• Start
  • Wiadomości
  • Niezwykła licytacja: Janusz Gajos, Kora, Robert Lewandowski i inni na obrazach

Janusz Gajos, Kora, Agnieszka Holland, Robert Lewandowski i inni na obrazach do wylicytowania w niezwykłej aukcji

Firma doradcza PwC z okazji 30-lecia obecności w Polsce realizuje projekt społeczny „Sztuka dostrzegania”. W jego ramach, w piątek, 22 października, odbędzie się wyjątkowa aukcja, z której dochód wesprze specjalne projekty czterech organizacji społecznych: Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji Integracja oraz Fundacji Innowacji Społecznej z Gdańska. Do wylicytowania będą portrety najgorętszych polskich nazwisk i najważniejszych postaci świata kultury i biznesu.
07.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jerzy Owsiak - jedna z 30. sportretowanych ważnych postaci, pochodzi z Gdańska. Ten i inne obrazy będzie można wylicytować 22 października podczas specjalnej aukcji, której inicjatorem jest PwC
Jerzy Owsiak - jedna z 30. sportretowanych ważnych postaci, pochodzi z Gdańska. Ten i inne obrazy będzie można wylicytować 22 października podczas specjalnej aukcji, której inicjatorem jest PwC
autor: Michał Zaborowski

 

Do udziału w niezwykłej inicjatywie charytatywnej, w którą zaangażował się dom aukcyjny DESA Unicum oraz malarz Michał Zaborowski, PwC zaprosiło 30 uznanych osobowości, które w ostatnich trzech dekadach miały istotny wpływ na kształtowanie polskiej kultury, biznesu i społeczeństwa. Do obrazów Zaborowskiego zapozowali m.in.: Janusz Gajos, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Maja Ostaszewska, Grzegorz Markowski, Jerzy Owsiak, Robert Lewandowski, Adam Małysz, a także Krzysztof Penderecki, Wisława Szymborska, Kora czy Wojciech Młynarski.

Malarz stworzył cykl portretów oddających charakter danej postaci i jej najbardziej istotne cechy, zatytułowany „Sztuka dostrzegania”. Wszystkie prace będzie można wylicytować podczas aukcji, która odbędzie się w piątek, 22 października, stacjonarnie i online. Cały dochód z aukcji zostanie przeznaczony na projekty czterech prężnie działających fundacji pozarządowych: Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji Integracja i Fundacji Innowacji Społecznych - powołanej w naszym mieście do wdrażania programów aktywizacji społeczno-zawodowej młodzieży, znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej, m.in. poprzez wprowadzanie wychowanków pieczy zastępczej na rynek pracy.

- Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej prowadzi 6 domów dziecka w Gdańsku i Gdyni, oraz wiele inicjatyw społecznych. Prowadzimy wspomagane mieszkalnictwo, pomagamy wprowadzić na rynek pracy, pomagamy im wystartować w życie na różne sposoby - mówi Tomek Nadolny z Fundacji Innowacji Społecznej. - W zgłoszonym przez nas projekcie „Kawiarnia Wozownia” kluczowe jest takie urządzenie świata, żeby wychowanek domu miał kapitał kulturowy, którego często nie wynosi z domu rodzinnego. W Gdańsku Oruni, w budyneczku Starej Wozowni mieszczącym się w parku, chcielibyśmy stworzyć miejsce, które będzie ładne, przyjazne dla rodzin, a jednocześnie uda się nam się dzięki niemu jeszcze lepiej i w lepszych, bezpiecznych warunkach wprowadzać młodych ludzi w dorosłe życie zawodowe. Środki zebrane podczas licytacji pomogą Fundacji dostosować budynek pod usługi gastronomiczne, tak aby polepszyć warunki pracy i umożliwić funkcjonowanie kawiarni przez cały rok.

Pozostałe projekty, na które zostanie przekazany dochód z aukcji:

  •  Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę - budowa profesjonalnego call center dla 116 111 - telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży
  • Centrum Edukacji Obywatelskiej - program „Odporna szkoła” - cykl webinariów, który pozwoli nauczycielom skuteczniej odpowiadać na wyzwania będące konsekwencją epidemii koronawirusa
  • Fundacja Integracja - projekt „Zapytaj doradcę” - kompleksowy plan wsparcia osób z niepełnosprawnością, umożliwiający im i ich bliskim (w trakcie spotkań bezpośrednich, rozmów telefonicznych lub wideoczatów) konsultacje ze specjalistami, m.in. prawnikami, doradcami socjalnymi, psychologami i doradcami zawodowymi

Na stronach www.pwc.pl/sztukadostrzegania oraz na www.desa.pl można zobaczyć katalog ze wszystkimi obrazami Michała Zaborowskiego, a także sprawdzić szczegóły dotyczące aukcji - konieczna jest wcześniejsza rejestracja licytujących.

- To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ łączy w sobie dwie ważne wartości - sztukę i możliwość pomagania. Projekt jest zupełnie nieszablonowy, włączyło się w niego wiele znanych osobistości, i wszyscy mamy wspólny cel - zaprasza Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.

 

Kora
Kora
autor: Michał Zaborowski

 

O artyście:

Michał Zaborowski studia odbył na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 1985 r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Jedna z pierwszych jego wystaw indywidualnych miała miejsce w Galerii Zapiecek w Warszawie (1987), w tym też roku otrzymał złoty medal na Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie. Pokazywał swoje prace w znaczących galeriach europejskich i amerykańskich.

Maluje w dużym formacie postacie i sceny figuralne pełne dynamiki i ruchu, który podkreśla asymetrią kompozycji. Przedstawione sceny sprawiają niekiedy wrażenie kontynuacji już poza płótnem. Stosuje nasycone barwy i kontrastowe światłocienie. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w USA, Kanadzie Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Australii i RPA.

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku