• Start
  • Wiadomości
  • Jan III Sobieski prawie jak nowy. Widać już efekty trwającej renowacji pomnika

Jan III Sobieski prawie jak nowy. Widać już efekty trwającej renowacji pomnika

Od połowy maja trwa remont pomnika króla Jana III Sobieskiego, który znajduje się na Targu Drzewnym w Gdańsku. Prace konserwatorskie wielkimi krokami zmierzają ku końcowi. Udało nam się podejrzeć, jak aktualnie wygląda pomnik, który otoczony jest jeszcze rusztowaniami.
26.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwotną lokalizacją pomnika był Lwów, ale po II Wojnie Światowej, gdy miasto znalazło się pod władaniem ZSRR monument przeniesiony został do Warszawy
Pierwotną lokalizacją pomnika był Lwów, ale po II wojnie światowej, gdy Lwów znalazł się pod władaniem ZSRR, monument przeniesiony został do Warszawy
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Pomnik króla Jana III Sobieskiego ma 120 lat i jest jednym z najbardziej charakterystycznych pominików Gdańska. Powstał we Lwowie, dzięki hojności mieszkańców tego miasta. W połowie XX wieku trafił do Warszawy, a od 1965 roku zdobi Targ Drzewny w Gdańsku. Skwer, na którym stoi konny pomnik polskiego króla, zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj, chętnie wykorzystywany jest jako centrum różnych wydarzeń czy manifestacji. 

Podjęte działania renowacyjne objęły m.in. oczyszczenie pomnika z zanieczyszczeń spowodowanych przez środowisko, ale i człowieka. Usunięte zostały nawarstwienia dewastacyjne takie jak farby, smoła czy parafina. Dzięki zabiegom konserwatorskim pomnik odzyskał swoją pierwotną kolorystykę z oryginalną, charakterystyczną patyną. Konserwatorzy najwięcej pracy mieli z cokołem, gdzie odkryto wiele pęknięć i ubytków. Warto zaznaczyć, że ostatnie prace konserwatorskie "przy królu" wykonane zostały w 1996 r.

- Figura króla na koniu została oczyszczona – mówi Izabela Huk-Malinowska, konserwator zabytków. - Szczegółowo sprawdziliśmy wszystkie fleki, rozwarstwienia i ubytki zostały uzupełnione, braki patyny zrekonstruowane, a figurę z brązu mamy już zakonserwowaną. Została nam najtrudniejsza, ale i najprzyjemniejsza część pracy, czyli scalanie kolorystyczne i rekonstrukcja złoceń na obu tablicach umieszczonych na cokole monumentu.

ZOBACZ FILM Z POSTĘPÓW PRAC RENOWACYJNYCH POMNIKA

 

Przeczytaj także dlaczego właśnie tutaj gdańszczanie świętują najważniejsze rocznice

 

Tempo prac w dużym stopniu zależy od pogody, ale wszystko wskazuje na to, że już w lipcu zarówno gdańszczanie i turyści będą mogli podziwiać pomnik na Targu Węglowym w pełnej krasie. Kolejnym etapem prac będzie renowacja kamiennych schodów, na których stoi pomnik. To plan na 2020 rok.

Pomnik króla Jana III Sobieskiego zdobi Targ Drzewny od 1965 roku
Pomnik króla Jana III Sobieskiego zdobi Targ Drzewny od 1965 roku
Dominik Paszliński/gdansk.pl

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku