• Start
  • Wiadomości
  • Jak wygląda życie z autyzmem. Wyjątkowy gość w Klubie Młodego Wrzeszczaka

Jak wygląda życie z autyzmem. Wyjątkowy gość w Klubie Młodego Wrzeszczaka

Klub Młodego Wrzeszczaka zaprasza na nowy cykl spotkań, poruszający zagadnienia związane z psychologią, rozwojem i wychowaniem. Gościem pierwszego wydarzenia, w sobotę, 12 stycznia, będzie Katja Schroedinger - autorka bloga „Koci świat ASD”. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.
13.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Klub Młodego Wrzeszczaka jest miejscem spotkań dla mieszkańców - zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Od 12 stycznia rusza w nim nowy cykl spotkań poświęconych psychologii, rozwojowi i wychowaniu
Klub Młodego Wrzeszczaka jest miejscem spotkań dla mieszkańców - zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Od 12 stycznia rusza w nim nowy cykl spotkań poświęconych psychologii, rozwojowi i wychowaniu
mat. prasowe


Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, które w ostatnich trzech dekadach diagnozowane jest coraz częściej. Według danych amerykańskiej agencji zdrowia publicznego CDC - u jednej na 59 osób.

W większości rozpoznanie to stawiane jest u dzieci, zgodnie z pochodzącymi z lat 40. ubiegłego wieku kryteriami sformułowanymi przez amerykańskiego psychiatrę Leo Kannera. Twierdził on, jakoby autyzm był przypadłością rzadką i wyizolowaną - to nie znajduje jednak odzwierciedlenia w doświadczeniach współczesnych praktyków i badaczy, a także samych osób autystycznych.

Dzisiaj, nazywany często „niewidzialną dysfunkcją” autyzm, przyjmować może różne formy: spektrum autystycznego, Zespołu Aspergera czy całościowego zaburzenia rozwojowego. Nie dotyczą one jedynie dzieci, stereotypowo „uwięzionych we własnym świecie” i mających trudności komunikacyjne, najczęściej będących płci męskiej - zgodnie z założeniami innego, historycznego badacza zdrowia psychicznego dzieci Hansa Aspergera. Zaburzenia ze spektrum autyzmu rozpoznaje się dzisiaj u dziewczynek i chłopców, nastolatków, młodych dorosłych, a także osób dojrzałych.

W przypadku tej ostatniej grupy, trudności, z którymi wiąże się „inny system operacyjny” aparatu poznawczego - hiperwrażliwość zmysłowa, zdolność do ekstremalnej koncentracji na interesującym zagadnieniu i trudności w nawiązywaniu oraz podtrzymywaniu kontaktów społecznych - występowały przez całe życie i dopiero właściwa diagnoza stała się odpowiedzią na szereg trudnych i nieraz bolesnych pytań. Dlaczego tak trudno jest mi utrzymać przyjaźnie? Czy to możliwe, żeby głośna praca kosiarki do trawy potrafiła fizycznie boleć? W jaki sposób odróżnić fiksację od upartego hobby?

- Zarówno w Polsce, jak i na świecie jest mnóstwo publikacji, blogów, wydarzeń naukowych i profesjonalnych, które dotykają tej problematyki, wciąż jednak jeszcze bardzo brakuje silnego głosu, którym o doświadczaniu własnej odmienności opowiedzą same osoby zainteresowane - mówi Natalia Fiedorczuk-Cieślak z Fundacji Generacja, organizator nowego cyklu edukacyjnego w Klubie Młodego Wrzeszczaka. - Podczas spotkania pt. „Własnym głosem” uczestnicy będą mieli możliwość poznania autyzmu z perspektywy własnego doświadczenia, bowiem opowie o nim dorosła osoba ze spektrum autyzmu.

Gościem spotkania będzie Katja Schroedinger - autorka bloga „Koci świat ASD”, programistka, tłumaczka i pasjonatka słowa pisanego. Wydarzenie odbędzie się w Klubie Młodego Wrzeszczaka (Gdańsk, ul. Wajdeloty 14, wejście z prawej strony), w sobotę, 12 stycznia, 2018 r., o godz. 16. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe pod adresem: klubwrzeszczaka@gmail.com.


TV

W zoo zamieszkały dwa lemury