowej zachowane i wyeksponowane!

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poinformował o przyszłości kazamat, które odkopano w trakcie przygotowań placu budowy pod nowy wiadukt Biskupia Górka i kilkupoziomowy parking. To już pewne - zabytki dawnych fortyfikacji będą udostępnione.
04.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kazamaty Bastionu Wiebego zostaną wyeksponowane
Kazamaty Bastionu Wiebego zostaną wyeksponowane
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prezydent Adamowicz przekazał tę informację w środowe popołudnie (4 lipca) za pomocą Facebooka.

- Kazamaty Bastionu Wiebego i Baszta Nowa odkryte podczas prac prowadzonych przy budowie nowego wiaduktu na Biskupiej Górce zostaną zachowane i wyeksponowane. Każdy będzie mógł zobaczyć fragmenty historii Gdańska – napisał na swoim profilu FB. - W projekt wprowadzono zmiany, które nie wpłyną na powstający wiadukt - zmienią jedynie liczbę miejsc parkingowych oraz układ drogowy ul. Nowe Podwale Grodzkie. Inwestycję budujemy dzięki środkom z budżetu Miasta i UE. Jej koszt to 143 mln zł, z czego aż 114 to dofinansowanie unijne.

Zachowany fragment bastionu wkomponowany zostanie w planowany w tym miejscu parking. Trzeba będzie przeprojektować planowany obiekt, liczba miejsc postojowych zmniejszy się o ok. 100.

"Przesunąć" trzeba będzie też nieco Nowe Podwale Grodzkie, bowiem zachowane fragmenty Baszty Nowej znajdują się akurat w miejscu, w którym przebiegać miała nowa droga. Ta zbudowana zostanie bliżej znajdujących się tam budynków.

Kazamaty dawnego bastionu zostaną wkomponowane w planowany w tym miejscu parking wielopoziomowy
Kazamaty dawnego bastionu zostaną wkomponowane w planowany w tym miejscu parking wielopoziomowy
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kazamaty dawnego Bastionu Wiebego odkopano w kwietniu br. Miesiąc później robotnicy natrafili na fragmenty dawnej Baszty Nowej.

"Będzie więcej takich niespodzianek" - znawca dawnych fortyfikacji o odnalezieniu Bastionu Wiebego

Pozostałości bastionu, który wybudowano na początku XVII wieku, odnaleziono na terenie nieistniejącego już parkingu naprzeciwko Urzędu Marszałkowskiego, zaledwie kilka metrów pod ziemią - w tym miejscu powstać ma parking wielopoziomowy.

Świetnie zachowana kazamata ma formę tunelu z otworami strzelniczymi, które broniły flanki bastionu od strony fosy. To dzieło nowożytne w pełni ukształtowanego bastionu, który powstał w 1644 roku. Zachowane tu murowane relikty widoczne są poniekąd od wewnątrz dawnego nasypu - nie były widoczne na powierzchni w czasie swojego funkcjonowania, były wówczas ukryte pod ogromną masą ziemi. Odkopany fragment kazamaty flankował bark północny Bastionu Wiebego. Stanowiła ona element obronny.

Zachowane zostały też pozostałości Baszty Nowej. To dzieło późnogotyckie z ostatnich dekad XV wieku. Był to element fortyfikacji Starego Przedmieścia stanowiący ostatnią, narożną basztę z ciągu zachodniej części fortyfikacji. W tym miejscu fortyfikacje biegły w stronę Baszty Białej, a następnie Baszty Pod Zrębem. Ten obiekt zachował się jednak w dużo gorszym stanie – został zniszczony zarówno w trakcie rozbiórki fortyfikacji pod koniec XIX wieku, jak i w trakcie "niefortunnych" działań w latach 70. XX wieku. Prawdopodobnie nie rozpoznano cennego zabytku, a pracujący tu wówczas robotnicy wykonali niszczący wykop i zamontowali studzienkę. Grubość pozostałych po baszcie murów wynosi około 4 metry.

Zachowane zostaną także fragmenty Baszty Nowej
Zachowane zostaną także fragmenty Baszty Nowej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ta baszta pierwotnie pełniła funkcję obronną, natomiast w miarę rozwoju fortyfikacji, zaczęła pełnić funkcję baszty prochowej, magazynu. W latach 40. XVII wieku, kiedy rozbudowywano Bastion Góra, nazwany później Bastionem Wiebego, Baszta Nowa została całkowicie zasypana.

Przeczytaj także:

Bastion Wiebego i Baszta Nowa. Spacer po dawnych fortyfikacjach

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska