PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Jak wychować pozytywnego kibica? Od dziecka. Warsztaty kibicowania dla młodych gdańszczan
Jak wychować pozytywnego kibica? Od dziecka. Warsztaty kibicowania dla młodych gdańszczan
Kibicowanie to adrenalina. Jak sprawić, by nie kończyło się agresją nauczą się dzieci na warsztatach „Pozytywnego Kibicowania”. To miejski projekt skierowany do dzieci w różnym wieku, który odbędzie się 19 i 26 października na Stadionie Energa Gdańsk. Młodzi gdańszczanie dowiedzą się, co czują zawodnicy na boisku i jak opanowywać emocje kierując się zasadami fair play.

warsztaty
warsztaty
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

– Zależy nam, aby od najmłodszych lat zaszczepiać wśród mieszkańców Gdańska zdrowego ducha kibicowania i sportowej rywalizacji - mówi Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta. - Pokazać dzieciom i młodzieży, że codzienność składa się z mniejszych lub większych wyborów, a kluczem do podejmowania właściwych decyzji jest poznanie samego siebie, swoich emocji i konsekwencji swoich działań.

Przypominając dzieciom i młodzieży o zasadach fair play, ucząc ich konstruktywnej dyskusji i rozwijania partnerskich relacji, ale też asertywnych zachowań w trudnych, problemowych sytuacjach - oraz jak świadomie i odpowiedzialnie podejmować decyzje - organizatorzy pragną zmienić obraz polskiego kibica.

– Uczestnicy warsztatów wezmą udział w ciekawych ćwiczeniach i symulacjach zachowań, które pomogą im zrozumieć, co dzieje się z nami kiedy przeżywamy silne emocje lub bierzemy udział w zawodach sportowych. Będą mieli okazję dowiedzieć się jak czują się zawodnicy po otrzymaniu czerwonej kartki i jak radzą sobie z nienawiścią płynącą z trybun – tłumaczy Grzegorz Szczuka.

Podczas warsztatów uczestnicy będą ćwiczyli budowanie pozytywnych więzi w grupie odwzorowując zachowania i emocje towarzyszące wydarzeniom sportowym.

– Sport, a w szczególności piłka nożna, ma ogromny wpływ na społeczeństwo. Dlatego jest doskonałym narzędziem do kreowania pozytywnych przykładów i szerzenia dobrych praktyk – przekonuje Wojciech Dąbrowski, dyrektor ds. Komunikacji i CSR Stadionu Energa Gdańsk. – Poprzez naszą wspólną inicjatywę chcemy pokazać młodym ludziom, że mają wybór. Nie muszą bezmyślnie naśladować negatywnych zachowań innych. Co więcej, mogą sami kreować pozytywny wizerunek kibica. A gdzie lepiej się tego nauczyć jak nie na Stadionie Energa Gdańsk, centrum gdańskiego kibicowania.

Innowacyjne podejście do przekazywanych treści oraz ciekawe narzędzia i metody pracy zastosowane podczas warsztatów mają przyczynić się do kształtowania pozytywnych postaw społecznych wśród dzieci i młodzieży, przeciwdziałania agresji oraz ograniczenia ryzykownych zachowań poprzez podniesienie własnej wartości.

Bezpłatne warsztaty na Stadionie Energa Gdańsk odbędą się 19 i 26 października o godz. 16 i potrwają półtorej godziny. 

Jeśli ktoś chciałby wziąć udział w kolejnych edycjach może zgłosić swój akces mailowo: e-mail: damian.kuzminski@gdansk.gda.pl bądź telefonicznie 58 526 80 25 lub poprzez stronę http://pozytywnekibicowanie.pl/kontakt/.

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl