PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Japończyk i Polka zagrają razem na carillonie kościoła św. Katarzyny, następnego dnia wystąpią trębacze

Japończyk i Polka zagrają razem na carillonie kościoła św. Katarzyny, następnego dnia wystąpią trębacze
Carillon na wieży kościoła św. Katarzyny będzie gościł Katarzynę Takao-Piastowską i Toru Takao. Z okazji przyjaźni polsko-japońskiej muzycy przygotowali specjalny program, w którym nie zabraknie utworów Fryderyka Chopina oraz tradycyjnych utworów japońskich. W sobotę na wieży Ratusza Głównego Miasta wystąpią carillonistka miejska oraz Paweł Hulisz i Emil Miszk z zespołu Tubicinatores Gedanenses. Obu koncertów będzie można wysłuchać na żywo i online.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twarz kobiety Polki z lewej strony, twarz mężczyzny Japończyka - nieco na prawo od niej. Mężczyzna opiera lewą rękę na klawiaturze carillonu
Katarzyna Takao-Piastowska i Toru Takao zagrają w piątek na carillonie kościoła św. katarzyny
Muzeum Gdańska

 

Regularne koncerty carillonowe to jedna z żywych tradycji Gdańska kultywowana od 1561 roku. Początkowo utwory wykonywał automat, a od 1738 roku muzycy. Występy muzyków odbywają się  każdy piątek o godzinie 11.00 (wieża kościoła św. Katarzyny) oraz w soboty o 12.05 (wieża Ratusza Głównego Miasta). 40-minutowych koncertów można wysłuchać online na profilu Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska na Facebooku.

 

„Księżyc nad ruinami zamku” Rentarō Takiego

W przeciwieństwie do regularnych koncertów występ polsko-japońskiego duetu będzie trwał około 60 minut. W repertuarze znajdują się utwory Fryderyka Chopina, Michio Miyagiego oraz Rentarō Takiego.

- Jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów japońskich przełomu XIX i XX wieku jest „Księżyc nad ruinami zamku”. Napisany w 1901 roku przez Takiego utwór początkowo był elementem nauczania muzyki w szkołach. W 1925 roku poza granicami Japonii spopularyzował go tenor Yoshie Fujiwara. Jeden z najbardziej znanych coverów wykonał zespół The Scorpions w 1978 roku - mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

 

Trąbki i carillon podczas sobotniego koncertu

Drugą z dawnych tradycji Gdańska jest wspólne koncertowanie gdańskich carillonów i trębaczy. Odbywały się one przynajmniej od XIX w., od Niedzieli Wielkanocnej do przypadającego w dniu 11 listopada dnia św. Marcina. W sobotę o godzinie 12.05 na wieży Ratusza Głównego Miasta wystąpią Monika Kaźmierczak oraz Paweł Hulisz i Emil Miszk z zespołu Tubicinatores Gedanenses. W repertuarze muzyka dawna.

 

Polsko-japoński koncert carillonowy

Kiedy: 15 października 2021 (piątek), godz. 11.00

Gdzie: wieża kościoła św. Katarzyny, ul. Profesorska 3

Transmisja online: Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska

Wystąpią: Katarzyna Takao-Piastowska, Toru Takao

Program

Morze wiosną / Michio Miyagi (1894-1956)

Księżyc nad ruinami zamku / Rentaro Taki (1879-1903)

 

Kwiaty / Rentaro Taki (1879-1903)

Sakura Sakura / anonimowy

Utwory Fryderyka Chopina (1810-1849)

Pieśni op. 74:

 • nr 1 Życzenie
 • nr 4 Hulanka
 • Preludia op. 28 
 • nr 4 e-moll
 • nr 6 h-moll
 • nr 7 A-dur
 • nr 20 c-moll

Nokturny

 • H-dur op. 32 nr 1
 • g-moll op. 37 nr 1
 • f-moll op. 55 nr 1 

Mazurki

 • e-moll op. 17 nr 2
 • g-moll op. 67 nr 2
 • B-dur op. 7 nr 1

 

Katarzyna Takao-Piastowska - carillonistka miejska w Emmerich am Rhein w Niemczech. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Królewskiej Szkoły Carillonowej “Jef Denijn” w belgijskim Mechelen. Stypendystka Huyghensa wzięła udział w projekcie Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort. W latach 2006-2008  studiowała carillon u Geerta D’hollandera w Akademii Roosevelta w Middelburgu (Niderlandy). Laureatka pierwszych nagród na konkursach carillonowych w Middelburgu i Goes (2008, 2015). W 2013 roku, razem z mężem Toru Takao, zostali laureatami drugiej nagrody w konkursie duetów carillonowych w Zwolle. Aktualnie mieszka w Niemczech. Wraz z mężem zajmują się promocją muzyki carillonowej w Niemczech, Japonii i Polsce.


Toru Takao -  carillonista miejski w Emmerich am Rhein w Niemczech. Absolwent Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort. Laureat wielu konkursów carillonowych, m.in. drugiej nagrody na Konkursie im. Królowej Fabioli w Mechelen (Belgia) i pierwszych nagród na konkursach niderlandzkiej gildii carillonowej w 2008 i 2018 roku. W 2012 roku razem ze swoją żoną Katarzyną przywrócili regularne koncerty carillonowe w kościele św. Adelgundy w Emmerich. Od 2015 roku wspólnie organizują festiwal carillonowy ”Emmericher Glocken Sommer”. Od 2017 roku jest jednym z członków-założycieli Stowarzyszenia Sztuki Carillonowej w Japonii.

Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze
Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze