Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jarmark św. Dominika - po staremu, ale z nowościami. Początek: już 30 lipca

Będzie tysiąc stoisk, sześć stref handlowych, setki wystawców z całej Polski, ale też z Indii, Hiszpanii, Niemiec, Węgier, Włoch i wielu innych państw. Nie zabraknie nowości. Jarmark będzie bowiem w tym roku promował badania profilaktyczne i ekologię.

Jarmark św. Dominika - po staremu, ale z nowościami. Początek: już 30 lipca
A
A
data publikacji: 19 lipca 2016 r.
30 lipca rozpoczyna się Jarmark św. Dominika!
30 lipca rozpoczyna się Jarmark św. Dominika!
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


Jarmark św. Dominika, jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez handlowych w Europie, odbędzie się już po raz 756. Ceremonię otwarcia zaplanowano w sobotę, 30 lipca, w samo południe, na Długim Targu.

Kupieckie stragany zdominują w tym roku rzemieślnicy. Ich stoiska będą stanowiły 32 proc. wszystkich, które pojawią sie na jarmarku. 23 proc. zajmą artyści, a 17 proc. kolekcjonerzy. Będzie też dużo gastronomii i regionalnych produktów spożywczych.

Nowością w tym roku będzie stoisko "Pomorskie dla zdrowia", na które zaprasza Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Znajdzie się ono na Targu Węglowym. Tutaj każdy chętny będzie mógł skorzystać z porad lekarzy, pielęgniarek i ratowników pomorskich szpitali, a przy okazji zmierzyć ciśnienie, poziom cukru we krwi, wykonać badania spirometryczne czy nauczyć się samobadania piersi.

- Już w ubiegłym roku podczas jarmarku działało stoisko, gdzie można było m.in. skorzystać z porad lekarzy. Wykryto wówczas kilka czerniaków, dlatego uznaliśmy, że warto wykorzystać takie wydarzenie jak jarmark do zachęcania ludzi do wykonywania badań – tłumaczy Krzysztof Trawicki, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Na Targu Węglowym warto będzie też zajrzeć do strefy "Eko Dominik", gdzie będzie prezentowana polska żywność ekologiczna. Każdego dnia będzie można spróbować tam certyfikowanych produktów ekologicznych, w tym nabiału, wędlin, warzyw, makaronów czy pieczywa. Nie zabraknie też pokazów kulinarnych i degustacji.

W tym roku Gdańsk świętuje jubileusz 40-lecia partnerstwa z Bremą. Dlatego też na Placu Kobzdeja i Targu Węglowym, w dniach 11 – 15 sierpnia, organizowane będą nietypowe happeningi teatralne, a także występy muzyczne.

W trakcie 23-dniowego handlowania nie zabraknie też ciekawych koncertów. Zaplanowano ich aż 33! Nad Motławą wystapi m.in. Zakopower, Mesajah, Natalia Przybysz&Raphael Rogiński czy Voo Voo.

Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich, które organizują Jarmark św. Dominika, zaprasza już dziś do udziału w wielkim handlowym święcie.

Podczas jarmarku będzie można zajrzeć na tysiąc stoisk...
Podczas jarmarku będzie można zajrzeć na tysiąc stoisk...
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl


- Jarmark rozpocznie tradycyjnie barwna parada. Będzie dużo baniek mydlanych i tradycjne uderzenia w wielki bęben na Długim Targu. W tym roku uderzeń będzie 756. To w sobotę. Pierwsza niedziela jarmarku będzie z kolei pachniała chlebem. Tego dnia nie zabraknie konkursów i degustacji - zachęca Joanna Czauderna-Szreter, dodając, że miłośnicy nietypowych rzeczy na pewno znajdą coś dla siebie pomiędzy barwnymi stoiskami. Ciekawie zapowiadają się m.in. skrzynki pocztowe stylizowane... na stare torby.

Na tę okazję przygotowano też mobilną aplikację "Jarmark św. Dominika", dzięki której łatwiej będzie znaleźć interesujące daną osobę stoiska bądź konkretny towar. Dzięki niej będzie można też śledzić atrakcje, jakie na każdy dzień przygotowano w ramach jarmarku. A jest ich ponad 200!

- Jarmark św. Dominika to silna marka Gdańska. Stawiamy na regionalizm, podkreślamy swoją indywidualność, ale jednocześnie otwartość naszego miasta - podkreśla Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska. - Być może w kolejnych latach będziemy "przesuwać" to wydarzenie na Wyspę Spichrzów i Szafarnię.

Gdańską imprezę zabezpieczać będą, podobnie jak w poprzednich latach, służby mundurowe. W ciągu doby handlowe ulice przemierzać będzie kilkudziesięciu policjantów, zaróno umundurowanych, jak i w cywilu. Najwięcej patroli będzie pojawiać się w weekendy. Specjalnie na czas jarmarku policjanci zatrudnili tłumaczy języka angielskiego i rosyjskiego. Jarmark św. Dominika przyciąga handlowców i miłośników oryginalnego rzemiosła, ale też... kieszonkowców. Policjanci podkreślają jednak, że każdego roku liczba kradzieży kieszonkowych jest coraz mniejsza.

Jarmark potrwa w tym roku 23 dni, odbędzie się w dniach 30 lipca - 21 sierpnia.

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora