PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jamboree 2023: Gdańsk ugości 40 tys. skautów? Głosowanie już za kilka dni

Jamboree 2023: Gdańsk ugości 40 tys. skautów? Głosowanie już za kilka dni
XXV Światowe Jamboree Skautowe odbędzie się za sześć lat. Gdzie? W polskim Gdańsku lub w Saemangeum w Korei Południowej. Rozstrzygnięcie zapadnie już za kilka dni - 16 sierpnia, podczas głosowania uczestników Światowej Konferencji Skautowej WOSM w Baku (Azerbejdżan). W oczekiwaniu na werdykt Miasto i Związek Harcerstwa Polskiego przygotowują na ten dzień dla mieszkańców wielki piknik na Wyspie Sobieszewskiej.

ZHP od wielu miesięcy buduje pozycję Gdańska jako najlepszego kandydata na gospodarza Jamboree 2023. W zeszłym roku 160 delegatów z Europy przyjechało na Międzynarodowe Forum Liderów Skautowych - spotkało się m.in. w ECS z Lechem Wałęsą. Na zdjęciu: szef światowego skautingu Joao Armando Goncalves

- Mam nadzieję, że w środę 16 sierpnia, po godzinie 15 polskiego czasu wszyscy będziemy mogli świętować nasz wspólny sukces jakim będzie zdobycie prawa do organizacji Światowego Jamboree Skautowego - mówi Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska.

Pierwsza dwójka harcerzy jest już w Baku. Montują tam stoisko promujące kandydaturę Gdańska - przedstawiciele organizacji skautowych będą mogli się przekonać o urokach Wyspy Sobieszewskiej i atrakcyjności naszego miasta.

CZYTAJ:

Coraz bliżej Światowego Jamboree Skautowego 2023 w Gdańsku

Światowy zlot 40 tys. skautów w Sobieszewie? Szanse rosną

W sobotę do Baku leci delegacja złożona z blisko 20 harcerzy, którzy zajmą się lobbowaniem na rzecz kandydatury Gdańska wśród delegatów. Wśród nich hm Małgorzata Sinica - gdańszczanka, która jest naczelnikiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Do Baku, na Światową Konferencję Skautową WOSM, jedzie także polska delegacja rządowa i przedstawiciele władz samorządowych Gdańska: prezydent Paweł Adamowicz, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak i pełnomocnik prezydenta ds. Jamboree Łukasz Kłos.

Koreańczycy trzymają się mocno

W środę, 16 sierpnia, po godz. 15 czasu polskiego wszystko powinno być już jasne. Zagłosują przedstawiciele organizacji skautowych ze 160 krajów całego świata - każda z organizacji ma po sześć głosów, co oznacza, że oddanych będzie łącznie prawie tysiąc głosów.

Polski Gdańsk czy południowokoreańskie Saemangeum?

- Nie mamy żadnych przeczuć, wszystko rozstrzygnie się na miejscu - mówi Marta Bednarska z Gdańskiej Chorągwi ZHP, która będzie jedną z reprezentantek polskiego harcerstwa na Światowej Konferencji Skautowej w Baku. - Jedziemy do Baku wykonać konkretną pracę i tak jak wszyscy będziemy czekać na wynik głosowania. Oczywiście, że nadzieje są. W przygotowanie naszej kandydatury włożyliśmy dużo pracy. Wygrana byłaby świetną wiadomością dla Gdańska i całej Polski.

Marta Bednarska z Gdańskiej Chorągwi ZHP

Kandydatów do organizacji Jamboree 2023 było kilku. Już sam fakt wejścia Gdańska do ścisłego finału jest wizerunkowym sukcesem, ale po cichu wszyscy liczą na więcej. W Polsce Jamboree jeszcze nigdy nie gościło, a w Korei Południowej - już tak. Nieoficjalnie można się dowiedzieć, że południowokoreański rząd przeznaczył - w odróżnieniu od rządu polskiego - duże pieniądze na promocję Saemangeum wśród władz światowego skautingu. Jednak rozstrzygające dla wyników głosowania może okazać się to, że Gdańsk leży w Europie, co dodatkowo wzmacnia kandydaturę naszego miasta.

Wyspa Sobieszewska - harcerskie klimaty

W dniu głosowania, 16 sierpnia, Miasto Gdańsk oraz Związek Harcerstwa Polskiego organizują dla mieszkańców i wszystkich chętnych spotkanie na Wyspie Sobieszewskiej. Start imprezy - o godz. 14.

Będzie ustawiony telebim, na którym obejrzymy transmisję z głosowania w Baku. Przygotowywane jest także wspólne ognisko na terenie byłego ośrodka „Drogowiec” przy ul. Turystycznej 1, podczas którego będzie można stać się na jeden dzień harcerzem i spróbować sił w strzelaniu z łuku do celu, wspinaczce czy rozstawianiu namiotu.

CZYTAJ TEŻ:

Wałęsa rozmawia ze skautami i apeluje o pokój na świecie

Sobieszewo. Spełnia się marzenie o moście

Przy ognisku nie zabraknie również muzyki, a jej wykonaniem zajmie się zespół „Słodki Całus od Buby”, dając koncert na żywo oraz Fala Zmiany, która zajmie uczestników spontanicznym beatboxem i freestajlem.

Po głosowaniu, ognisko będzie prowadzone przez Krąg Seniora Korzenie, a wszyscy zebrani posłuchają harcerskich przyśpiewek.

Niezależnie od wyniku głosowania w Baku, Miasto Gdańsk i ZHP przygotowują się do ogólnopolskiego Zlotu „Gdańsk 2018”, który odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej latem 2018 roku.

JAMBOREE - CO TO JEST?

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi. Światowe Jamboree to dwa tygodnie atrakcyjnego programu edukacyjnego, młodzi ludzi ludzie z ponad 160 krajów, wszystkie rasy i religie w jednym miejscu. Odbywa się co cztery lata w innym miejscu na świecie. Budżet imprezy składa się w 80% z wpłat uczestników. Pozostałe 20%, to wsparcie rządu i Miasta Gdańska (ok 15% budżetu) oraz środki pozyskane od sponsorów (ok. 5% budżetu imprezy).

- Jamboree to idea spotkań ponad podziałami, mających służyć pozytywnym zmianom w przyszłości świata. Gwarantem tej wspólnej przyszłości jest dobre wychowanie, a takie właśnie dobre wychowanie odbiera się w harcerstwie - mówi harcmistrz Małgorzata Sinica, Naczelnik ZHP.

- Skautowe zloty młodzieży z całego świata, organizowane są co cztery lata od 1920 roku. Zgodnie z ideą pomysłodawcy, Roberta Baden-Powella, młodzi ludzie spotykają się by poznawać się i rozmawiać ze sobą. A przez to, w przyszłości, już jako aktywni liderzy swoich społeczności, żyć w zgodzie i przyjaźni - dodaje harcmistrz Karol Gzyl, Szef Zespołu Projektu Jamboree 2023 i Komisarz Zagraniczny ZHP. - Jak będzie wyglądać Jamboree 2023? Kto wyobraża sobie festiwal muzyczny, np. Przystanek Woodstock, ma rację. Kto ma na myśl Światowe Dni Młodzieży, też ma rację. A komu zlot harcerzy kojarzy się z Olimpiadą, ten też nie rozmija się z prawdą. Elementy wszystkich tych przywołanych wyżej imprez odnajdziemy bowiem w zlocie skautów - podsumowuje harcmistrz Karol Gzyl.

Oprac. M.P.

Roman Daszczyńskiwww.gdansk.plroman.daszczynski@gdansk.pl
Roman Daszczyński - najnowsze
Roman Daszczyńskiwww.gdansk.plroman.daszczynski@gdansk.pl
Roman Daszczyński - najnowsze