Jak żyli dawni gdańszczanie? Nowa wystawa w Domu Uphagena

O życiu dawnych gdańszczan od średniowiecza po XIX w., opowiada na wystawie czasowej w Muzeum Gdańska, ponad 100 eksponatów wydobytych w 2015 r. podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku. Można je oglądać do marca 2019 roku.
26.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Eksponaty z wystawy Historia Gdańskiej Codzienności
Eksponaty z wystawy Historia Gdańskiej Codzienności
Andrzej Gierszewski, mat. Muzeum Gdańska


- To ostatnia, 17 wystawa oddana w 2018 r. przez nasze Muzeum gdańszczankom, gdańszczanom oraz turystom odwiedzającym Gdańsk - mówi Waldemar Ossowski. - Zachęceni w 2016 roku sukcesem wystawy archeologicznej o historii Targu Siennego, pokażemy przedmioty mówiące o życiu codziennym mieszkańców Głównego Miasta od XV do XX w. Choć badania przy ulicy Świętojańskiej nie obejmowały dużego obszaru, to archeolodzy wydobyli ciekawe przedmioty mówiące o przeszłości naszego miasta i jego mieszkańców. Warto je zobaczyć.

„Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej” to druga i ostatnia z wystaw przygotowanych z okazji XX-lecia Domu Uphagena. Na górnej kondygnacji Domu Uphagena zapoznamy się z dziejami kilku parcel miejskich i zamieszkujących je ludzi na przestrzeni wieków poprzez zwyczajne przedmioty i sprzęty domowe. Kuratorką wystawy jest dr Joanna Dąbal, która prowadziła prace Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego na niewielkiej działce położonej w pobliżu kościoła św. Mikołaja.


Średniowieczne krzesło odnalezione w latrynie
Średniowieczne krzesło odnalezione w latrynie
brak autora


Dwa „światy” i średniowieczne krzesło

Ponad sto przedmiotów można obejrzeć w dwóch salach. W pierwszej zobaczymy przedmioty związane z codziennym ubiorem, higieną i zdrowiem, pracą, nauką oraz zabawą. W drugiej bohaterami wystawy będą przedmioty gospodarstwa domowego – te, które służyły w kuchni, przy stole, a także w spiżarni. Unikatowym w skali Polski eksponatem, który zobaczymy na salach wystawowych Domu Uphagena, jest średniowieczne krzesło odnalezione w nietypowym miejscu z perspektywy zwiedzającego, ale już nie dla archeologa…

- W trakcie prac w latrynie mieszczańskiej kamiennicy z XV w. natrafiliśmy na nietypowy wśród znalezisk archeologicznych drewniany przedmiot – opowiada dr Joanna Dąbal z Wydziału Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, kurator wystawy o historii gdańskiej codzienności. - Po wstępnym oczyszczeniu, zaskoczeni ustaliliśmy, że jeden z mieszkańców domu wyrzucił niemalże kompletne krzesło. Zostało ono zakonserwowane i po ponad 500 latach, tak jak inne przedmioty, trafiło na wystawę, po to by skłaniać do refleksji na temat przeszłości.

Dawne kafle
Dawne kafle
Andrzej Gierszewski, mat. Muzeum Gdańska


Wystawa "Historia gdańskiej codzienności", na której prezentowane są codzienne przedmioty dawnych mieszczan dedykowana jest współczesnym odbiorcom, w których domach znajdują się wszystkie odpowiedniki dawnych sprzętów. Na wystawie zobaczymy elementy dawnej mody, środki higieniczne i czystości, narzędzia, naczynia, zabawki oraz monety.

Wystawa, realizowana w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Ochrona zabytków archeologicznych 2018", potrwa do 24 marca 2018 r.

Autor tekstu: dr Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.


Ceramika odnaleziona w 2015 roku
Ceramika odnaleziona w 2015 roku
Andrzej Gierszewski, mat. Muzeum Gdańska


Zwiedzanie wystawy

22 grudnia 2018 r. – 24 marca 2019. Dom Uphagena, ul. Długa 12

Uwaga: 31.12.2018-01.09.2019 oraz 06.01.2019 - nieczynne

26 grudnia 2018 – w godz. 11:00-16:00.

Nieczynne w poniedziałki (dzień gospodarczy) i wtorki (dzień wolnego zwiedzania)


Eksponaty z wystawy Historia Gdańskiej Codzienności
Eksponaty z wystawy Historia Gdańskiej Codzienności
Andrzej Gierszewski, mat. Muzeum Gdańska



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór