Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jamboree 2023. Gdańsk i Wyspa Sobieszewska są rozpoznawalne na całym świecie

- Nasza praca nie pójdzie na marne - mówił Jacek Grzebielucha, członek Komendy Chorągwi Gdańskiej ZHP ds. promocji, w rozmowie Radia Gdańsk po przegranym przez Polskę wyścigu o organizację światowego Jamboree w 2023 roku. - Za rok zorganizujemy krajowy zlot harcerstwa, staramy się też o europejskie Jamboree w 2021 roku.

Jamboree 2023. Gdańsk i Wyspa Sobieszewska są rozpoznawalne na całym świecie
A
A
data publikacji: 17 sierpnia 2017 r.

Jacek Grzebielucha w studio Radia Gdańsk
Jacek Grzebielucha w studio Radia Gdańsk
fot. Radio Gdańsk

W środę, 16 sierpnia, w azerbejdżańskim Baku decydowano, które z dwóch państw - Polska i Korea Południowa - zorganizują 25. Światowe Jamboree Skautowe w 2023 roku. Polska ubiegała się o organizację Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej.

Głosowanie wygrali Koreańczycy, na których oddano 607 głosów, Polska otrzymała 365 głosów. 

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z GŁOSOWANIA W BAKU


O głosowaniu, kandydaturze Gdańska i Wyspie Sobieszewskiej oraz konsekwencjach decyzji w Baku w czwartek rano, 17 sierpnia, w studiu Radia Gdańsk Agnieszka Michajłow rozmawiała z Jackiem Grzebieluchą, członkiem Komendy Chorągwi Gdańskiej ZHP ds. promocji,

Dziennikarka pytała, czy nasi harcerze czują rozczarowanie.

Grzebielucha mówił:

- Decyzja na pewno nie była nieprzemyślana. Z każdego kraju przyjechało sześciu kandydatów. Korea okazała się być atrakcyjniejsza. Jesteśmy przekonani, że na nas głosował region europejski, Koreańczycy zjednali siebie pozostałe regiony.

Co teraz?

- To efekt pracy 150 wolontariuszy w ciągu trzech lat. Materiał, który wypracowaliśmy nie pójdzie do kosza. Dzięki niemu mamy możliwość ewoluowania harcerstwa w Polsce. Wprowadzimy do tego ruchu nowoczesne zmiany na światową skalę. 


Harcerze wierzą, że europejskie Jamboree w 2021 roku odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej
Harcerze wierzą, że europejskie Jamboree w 2021 roku odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Agnieszka Michajłow zaznaczyła, że Wyspa Sobieszewska może się czuć zwycięzcą.

Grzebielucha przypomniał, że Gdańsk i Wyspa Sobieszezwska bardzo się zmieniły na przestrzeni ostatnich lat.

Wyspa Sobieszewska, kiedy ja tam przyjeżdżałem na biwaki 15 lat temu, była dzielnicą na granicy miasta, do której jechało się bardzo długo. W tym momencie jest rozpoznawalna na całym świecie. Dzięki Jamboree Polska i Gdańsk uzyskały również promocję na skalę światową. Pół roku temu odbył się plebiscyt na najpopularniejsze destynacje turystyczne w Europie i Gdańsk zajął trzecie miejsce.

Harcerze spotkają się na Wyspie Sobieszewskiej w 2018 roku.

Na pewno za rok zorganizujemy na przełomie lipca i sierpnia zlot ZHP na stulecie harcerstwa. Zgromadzimy na nim 10 tysięcy uczestników z kraju i nie tylko, bo zapraszamy także kontyngenty innych państw. Program, który przygotowywaliśmy na konferencję w Baku również będzie wykorzystany w jakimś stopniu na przyszłorocznym zlocie.

Przygotowujemy się również, jesteśmy na to gotowi i może będzie taka możliwość, żeby w 2021 roku na tym samym terenie, na Wyspie Sobieszewskiej, gościć Jamboree dla skautów z całej Europy. To będzie wydarzenie na około 20 tys. uczestników. W związku z tym, że udało nam się przekonać kraje europejskie, by głosowały na naszą kandydaturę w światowym Jamboree, to wydaje się, że mamy duże szanse na organizację. 

Cała rozmowa TUTAJ.-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl