• Start
  • Wiadomości
  • Jarmark św. Dominika. Nowa formuła, nowe miejsca, trębacze i carillion

Jarmark św. Dominika. Nowa formuła, nowe miejsca, trębacze i carillion

Szesnastu trębaczy i carilliony równocześnie zagrają hejnał otwarcia Jarmarku św. Dominika, który odbędzie się w Gdańsku po raz 757! Organizatorzy odświeżają formułę jarmarku, zmieniają miejsce i oprawę ceremonii otwarcia i zamknięcia, rozszerzają obszar imprezy o ulicę Stągiewną, dodają jeszcze więcej atrakcji dla dorosłych i dzieci. Na koncercie otwarcia - w nowej lokalizaji na parkingu przy Filharmonii Bałtyckiej - zaśpiewa Ania Dąbrowska i Sound'n' Grace.
05.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

To już historia, uroczysta parada w 2008 roku z okazji rozpoczęcia Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku, w której wzięli udział także gdańscy radni

Jarmark św. Dominika rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca i trwa 23 dni, czyli w tym roku od 29 lipca do 20 sierpnia. Do uroczystego otwarcia jednej z największych atrakcji turystycznych sezonu letniego w Gdańsku pozostało jeszcze trochę czasu, ale przygotowania trwają już od wielu miesięcy.


Hejnał na 757 nut, trębacze i tysiąc kramów

- Tegoroczną nowością będzie ceremonia otwarcia jarmarku, którą obwieści hejnał, napisany specjalnie na tę okazję w oparciu o gdańskie muzykalia. Odegra go szesnastu trębaczy z towarzyszeniem ratuszowego carillonu - mówi Joanna Czauderna-Szreter, dyrektor ds. marketingu Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora Jarmarku św. Dominika. - Trębaczy warto wypatrywać, bo pojawią się w nietypowych miejscach: w oknach i na dachu Dworu Artusa. Nowa formuła ceremonii otwarcia nawiązuje do XV-wiecznych postaci „piszczków” miejskich i wieżowych, którzy witali fanfarami gości. Dziś powracamy do tradycji muzycznych koncertów, które towarzyszyły otwarciu i zamknięciu jarmarku. Zakończenie odbędzie się także w nowej lokalizacji, na przedprożach dworu Artusa.

Hejnał, który zagrają trębacze i carilliony, został skomponowany z 757 nut, bo Jarmark św. Dominika obchodzi w tym roku 757-lecie istnienia. Plan jest taki, aby każdego roku "dochodziła" do niego kolejna nuta, żeby hejnał „starzał” się razem z Jarmarkiem św. Dominika.

Gdańszczan i gości z całego świata, którzy przyjadą do Gdańska powita w tym roku korowód barwnych postaci: m.in. patron kupców Hermes, symbol jarmarku czyli karmazynowy kogut. W tej historycznej oprawie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przekaże kupcom klucz do bram miasta.


Pamiątki, które można było kupić podczas jarmarku w 2016 roku

Historia Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie trwających 100 dni odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych zachowanych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: 

W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim.

Na czas jarmarku do Gdańska przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie z różnych stron świata. Pokazywano też egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno... syreny. Jarmark św. Dominika odbywał się każdego roku przez kilka następnych wieków, stając się coraz ważniejszym świętem dla miasta. Tradycję tę przerwała dopiero II wojna światowa - kolejny jarmark odbył się dopiero w 1972 roku. W tym czasie była to przede wszystkim impreza handlowa, podczas której można było kupić deficytowe towary. Właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.


Kupić, sprzedać, pobawić się, odpocząć  

Jarmark św. Dominika jest dziś jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku, największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie. Ci którzy go odwiedzili mówią o niepowtarzalnym klimacie jarmarku, wielu możliwościach spędzania wolnego czasu, które za sobą niesie.


Jedno ze stoisk Jarmarku św. Dominika w Gdańsku w 2016 roku

Jarmark to tysiąc stoisk rzemieślniczych, kolekcjonerskich, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też mnóstwo wydarzeń towarzyszących: koncertów, występów, konkursów, warsztatów artystycznych, spektakli teatralnych czy gier miejskich.

- W tym roku mamy cztery strefy wydarzeń, które nazwaliśmy: Tu są emocje, Tu się dzieje, Tu jest zabawa i Tu jest luz - opowiada Joanna Czauderna. - Pierwsza strefa dotyczy koncertów, które odbędą się podczas jarmarku jak np. koncerty pod gwiazdami, które mają swoją wierną publiczność, a w tym roku przenoszą się na Plac Kobzdeja, bo nie mieszczą się w dotychczasowej lokalizacji. W strefie Tu jest zabawa zebraliśmy wszystkie wydarzenia, które są dedykowane dzieciom. Strefa Tu się dzieje to m.in. Święto Chleba, Bieg Dominikański. Kolejna czyli Tu jest luz to atrakcje typu przejażdżka kołem widokowym, gra miejska na tropie koguta, czy gry planszowe dla chętnych.

W tym roku jarmark nie obejmie ulicy św. Ducha (ulica przechodzi gruntowny remont), za to po raz pierwszy stoiska staną przy ulicy Stągiewnej. Drugi rok z rzędu będzie można skorzystać z jarmarkowej aplikacji mobilnej. Dzięki niej będzie można wybrać dla siebie ścieżki zwiedzania np. jarmarkową, morską - opracowaną przez Mateusza Kuśnierewicza czy podróżniczą - przygotowaną przez Marka Kamińskiego. 



Liczby Jarmarku

  • 1 koło widokowe AmberSky
  • 2 ławki multimedialne – Koławka i Ławkoło
  • 3 koguty, maskotki Jarmarku św. Dominika
  • 4 jarmarkowe punkty informacyjne
  • 5 stref handlowych
  • 12 spektakli Bajkowiska
  • 15 Brama Gdańska
  • 16 trębaczy jednocześnie grających hejnał jarmarku
  • 19 ulic zajętych obszarem Jarmarku
  • 20 atrakcji non stop
  • 23 dni Jarmarku
  • 31 koncertów
  • 150 razy dziennie obraca się koło widokowe AmberSky
  • 300 pytań i rebusów w grze miejskiej „Drużyna Czterech”
  • 757 nut hejnału
  • 1000 stoisk
  • 41000 m 2 powierzchni
  • miliony odwiedzin

mat. MTG



TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!