PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2021 - jak było podczas ostatniego dnia głosowania

Budżet Obywatelski 2021 - jak było podczas ostatniego dnia głosowania
Tylko dzisiaj, do północy, można zagłosować na projekty Budżetu Obywatelskiego 2021. To już ósma edycja BO, dzięki któremu w Gdańsku zrealizowano dziesiątki wartościowych inwestycji, zaproponowanych przez mieszkańców.  W tym roku wybieramy spośród 357 projektów; kwota z budżetu Miasta przeznaczona na realizację tych, które uzyskają najwięcej głosów poparcia - to 18,4 mln zł. W poniedziałek, 30 listopada, do godz. 22.00 zagłosowało ponad 38 tys. osób.
Budżetostatki2
Urząd Miejski w Gdańsku

 

AKTUALIZACJA

Wygląda na to, że wielu mieszkańców czekało z oddaniem głosów do ostatniej chwili. Zainteresowanie głosowaniem w ostatnich kilku godzinach jest tak duże, że system może chwilowo wolniej pracować. Do godz. 22 swoje głosy oddało 38625 osób. Zostały już niecałe dwie godziny do zakończenia tegorocznego głosowania!

 

AKTUALIZACJA

Liczba oddanych w ostatnich godzinach głosów wskazuje na to, że gdańszczanie zasiedli masowo przed komputerami. Głosy można oddawać jeszcze przez niecałe trzy godziny. Do godz. 20 zagłosowało 37298 uprawnionych osób.

 

AKTUALIZACJA

To już naprawdę ostatnie godziny, w których można mieć wpływ na to, na co zostaną przeznaczone publiczne środki w ramach Budżetu Obywatelskiego. Do godz. 17.00 swoje głosy na projekty oddało 35 467 osób.

 

 

AKTUALIZACJA

Liczba głosujących przyspieszyła w ostatnich godzinach. Do godz. 14.00 zagłosowało 34 078 osób.

 

AKTUALIZACJA:

Do poniedziałku, 30 listopada, do godz. 10.00 swój głos na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2021, oddało dokładnie 32 582 osoby.

- W tym roku głosowanie jest inne niż w poprzednich latach, odbywa się dopiero w listopadzie. Liczba głosujących osób jest, póki co, mniejsza w porównaniu z ubiegłymi latami, ale cieszymy się z każdego oddanego głosu. To one będą decydować o tym, co powstanie w Państwa najbliższej okolicy. Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, zachęcamy do głosowania - mówi Sylwia Betlej, kierownik Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic. 

 

Wcześniej pisaliśmy:

To naprawdę ostatni już moment, by zdecydować o tym, na co należy przeznaczyć środki zabezpieczone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Tegoroczną nowością jest Zielony Budżet Obywatelski, a więc odrębna pula środków dedykowanych na realizację ekologicznych pomysłów, w tym zagospodarowania lokalnych kameralnych skwerów, budowy ogrodów deszczowych czy nowych nasadzeń w danej okolicy.

Wśród propozycji są też remonty bądź budowy nowych chodników, boisk, a także kameralnych siłowni zewnętrznych. Nie brakuje też tzw. miękkich projektów, dotyczących m.in. organizacji zajęć fizycznych w przestrzeni miejskiej czy dokarmiania kotów wolnobytujących. Wybierać można spośród 357 projektów - na pewno więc każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Jak zagłosować?

Zagłosować należy poprzez stronę gdansk.pl, oficjalny miejski portal. W prawym górnym rogu umieszczony jest interaktywny formularz w charakterystycznym żółtym prostokącie z informacją o głosowaniu na BO, w który trzeba kliknąć. By móc wziąć udział w samym głosowaniu należy mieć przygotowany numer PESEL, a także telefon komórkowy lub aktualny adres mailowy. Na maila bądź SMSem przesłany zostanie bowiem kod aktywacyjny, który umożliwi oddanie głosu na projekty.

Aby oddać głos wystarczy podać dane osobowe: imię, nazwisko, PESEL i imię ojca (to tegoroczna nowość) lub indywidualny numer Karty Mieszkańca. Wpisać trzeba też wspomniany wyżej kod aktywacyjny.

Każdemu głosującemu przysługuje 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Co istotne, w przypadku projektów dzielnicowych głosujący mogą oddać 5 punktów na jeden projekt, ale mogą też oddać po 2, 3, a nawet po 1 punkcie (maksymalna suma musi wynieść 5) na wybrane projekty. W przypadku zielonego budżetu obywatelskiego można oddać 1 punkt na jeden, wybrany projekt. Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy, niekoniecznie w tej, w której mieszkacie.

 

 

Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów. Warto więc, przed głosowaniem, spokojnie, przejrzeć wszystkie zaproponowane projekty, a przynajmniej te z dzielnicy, w której będą chcieli Państwo zagłosować - by później nie żałować swojej decyzji.

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież (pod nadzorem dorosłych), dla których jest to także praktyczna nauka zasad lokalnej demokracji. Mogą to być osoby zameldowane stale lub czasowo w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do spisu wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca, czyli płacące w naszym mieście podatki bądź inne opłaty lokalne.

W pierwszych dniach tegorocznego głosowania odnotowano całkiem wysoką frekwencję wśród głosujących. W ostatnie dni weekendowe było nieco mniej głosujących, ale i tak liczba osób, które wsparły konkretne projekty BO 2021 wynosi już ponad 32 tysiące. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że większość mieszkańców odkłada głosowanie do ostatniej chwili. Zachęcamy, by z tym nie zwlekać. Jeszcze raz podkreślamy: ostateczny termin upływa dzisiaj, o północy.

 

Współpr. KG

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl