PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jarmark św. Dominika: TOP 10 atrakcji i miejsc, które warto zauważyć

Jarmark św. Dominika: TOP 10 atrakcji i miejsc, które warto zauważyć
758. Jarmark św. Dominika jak co roku przyciąga mnóstwem straganów, stoisk i atrakcji dla małych i dużych. Jak się nie pogubić w tym bogactwie, jak nie przegapić najciekawszych wydarzeń? Przedstawiamy nasz subiektywny przewodnik po „top of the top” Jarmarku!
Jarmark św. Dominika ma do zaoferowania moc atrakcji - łatwo przegapić coś wyjątkowego
Jarmark św. Dominika ma do zaoferowania moc atrakcji - łatwo przegapić coś wyjątkowego
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

1. Z Wenecji do Gdańska

Zaczynamy od atrakcji, której jeszcze na Jarmarku św. Dominika nie było - mowa o wyjątkowej, pięknie zdobionej Karuzeli Gdańskiej, która na czas wydarzenia stanęła na Targu Rybnym.

Ma dwa poziomy, 11,5 m wysokości, 12 m średnicy i jednocześnie zakręcić się na niej może 78. pasażerów. Została wykonana specjalnie dla Gdańska, na wzór karuzeli weneckiej, w rodzinnej włoskiej manufakturze. Zgodnie z tradycją zdobią ją barwne, ręcznie malowane rzeźby: koni,
rydwanów, filiżanek i ławeczki. Jest wśród nich też figura absolutnie wyjątkowa - lew - a jakże, symbol Gdańska. Wszystkie figury są ruchome, galopują, kołyszą się i obracają w rytm muzyki.

Ponieważ to Karuzela Gdańska, choć wykonana w Wenecji, jej zwieńczenie udekorowane jest ręcznie rzeźbionymi ornamentami i malowidłami przedstawiającymi najważniejsze elementy architektury i krajobrazu naszego miasta: Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, ulicę Długą z Ratuszem Głównego Miasta, Żuraw czy morski brzeg. Obrazy zostały wykonane według projektów Przemysława Garczyńskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Karuzela przeznaczona jest dla całych rodzin. Rydwany przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.

WIĘCEJ: Karuzela Gdańska ruszyła z kopyta! Zakręć się na Targu Rybnym

Atrakcja jest czynna od piątku do soboty w godz. 10.00-24.00, oraz od niedzieli do czwartku w godz. 10.00-23.00. Bilet: 10 zł.

2. Zobacz Gdańsk z wielkiego koła

Przez cały czas trwania Jarmarku można podziwiać Gdańsk z niecodziennej perspektywy Koła Widokowego AmberSky na Wyspie Spichrzów. Z tą atrakcją gdańszczanie już dawno zdążyli się oswoić, ale nie zmienia to faktu, że turyści chętnie z Amber Sky korzystają, bowiem jest ono lokalnym odpowiednikiem London Eye, Vegas High Roller w Las Vegas czy Singapore Flyer. Wysokie na 50 metrów nad poziomem morza koło widokowe zapewni dreszczyk emocji i nową jakość zwiedzania Gdańska - niemal z lotu ptaka.

Koło AmberSky wyposażone jest w 36 ośmioosobowych, klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli (w tym jedną kabinę VIP ze szklaną podłogą). Przejażdżka trwa około 15 minut.

Koło dostępne jest od niedzieli do czwartku w godz. 10.00-23.00, oraz w piątki i soboty w godz. 10.00-00.00. Bilet: normalny 28 zł, ulgowy 18 zł.

3. Zauważ miejscowe przysmaki, oryginalne receptury

Jarmark św. Dominika słynie z ciekawej kuchni - zjemy tu regionalne i egzotyczne potrawy i smakołyki, od wypieków, serów i wędlin, przez przyprawy, kawy, herbaty, przetwory i słodycze, aż po nalewki, piwa czy kwas chlebowy.

Jedną z ciekawszych, naszym zdaniem, tegorocznych atrakcji jest oryginalna kuchnia żuławska, której skosztujemy w stoisku w stylu domu podcieniowego, które na czas Jarmarku stanęłó na Targu Węglowym.

- To przedsięwzięcie nad którym pracowaliśmy ponad pół roku - zdradza Joanna Zarembska, fromażerka zrzeszona w Żuławskich Smakach. - Specjalnie na tę okazję mistrzowie lokalnej stolarki zbudowali dla nas drewniane stoisko, które swoim kształtem nawiązuje do żuławskich domów podcieniowych, zabytkowej architektury charakterystycznej dla tego regionu.

Na miejscu będzie można zaopatrzyć się w ser produkowany według tradycyjnej, dawnej receptury mennonitów, którzy osiedlili się na Żuławach, a także w ceramikę żuławską.

Jarmark jest okazją, by spróbować wyrobów przygotowywanych z poszanowaniem wieloletniej tradycji
Jarmark jest okazją, by spróbować wyrobów przygotowywanych z poszanowaniem wieloletniej tradycji
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

4. Nie tylko Kaszuby, czyli dzień dla Kociewia 

A w czwartek, 2 sierpnia, miłośnicy regionalnej kuchni nie mogą przegapić Święta Kociewia. Nie wszyscy wiedzą czym jest Kociewie, więc warto wspomnieć, że chodzi o krainę (region etnograficzno-kulturowy), położony na południe od Kaszub, a obejmujący tereny od Tczewa, poprzez Starogard Gdański aż po Bory Tucholskie.

Na Targu Węglowym, w godz. 14-21 odbędzie się prezentacja walorów turystyczno-kulturowych Kociewia: stoiska z regionalnymi przysmakami, rękodzieło artystyczne, kociewskie przyśpiewki, konkursy, gry, zabawy i warsztaty plastyczne.

W programie m.in. przemarsz Korowodu Kociewskiego z akompaniamentem kapel ludowych, występy Zespołu Pieśni i Tańca Kociewie RETRO, Formacji Tańca Nowoczesnego OPP, Chóru Echo i Tczewskiej Formacji Szantowej, pokazy rycerskie i koncerty - gwiazdą wieczoru będzie Jorgos Skolias & Ajagore.

5. Kogucik na szczęście

Tak jak symbolem Gdańska jest lew, tak symbolem Jarmarku św. Dominika jest kogut. Rzeźba tego zwierzęcia, wykonana przez artystów - kowali z całej Polski w 2010 roku z okazji Jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika - stoi na Targu Węglowym i przynosi szczęście mieszkańcom i turystom. Wystarczy jej dotknąć!

Ale to nie wszystko, kogutów na Jarmarku będzie znacznie więcej. Na Placu Kobzdeja powstała Galeria Jarmarkowych Kogucików, do tego w weekendy, w różnych miejscach na terenie wydarzenia w asyście kataryniarzy pojawiać się będzie... mobilna zegarynka-katarynka: Kukurynka.

Kogut jest symbolem i maskotką Jarmarku św. Dominika. Stadko fantazyjnych kogutów spotkać można m.in. na Placu Kobzdeja
Kogut jest symbolem i maskotką Jarmarku św. Dominika. Stadko fantazyjnych kogutów spotkać można m.in. na Placu Kobzdeja
mat. prasowe

6. Zachariasz Zappio namawia do pocałunków 

Międzynarodowe Targi Gdańskie - organizator Jarmarku, nie zapominają też o zakochanych. Jak co roku kochanków zapraszają do Zaułku Pocałunków, gdzie serca zabiją mocniej. Wyjątkowa przestrzeń mieści się w urokliwym zakątku, jakim jest Zaułek Zachariasza Zappio.

To oczywiście zachęta, by odwiedzić wyjątkowe miejsce, którego zwykle nie zauważają bedekery.

Co wiadomo o patronie tego miejsca? Że był patrycjuszem, kupcem, filantropem, działającym w Gdańsku w latach 1644-1680. Dzięki jego hojności kościół św. Jana (przy którym znajduje się zaułek) przez długie lata miał środki na zakup licznych elementów wyposażenia, działalność charytatywną, kompletowanie imponującego księgozbioru. Zappio był luteraninem rozmiłowanym w teologii, człowiekiem raczej surowego sposobu bycia i obyczajów - wątpliwe więc, by namawiał kogokolwiek do namiętnych zachowań. Bardzo możliwe, że hasło "zaułek pocałunków" nawet by go oburzało, ale czego się w naszej epoce nie robi, by osiągnąć promocyjny efekt?

7. Piękna Brama przy Piwnej, którą warto zauważyć

Organizatorzy Jarmarku posunęli się też do innego promocyjnego zabiegu, by sprowadzić turystów na nie zawsze zauważane, a wspaniałe miejsce.I znowu postawiono na miłość. Na ulicy Piwnej, nieopodal Bazyliki Mariackiej, mieści się renesansowa brama. Na czas Jarmarku św. Dominika zmieni się ona w Bramę Zakochanych - zwaną tak od obrazu Paula Kreisela, przedstawiającego scenę miłosną w tym właśnie miejscu.

8. Usiąść na trawie, przy pewnym miejskim drzewie

Znaleźć bratnią duszę będzie można z kolei pod Drzewem Poznania, które znajduje się w Parku Świętopełka. A nuż pomysł się przyjmie? W tym przypadku chodzi oczywiście o promocję miejsca. Park Świętopełka jest zrewitalizowaną niedawno przez Miasto - z inicjatywy mieszkańców - przestrzenią pełną zieleni i spokoju. Warto się tam na chwilę zatrzymać pośród szybkiego pulsu miasta i pomyśleć o sprawach ważnych, do których na pewno zalicza się przyjaźń. A dlaczego park nosi imię Świętopełka? Gdańszczanie na ogół wiedzą. Turyści, jeśli tam dotrą - niech zwrócą uwagę na pomnik i wszystko będzie jasne. 

- Niech to będzie miejsce radosnych, spontanicznych spotkań i nawiązywania przyjaźni - zachęcają organizatorzy.

9. Biegacze na start

Od 1994 roku nieodłączną częścią Jarmarku św. Dominika jest Międzynarodowy Bieg św. Dominika. To hit sportowego lata na Wybrzeżu, uznawany w swojej klasie za najbardziej atrakcyjną dla uczestników i partnerów imprezę biegowo-promocyjną w Polsce.

25. edycja wydarzenia odbędzie się w sobotę, 4 sierpnia. Bieg ruszy z Długiego Targu. Szczegóły: www.biegdominika.com.

Bieg św. Dominika to nieodłączny element Jarmarku. Odbywa się w unikalnej scenerii gdańskich kamieniczek, co tworzy niepowtarzalny klimat imprezy
Bieg św. Dominika to nieodłączny element Jarmarku. Odbywa się w unikalnej scenerii gdańskich kamieniczek, co tworzy niepowtarzalny klimat imprezy
Fot. Antoni Filipowski

10. Przybij piątkę z Muminkami

Piątek i sobota, 10-11 sierpnia należeć będzie do... Muminków! Słynne postaci z książek Tove Jansson spotkać będzie można w godz. 10.00-20.00 na Targu Węglowym. Sympatyczne postaci odwiedzą nas z okazji 60-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Gdańskiem i Turku. Oprócz spotkania z Muminkami, które jest atrakcją samą w sobie, na małych i dużych czekać będą muminkowe lizaki i opowieści przewodników, którzy zdradzą, co warto zobaczyć w uznawanym za najstarsze fińskie miasto Turku.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze