• Start
  • Wiadomości
  • Jak zazielenić Gdańsk - o "Ogrodzie solidarności” na terenach dawnej Stoczni

Jak zazielenić Gdańsk - rozmowa o przyszłości terenów dawnej Stoczni

- Zielone i ekologiczne, przyjazne mieszkańcom miasto. To jedno z naszych marzeń o terenach postoczniowych w Gdańsku - mówią organizatorzy cyklu Miasto Naszych Marzeń z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Spotkania z autorami ciekawych pomysłów o tym, jak zazieleniać przestrzeń Gdańska będą odbywać się raz w miesiącu w 100czni. Pierwsze już w środę, 24 czerwca, o godz. 19 - Agnieszka Wołodźko opowie o idei “Ogrodu solidarności”, który mógłby powstać na terenów dawnej Stoczni.
24.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mięta, bazylia kulinarna, lubczyk, ziele oliwne, oregano - takie zioła już rosną w skrzyniach przy ulicy Grobla IV i Za Murami w Gdańsku
Mięta, bazylia kulinarna, lubczyk, ziele oliwne, oregano - takie zioła już rosną w skrzyniach przy ulicy Grobla IV i Za Murami w Gdańsku
fot. GZDiZ

 

Budżet Obywatelski 2021. Od 8 czerwca można zgłaszać projekty ogólnomiejskie, dzielnicowe i "zielone"!

 

Agnieszka Wołodźko jest artystką, kuratorką, animatorką kultury i pasjonatką ogrodnictwa. W środę, 24 czerwca o godz. 19, przedstawi swój pomysł „Ogrodu solidarności”. Artystka opowie o pomyśle założenia, ale i odtworzenia, na terenach postoczniowych ogrodów i sadów, klombów i rabatek. Powstałe w ten sposób zielone tereny stałyby się nowym miejscem spotkań, ale też punktem lokalnej produkcji warzyw, owoców i ziół.

 

Mięta, szałwia, truskawki. Uszczknij (delikatnie!) ziół z miejskiej farmy w Gdańsku

 

- Zapraszamy Was do rozmowy na temat społecznego tworzenia niewielkich, intymnych ogródków, zakładanych i pielęgnowanych przez stałych użytkowników miejskich przestrzeni, przy swoich domach i miejscach pracy - mówi Agnieszka Wołodźko. - Miałyby one charakter zarówno ozdobny (dzięki kwiatom, krzewom i drzewom ozdobnym), jak i użytkowy (służący uprawie jarzyn, ziół i owoców). Jednocześnie, byłyby również miejscem spotkań, interakcji i integracji sąsiedzkiej – wspólnych pikników, biesiad i zabaw z dziećmi oraz zwierzętami domowymi. Nadmiar produktów z kilku takich ogródków na terenie Stoczni, mógłby trafiać nieodpłatnie na lokalny ryneczek i zaopatrywać w świeże, naturalne produkty mieszkańców Stoczni. Postulować będziemy także odtworzenie dawnej, stoczniowej działki ogrodniczej ze szklarnią (w rejonie historycznej Sali BHP).

Od godz. 19 do 20 trwać będzie moderowana dyskusja, którą poprowadzi Roman Sebastyański, a potem, jeszcze przez godzinę, będzie czas na rozmowy nieformalne.

W ramach europejskiego projektu Memory of Water Nadbałtyckie Centrum Kultury już ponad rok zbiera wspólne wyobrażenia i marzenia o możliwej przyszłości dawnych terenów Stoczni Gdańskiej. W partycypacyjnym procesie, zatytułowanym Stocznia od Nowa, jego uczestniczki i uczestnicy zgłosili swe marzenia w sześciu ka­tegoriach tematycznych, w tym ZIELEŃ I EKOLOGIA, na której teraz planujemy skoncentrować naszą szczególną uwagę.

Znaczna część tych marzeń zainspirowała kilka międzynarodowych interwencji artystycznych, zrealizowanych w 2019 r na terenach „Stoczni Cesarskiej” – i do dziś tam obecnych.

Spotkania będą organizowane raz w miesiącu, aż do września, na terenie 100czni.

 

Budżet Obywatelski 2021. Czy w przyszłym roku Gdańsk stanie się bardziej zielony?

 

TEMATY KOLEJNYCH SPOTKAŃ:

  • 22 lipca - „Skrzydlaci, futrzani i inni nie-ludzcy mieszkańcy miast – jak stworzyć przestrzeń miejską przyjazną różnym gatunkom fauny i flory"; (Kamila Chomicz)
  • 26 sierpnia - „Dzika zieleń – czyli wolność i swoboda dla roślin”, (Filip Ignatowicz)
  • 16 września - „Założenia parkowe i zielone szlaki – Park Steffensa jako punkt odniesienia” (Anna Golędzinowska).

Opracowanie koncepcji i prowadzenie spotkań: Roman Sebastyański.

Organizatorzy proszą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zapoznanie się z regulaminem przebywania na terenie strefy 100czni.

Organizatorami cyklu spotkań Miasto Naszych Marzeń: Natura Stoczni jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, we współpracy ze 100cznią. Koordynacja projektu „Memory of Water” w Gdańsku - Nadbałtyckie Centrum Kultury: Magda Zakrzewska-Duda, Katarzyna Szewciów.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej