• Start
  • Wiadomości
  • Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, odebrał Złotego Fryderyka

Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, odebrał Złotego Fryderyka

Dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis Jan Łukaszewski w piątek, 25 czerwca, podczas Gali Muzyki Poważnej Fryderyk 2021 odebrał statuetkę Złotego Fryderyka. Relacji z uroczystości można było wysłuchać w sobotę, 26 czerwca, w Drugim Programie Polskiego Radia oraz dzień później obejrzeć retransmisję w TVP Kultura.
26.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

zloty_fryderyk_dla_jana_lukaszewskiego jedynka
fot. Materiały organizatora Gali

 

W połowie marca Akademia Fonograficzna ogłosiła listę nominowanych do najważniejszych polskich nagród muzycznych - Fryderyków - w kategoriach muzyki poważnej. Ogłoszono także tegorocznych laureatów za całokształt osiągnięć artystycznych. Złote Fryderyki w 2021 roku przypadły śpiewaczce operowej Jadwidze Rappé oraz Janowi Łukaszewskiemu, dyrektorowi Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.

Złoty Fryderyk dla Jana Łukaszewskiego, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis


Uroczystość wręczenia Fryderyków w kategoriach muzyki poważnej odbyła się w piątek, 26 czerwca, w szczecińskiej Operze na Zamku.  

Jan Łukaszewski nagrodę odebrał z rąk marszałek województwa zachodniopomorskiego Anny Bańkowskiej oraz członka zarządu województwa zachodniopomorskiego i sekretarza zarządu STOART Wincentego Krawczyka. 

Podczas uroczystości na scenie pojawili się m.in. Elwira Janasik z Capellą Cracoviensis, Ania Karpowicz, Aleksandra Olczyk, Łukasz Goliński, Piotr Sałajczyk, Aleksander Dębicz, Łukasz Kuropaczewski i Kwartet Śląski. 

Miłośnicy muzyki poważnej mogli wysłuchać relacji z uroczystości na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia w sobotę, 26 czerwca, o godz. 20:00, a także obejrzeć retransmisję w TVP Kultura w niedzielę, 27 czerwca, o godz. 22:15. 


Wśród nominowanych do nagrody Fryderyk 2021 w kategorii ,,Muzyka oratoryjna i operowa" był Polski Chór Kameralny za płytę "Józef Zeidler - Nieszpory" wydawnictwa DUX (1575). 

 

Mężczyzna we fraku na scenie. Za nim (nie wszyscy widoczni) członkowie chóru
Wrzesień 2018, Katedra Oliwska. Jan Łukaszewski podczas koncertu z okazji 40-lecia Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Jan Łukaszewski - znakomity polski dyrygent, wybitny pedagog oraz organizator życia muzycznego. Od 1983 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego światowej sławy zespołu – Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, z którym dokonał blisko 700 prawykonań i nagrał niemal 90 płyt. Wydawnictwa z udziałem Jana Łukaszewskiego były 22 razy nominowane do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk i pięciokrotnie zdobyły statuetkę Fryderyka.

Od 2006 roku w gdańskim Parku Oliwskim i tamtejszej katedrze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, którego Jan Łukaszewski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym. W 2009 roku otrzymał nagrodę Splendor Gedanensis za wykreowanie marki festiwalu Mozartiana.

Jako pierwszy dyrygent dokonał nagrania kompletu utworów Krzysztofa Pendereckiego na chór a cappella, za które w 2010 i w 2014 roku otrzymał nagrodę Orphee D’or przyznaną przez Academie du Disque Lyrique.

Dyrygował kilkoma tysiącami koncertów w Polsce, a także w niemal we wszystkich krajach Europy, USA, Kanadzie, Chinach i Japonii. Jest jurorem, a jednocześnie dyrygentem prawykonań utworów chóralnych nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova. 

Pełny biogram Jana Łukaszewskiego na stronie Polskiego Chóru Kameralnego.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej