Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jarmark św. Dominika - rezerwuj czas na zakupy, paradę i śniadanie na trawie

Ostatnie dni dzielą nas od rozpoczęcia największej handlowej imprezy w tej części Europy! W sobotę, 30 lipca, uroczyście rozpoczyna się 756 Jarmark św. Dominika. Najbliższy weekend zaplanujcie sobie w centrum Gdańska!

Jarmark św. Dominika - rezerwuj czas na zakupy, paradę i śniadanie na trawie
A
A
data publikacji: 26 lipca 2016 r.
Otwarcie Jarmarku św. Dominika zawsze jest huczne. Na zdjęciu edycja 2014
Otwarcie Jarmarku św. Dominika zawsze jest huczne. Na zdjęciu edycja 2014
jerzy.pinkas/www.gdansk.pl


Dla niektórych jest to okazja, by wyszperać między kramami prawdziwe skarby i oryginalne pamiątki, dla innych możliwość potargowania się i spróbowania nowych smaków. Są i tacy, którzy na hasło: Jarmak św. Dominika kręcą nosem, twierdząc "że znowu będzie to samo", po czym... i tak z ciekawości zanurzają się między barwne stoiska. Jarmark, który odbywa się nad Motławą od ponad 700 lat, przyciąga każdego roku miliony kupujących i setki handlujących. W tym roku na ulicach Starego i Głównego Miasta pojawi się dokładnie tysiąc stoisk. Ponad 300 należeć będzie do rzemieślników, 400 zajmą artyści i kolekcjonerzy, a miłośnicy dobrego jedzenia będą mogli wybierać spośród oferty co najmniej 150 punktów gastronomicznych.

Ci, którzy regularnie odwiedzają "Dominika", zapewne mają już stałe miejsca, które sprawdzają każdego roku. Tym, którzy zaglądają rzadziej na tą imprezę, podpowiadamy, że wyroby rzemieślnicze i artystyczne oraz oryginalne pamiątki znajdą na ulicach: Św. Ducha, Garbary, Tkackiej, Kołodziejskiej, Węglarskiej, Pańskiej, Szerokiej, Straganiarskiej, Grobla I – III, a także na Zielonym Moście i Długim Pobrzeżu.

Regionalne przysmaki i produkty lokalne dominować będą przy ul. Szerokiej, Pańskiej, Węglarskiej, Grobla II i na Targu Węglowym. Na tym ostatnim ustawione zostaną także punkty gastronomiczne. Będzie można je znaleźć również przy ul. Szerokiej, Św. Ducha, Pańskiej oraz na Podwalu Staromiejskim i Rybackim Pobrzeżu.

Na Pchli Targ tradycyjnie będzie można trafić przy Podwalu Staromiejskim, ul. Grobla IV, ul. U Furty i Straganiarskiej.

W ten weekend rozpoczyna się największa handlowa impreza w tej części Europy!
W ten weekend rozpoczyna się największa handlowa impreza w tej części Europy!
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Jarmark św. Dominika to nie tylko zakupy. Organizatorzy wydarzenia, czyli Międzynarodowe Targi Gdańskie, zadbali również o dodatkowe atrakcje dla odwiedzających handlową imprezę. Stąd liczne gry uliczne (o szczegóły warto podpytać w punktach informacyjnych jarmarku), ponad 30 koncertów i nietypowe w mieście wydarzenia. Na pewno warto wziąć udział w barwnej paradzie, która będzie pierwszym punktem uroczystego otwarcia "Dominika". Ciekawie zapowiada się także Targowe Ekośniadanie, kóre odbędzie się w sobotę i niedzielę (30 i 31 lipca) na Placu Kobzdeja. Na miejskim trawniku będzie można spróbować m.in. jarskiej jajecznicy, klusek i pierogów, sałatek czy naturalnych soków.

- Staraliśmy się nie zawieść tych, którzy oczekują od tego wydarzenia dodatkowych atrakcji – zaznacza Andrzej Kasprzak, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Jarmark zakończy się 21 sierpnia. Punkty informacyjne tegorocznej edycji zlokalizowano przy Długim Targu, ul. Szerokiej i Piwnej, a także przy Złotej Bramie.

Przeczytaj także:

Jarmark św. Dominika. Będzie handel, ale i koncerty, których nie można przegapić

Jarmark św. Dominika. Zmiany w organizacji ruchu już obowiązują

756 Jarmark św. Dominika

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora