Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jarmark św. Dominika. Zaczynamy wielkie 23-dniowe handlowanie i zabawę!

Ależ to będzie barwny i smaczny weekend! W sobotę, 30 lipca, w Gdańsku rozpoczyna się Jarmark św. Dominika. Na kupieckie kramy będzie można zajrzeć już od rana. Nie przegapmy uroczystej parady na Długim Targu i wieczornego koncertu, którego główną gwiazdą będzie zespół Zakopower! Dzień później centrum Gdańska opanują piekarze i cukiernicy.

Jarmark św. Dominika. Zaczynamy wielkie 23-dniowe handlowanie i zabawę!
A
A
data publikacji: 29 lipca 2016 r.

Gdańsk w czasie Jarmarku staje się bardziej gwarny i kolorowy. To wielka atrakcja miasta.
Gdańsk w czasie Jarmarku staje się bardziej gwarny i kolorowy. To wielka atrakcja miasta.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Barwna parada na otwarcie

W samo południe na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, na Długim Targu, pojawią się bębniarze i szczudlarze z flagami miasta. Będą też heroldzi, władze Gdańska i kronikarz miejski. To on przypomni obecnym historię jarmarku, który już po raz 756 odbędzie się nad Motławą. Wszyscy oni, w kolorowym orszaku, przejdą pod Zieloną Bramę, na jarmarkową scenę. To tutaj prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, symbolicznie przekaże kupcom klucze do bram miasta. Zgodnie z tradycją zostanie to "odbębnione" na liczącym 10 metrów średnicy największym bębnie świata, który pojawi się na Długim Targu. Na instrumencie zagrać może jednocześnie nawet 100 osób, a więc... kto pierwszy ten lepszy. Jeśli komuś nie uda się zagrać w południe, to będzie miał taką szansę jeszcze o godz. 15, 17 i 19.

W niedzielę zajrzyjcie na Długi Targ. Odbywać się tam będzie Święto Chleba.
W niedzielę zajrzyjcie na Długi Targ. Odbywać się tam będzie Święto Chleba.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Święto Chleba – nieodłączny element gdańskiego jarmarku

W niedzielę, 31 lipca, w sercu Gdańska pachnieć będzie... świeżym pieczywem. Już po raz 21 zorganizowane zostanie bowiem Święto Chleba. Ci, którzy rzadko je jadają, będą mogli przypomnieć sobie ten świetny smak, a ci, którzy nie mają okazji, by kupić dobry rzemieślniczy chleb i zastępują go wyrobami w dużych galeriach handlowych, będą mogli porównać ich smak. Na Długim Targu pojawią się stoiska z wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi, będą degustacje chleba i ciast, a także okazja do skorzystania z porad ekspertów, technologów żywności i samych mistrzów piekarskich.

Tradycją tego wydarzenia stał się konkurs na "Smakołyk Święta Chleba", w którym uczestniczą piekarnie i cukiernie biorące udział w jarmarkowym świętowaniu. Te każdego roku prześcigają się w pomysłach na smaczne i oryginalne wypieki.

- Każdego roku wystawiają nowe produkty, więc podobnie będzie pewnie i w tym roku. Co takiego przygotują piekarze, tego nie wiem, bo swoje pomysły zawsze trzymają w tajemnicy do ostatniej chwili – przyznaje Andrzej Szydłowski, Honorowy Prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP. - Już dziś serdecznie wszystkich zapraszam na to święto.

W tym roku zorganizowany zostanie także konkurs dla publiczności pod hasłem "Najlepszy chleb domowego wypieku", w którym wygrać będzie można atrakcyjne nagrody, w tym mały sprzęt AGD. Na to wydarzenie warto zajrzeć z dziećmi. Z myślą o najmłodszych organizatorzy przygotowali sporo atrakcji, w tym animacje i zabawy plastyczne.

Koncertowo na Targu Węglowym

Atrakcji nie zabraknie w ten weekend dla młodszych i starszych. Kto ma ochotę na zabawę przy dobrej muzyce, niech zajrzy w sobotę na Targ Węglowy. O godz. 21 wystąpi tu zespół Zakopower, który zadba o pozytywną energię, żywiołowość i folkowy klimat. Zespół, na czele z Sebastianem Karpielem – Bułecką, zaserwuje obecnym prawdziwe góralskie emocje.

Godzinę wcześniej, na scenie na Targu Węglowym pojawi się Agyness B. Marry. Jak zapowiadają organizatorzy, artystka gra "brudnego rocka", bez żadnych upiększeń. Podczas sobotniego koncertu zaprezentuje utwory ze swojej debiutanckiej płyty.

Ciekawie będzie też w niedzielę. Na Targu Węglowym zagra Iza Kowalewska, współzałożycielka zespołu Muzykoterapia. Artystkę, właścicielkę mocnego, wyrazistego głosu, można było dotąd usłyszeć m.in. podczas Jazz Jamboree, OFF Festival, Męskie Granie czy Gdynia Summer Jazz Days.

Przeczytaj także:

Jarmark św. Dominika. Rezerwuj czas na zakupy, paradę i... śniadanie na trawie. 

Jarmark św. Dominika. Zmiany w ruchu drogowym. Którędy jeździć? Gdzie zaparkować?  

Jarmark św. Dominika - po staremu, ale z nowościami...

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora