Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jarmark św. Dominika. W ten weekend musicie zajrzeć na Targ Węglowy. Będzie się działo!

Koncert na 48 dzwonów, najlepsi śpiewacy gospel czy zawody strongmenów. Oj, będzie się działo w ten weekend na Jarmarku św. Dominika. Nie przegapcie muzycznych i sportowych atrakcji. Jeżeli obchodzicie urodziny 14 sierpnia koniecznie zajrzyjcie tego dnia na Targ Węglowy. Dlaczego? Przeczytajcie!

Jarmark św. Dominika. W ten weekend musicie zajrzeć na Targ Węglowy. Będzie się działo!
A
A
data publikacji: 13 sierpnia 2016 r.
Tradycyjnie już, w trakcie Jarmarku św. Dominika, można będzie wysłuchać koncertu w wykonaniu mobilnego gdańskiego carillonu. W niedzielę, na Targu Węglowym.
Tradycyjnie już, w trakcie Jarmarku św. Dominika, można będzie wysłuchać koncertu w wykonaniu mobilnego gdańskiego carillonu. W niedzielę, na Targu Węglowym.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Scena koncertowa, ustawiona na Targu Węglowym, gości podczas tegorocznego jarmarku prawdziwą muzyczną śmietankę, tak polską jak i zagraniczną. Ten, kto zajrzy tu w niedzielę i poniedziałek (14-15 sierpnia), na pewno nie pożałuje.
 

Kto wystąpi?

W niedzielę, 14 sierpnia, odbędzie się Funky Koncert na 48 Dzwonów i The Glennskiis's. W roli głównej: gdańskie dzwony. Nasze miasto, jako jedyne w Polsce, posiada własny mobilny carillon, który składa się z 48 instrumentów o masie od 9 do 845 kilogramów. Jest on zarządzany przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Carillonista gra uderzając pięściami w drewniane kołki, przypominające układem klawisze pianina. Kołki połączone są z sercami nieruchomych dzwonów. Tradycją już stało się, że w trakcie Jarmarku św. Dominika organizowane są koncerty właśnie carillonu mobilnego, ale w nietypowym towarzystwie muzycznym. Tym razem na gdańskich dzwonach zagra Monika Kaźmierczak - gdańska carillonistka, absolwentka Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort, a towarzyszyć jej będzie zespół the GlennSkiis’s, grający muzykę Modern Classic. Początek o godz. 19.

Z kolei w poniedziałek, 15 sierpnia, będzie można posłuchać Black International Gospel Singers. Grupa została założona w 2006 r. W jej skład wchodzą profesjonalni śpiewacy pochodzący z różnych krajów świata. Publiczność Jarmarku św. Dominika usłyszy zarówno tradycyjne utwory muzyki gospel, jak i te z gatunku „Modern Gospel”. Początek o godz. 19.

Godzinę później wystąpi Jazz Band Ball Orchestra. Choć nazwa angielska, to jest to najstarszy polski zespół wykonujący tradycyjny jazz. Jego początki sięgają bowiem 1962 r. Artyści mogą się pochwalić wieloma koncertami w swojej karierze z muzykami światowej sceny jazzowej, w tym z legendarnym perkusistą Louisa Armstronga, Barettem Deemsem czy klarnecistą „Peanutsem” Hucko. JBBO tworzą: Bogdan Wysocki (trąbka, wokal), Jacek ”Jacky” Mazur (klarnet, saksofon tenorowy, wokal), Marek Michalak (puzon, wokal), Wojtek Groborz (fortepian), Tolek Lisiecki (kontrabas) i Wiesiek Jamioł (perkusja).


Puchar Strong Man

W sobotę powalczy o niego sześciu zawodników w sześciu konkurencjach. Zawody zapowiadają się bardzo widowiskowo, gdyż w programie przewidziano m.in. "uścisk Herkulesa" i załadunek kul na podesty. Najlżejsza kula będzie ważyć 120 kilogramów, a ostatnia, najcięższa - 200 kilogramów. Będzie też przeciąganie tira i... atrakcje dla publiczności. Na Targu Węglowym, w godz. 15 – 18, swoje muskuły będą prężyć: Sławomir Toczek, Tomasz Lademann, Bartłomiej Bąk, Marcin Wlizło, Maciej Hirsz i Bartłomiej Grubba.
 

14 sierpnia Urodzeni

14 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchły strajki, których konsekwencją było obalenie komunizmu w Polsce i Europie. To ważny dzień dla Gdańska. Dlatego na wszystkich, którzy mieli szczęście urodzić się w tym dniu, niekoniecznie w 1980 r., czekać będzie niespodzianka.

- Przygotowaliśmy specjalne laurki, na których wypisane są przymioty, wady i zalety osób urodzonych tego dnia. Będą też upominki przygotowane przez Europejskie Centrum Solidarności i Międzynarodowe Targi Gdańskie – zdradza Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku św. Dominika.

Zajrzyjcie do Punktu Informacyjnego na Targu Węglowym, w godz. 11-19.

Do 15 sierpnia, w ramach Jarmarku, odbywają się także Dni Bremy w Gdańsku. W tym roku oba miasta obchodzą jubileusz 40-lecia partnerstwa. Stoiska z bremeńskimi specjałami i atrakcjami można znaleźć również na Targu Węglowym. 


Przeczytaj także:

Brema, partner Gdańska: Miasto u-bootów, solidarności, otwartości i uchodźców.-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora