Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jaśniejszy Gdańsk - rusza program oświetlenia wszystkich zamieszkałych ulic w naszym mieście!

Ulice, ciągi piesze, dojścia do szkół i obiektów użyteczności publicznej, przestrzenie rekreacyjne - łącznie ponad 500 lokalizacji zamieszkiwanych przez 54 tysiące gdańszczan zyska oświetlenie w ramach nowego programu realizowanego przez Miasto. „Jaśniejszy Gdańsk” kosztować będzie 58 mln zł.

Jaśniejszy Gdańsk - rusza program oświetlenia wszystkich zamieszkałych ulic w naszym mieście!
A
A
data publikacji: 23 sierpnia 2016 r.

Iluminacja gdańskiego Żurawia przy Długim Pobrzeżu
Iluminacja gdańskiego Żurawia przy Długim Pobrzeżu
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

- To drugi tak poważny projekt po programie modernizacji chodników – zapowiada prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – I podobnie jak w przypadku chodników, chcemy go rozwiązać kompleksowo. Zajmie nam to trochę czasu, ale dzisiejsza decyzja to gwarancja, że w budżecie miasta na każdy kolejny rok zapewnione będą środki na ten konkretny cel, czyli oświetlenie ulic – dodaje Adamowicz.

Prezydent przyznaje, że problem braku oświetlenia to jedne z częstszych problemów, z jakim zwracają się do niego mieszkańcy podczas spotkań obywatelskich. Pół roku temu Adamowicz zlecił przeprowadzenie inwentaryzacji nieoświetlonych ulic. Na tej podstawie powstała lista 508 lokalizacji i to właśnie te miejsca zyskać mają światło.
 

ZOBACZ PREZENTACJĘ (slajdy)


- Dzieląc 185 km ulic na odcinki trzydziestometrowe (bo co tyle ustawia się lampy), łatwo wyliczyć, że w Gdańsku przybędzie ponad 6 tys. słupów oświetleniowych - wylicza zastępca prezydenta Piotr Grzelak.

O uruchomieniu programu gdańscy włodarze poinformowali we wtorek 23 sierpnia. Zaprezentowali też pełną listę 508 lokalizacji i wyjaśnili, jakie są kryteria kolejności realizacji inwestycji.
 

O starcie programu prezydent Adamowicz poinformował na konferencji prasowej
O starcie programu prezydent Adamowicz poinformował na konferencji prasowej
MP


- Przede wszystkim są to dojścia do obiektów edukacyjnych i użyteczności publicznej. Ważne jest też natężenie ruchu: zarówno piesze, jak i drogowe - wyjaśnia Paweł Adamowicz.

Realizacją oświetlenia zajmować się będzie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która w tym celu współpracować będzie ze spółkami odpowiedzialnymi za dostarczanie energii elektrycznej: Energa Operator i Energa Obrót.

- Łączny koszt utrzymania nowo wybudowanego oświetlenia, wraz z opłatami za energię to też sporo, bo ok. 1m7 mln zł. Warto jednak dodać, że działania miasta związane z wymianą żarówek na energooszczędne i modernizacją urządzeń oświetleniowych od lat skutkują obniżeniem tych kosztów - wyjaśnia Piotr Grzelak.

Program „Jaśniejszy Gdańsk” podzielony został na kilka etapów. W pierwszym – w latach 2016-2017 – oświetlonych zostanie 38 lokalizacji. Koszt tego etapu to 5 mln zł. Drugi etap realizowany w latach 2017-2018 to kolejne 58 lokalizacji i 7 mln zł. W latach 2016-2018 zostanie oświetlonych łącznie ok. 36 km ulic i ciągów pieszych. Zakończenie prac w ramach kolejnych etapów nastąpi do 2025 roku i obejmie ponad 400 lokalizacji.
 

SPRAWDŹ ULICE, KTÓRE ZOSTANĄ OŚWIETLONE (slajdy)Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
michal.piotrowski@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
michal.piotrowski@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora