Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jesień już od soboty. Sfotografuj koniec lata - najlepsze zdjęcia opublikujemy

Tegoroczne lato nie rozpieszczało gdańszczan, ale na pożegnanie przyniosło ciepłe, słoneczne dni. Warto zachować te widoki w pamięci a conto przyszłorocznego lata, które - miejmy nadzieję - będzie właśnie takie: słoneczne i gorące. Do piątku wieczór - 22 września - zrób zdjęcie w gdańskim plenerze, a następnie wyślij na adres naszej redakcji. Najlepsze prace opublikujemy.

Jesień już od soboty. Sfotografuj koniec lata - najlepsze zdjęcia opublikujemy
A
A
data publikacji: 20 września 2017 r.

Schyłek lata w Parku Jelitkowskim
Schyłek lata w Parku Jelitkowskim
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Prosimy o przysyłanie zdjęć na adres mailowy redakcja@gdansk.pl. Przy każdej fotografii powinien być opis: w jakim punkcie miasta i kiedy została wykonana.

Czasu jest mało, bowiem astronomiczna jesień zaczyna się już w piątek, o godz. 22.02. Jesień kalendarzową będziemy mieli od soboty, 23 września.

Jakie było to tegoroczne lato? Niezwykle kapryśne - a to dlatego, że w jednych regionach kraju było sucho, słonecznie i ciepło, a w innych chłodniej, a do tego bardzo deszczowo. Tak wynika ze szczegółowego podsumowania, dokonanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W północnej części kraju lato, a więc okres od 1 czerwca do 31 sierpnia, zapisało się w pobliżu normy wieloletniej. Im dalej na południe kraju, tym było ono cieplejsze. Czerwiec na południu kraju był bardzo ciepły, zaś na północy tylko lekko ciepły. Lipiec na północy był chłodny, z kolei na południu ciepły. Sierpień na północnym zachodzie był ciepły, a na południu, południowym wschodzie i w centrum bardzo ciepły.

Synoptycy stwierdzają: “Statystyka klimatyczna opiera się na twardych danych pomiarowych na dziesiątkach stacji meteorologicznych. Tymczasem każdy z nas tegoroczne lato odbierać mógł inaczej. Dla jednych było ono ciepłe, a dla innych zimne, dla jednych mokre, a dla innych suche. Zależy to od subiektywnych cech naszego organizmu, wykonywanej pracy i warunków życia”

-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. RD (0)
www.gdansk.pl