• Start
  • Wiadomości
  • „Jak wam się podoba” mural w tunelu? Artyści po roku wracają do pracy

„Jak wam się podoba” mural w tunelu? Artyści po roku wracają do pracy

Szekspir kolejny rok wraca do Gdańska za sprawą Festiwalu Szekspirowskiego, którego stałym elementem stało się malowanie muralu w podziemnym przejściu pod skrzyżowaniem ulic Podwale Przedmiejskie i Okopowa. Tym razem artyści zejdą do tunelu 26 lipca 2018 r., przewrotnie pytając przechodniów: „Jak wam się podoba”, bo taki tytuł będzie miała ich praca.
25.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Iwona Zając i uczestniczka warsztatów 'Zakochaj się w Szekspirze' przy pracy. Gdańsk 2017 r.
Iwona Zając i uczestniczka warsztatów 'Zakochaj się w Szekspirze' przy pracy. Gdańsk 2017 r.
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Na pomysł malowania muralu w podziemnym przejściu, nieopodal powstającego wówczas dopiero Teatru Szekspirowskiego, gdańska artystka wizualna i muralistka Iwona Zając wpadła w 2006 roku. Do 2011 r. powstawały kolejne jego odsłony: „Szekspir na ulicy”, „Logo Szekspir”, „Szekspir z Zającem” czy „Szekspir na różowo”. Te oryginalne prace spowodowały, że tunel zyskał przydomek “teatralny”.

Szekspir z szablonu

Artystka powróciła do tunelu rok temu. Wtedy projekt zyskał tytuł „Zakochaj się w Szekspirze” i wiązał się tematycznie z wystawianym na deskach GTS spektaklem, a akt twórczy poprzedzały warsztaty dla zainteresowanych pracą z szablonem. “Zakochanego Szekspira” razem z Iwoną Zając malowało kilkunastu młodych pasjonatów malarstwa ściennego. W ubiegłym roku Zając miała nadzieję, że malowanie muralu przy okazji Festiwalu Szekspirowskiego stanie się coroczną tradycją. Okazało się to możliwe.


Mural w ubiegłym roku malowało kilkunastu uczestników malarskich warsztatów Iwony z Zając
Mural w ubiegłym roku malowało kilkunastu uczestników malarskich warsztatów Iwony Zając
Dominik Paszliński/gdansk.pl



W tym roku dodatkowych warsztatów nie było, a artystka po raz pierwszy pracowała tylko ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w ramach prowadzonego przez siebie fakultetu na Wydziale Malarstwa.

- Zajęcia odbywały się pracowniach Akademii Sztuk Pięknych i w Sali Spotkań Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - tłumaczy Iwona Zając. - Uczestnicy fakultetu oprócz regularnych spotkań zwiedzili Teatr Szekspirowski i wzięli udział w warsztatach aktorsko - integracyjnych „Być albo nie być Szekspirem”, prowadzonych przez Annę Ratkiewicz-Syrek, kierownika Działu Edukacji GTS.

Ich “szekspirowska” edukacja na tym się nie zakończy, ponieważ projekt zwieńczy wyprawa na spektakl „Sen nocy letniej” w wykonaniu Teatru Mostaghel z Iranu, prezentowany w GTS w czasie 22. Festiwalu Szekspirowskiego.

Tytuł tegorocznej edycji projektu brzmi 'Jak wam się podoba'
Tytuł tegorocznej edycji projektu brzmi 'Jak wam się podoba'
Alicja Piechota, Michalina Niebrzydowska, Dorota Kozłowskia



No i “Jak wam się podoba?”

Tegoroczna odsłona muralu ma tytuł „Jak wam się podoba” - zaczerpnięty oczywiście z twórczości wielkiego Stratfordczyka. Bohaterka tej sztuki - Rosalinda, ucieka wraz z kuzynką do dzikiego lasu w Arden, gdzie przybiera postać chłopca i szuka spokoju oraz miłości. To główny wątek dzieła, lecz niejedyny. W sztuce, jak się okazuje, wszystkie drogi prowadzą do lasu Arden.   

Droga jest też ważnym motywem tegorocznego muralu. Skąd taka symbolika?

Jak się okazuje, bezpośrednią inspiracją dla takiego zdefiniowania tematu było ubiegłoroczne doświadczenie artystów, którzy malując mural, raz po raz odpowiadali na pytania przechodniów o… drogę właśnie.


Jak Wam się podoba - projekt
Jak Wam się podoba - projekt
Alicja Piechota, Michalina Niebrzydowska, Dorota Kozłowskia




- Motywem przewodnim tegorocznego muralu jest Szekspir, ale również mapa, węzeł, wyznaczanie kierunków - tłumaczy Zając. - Podczas zeszłorocznego malowania muralu przechodnie pytali o drogę i ten temat zainspirował tegoroczną realizację.

W mural wpleciono nawet motywy ułatwiające przechodniom jej odnalezienie, a na ściennym obrazie pojawią się wybrane cytaty z dzieł Szekspira z motywem drogi: „Coś tu się złego, święci coś tu krzywo idzie” z “Hamleta”, „Zbrodnie i spod ziemi wychodzą, aby stać się widocznymi" - również z Hamleta” oraz „Do moich celów nie ma drogi krzywej" z “Króla Leara”.

Samo przejście podziemne pod skrzyżowaniem Podwala Przedmiejskiego i Okopowej jest również symboliczne - prowadzi z Gdańska Głównego na Stare Przedmieście. Codziennie przechodzą nim tysiące gdańszczan w drodze do pracy i na uczelnie, a dzięki staraniom artystów, zniszczony dotąd i zaniedbany tunel ma szansę na nowy wizerunek.

W realizację projektu Iwony Zając i studentów włączyły się bowiem nie tylko: Gdański Teatr Szekspirowski, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i Patio ASP, ale też Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, który wyremontował ścianę, na której malują artyści.


Iwona Zając to malarka i muralistka. Do najbardziej znanych jej projektów należy Stocznia - seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej
Iwona Zając to malarka i muralistka. Do najbardziej znanych jej projektów należy Stocznia - seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej
Magda Małyjasiak



- GZDiZ zaangażował się w remont tunelu - potwierdza Zając. - Oprócz przygotowania ściany pod malowidło, przeprowadził naprawę sufitu. Na przełomie 2018/2019 mają pojawić się tu profesjonalne tablice informujące przechodniów, w jakim kierunku prowadzi dane wyjście.

Artyści będą malować od czwartku 26 lipca do poniedziałku 30 lipca. Wernisaż odbędzie się przy muralu we wtorek 31 lipca, o godz. 12.

Autorzy muralu: Michał Garnowski, Ela Golińska, Dorota Jabłońska, Dorota Kozłowska, Marta Lipiec - Bortkiewicz, Michalina Niebrzydowska, Alicja Piechota, Daria Umerli, Marta Zatoń.

„Jak wam się podoba” wspomagają też sponsorzy: firmy Bysewo, Hajdul i Ksero-Kopia.

IWONA ZAJĄC

Urodzona i mieszkająca w Gdańsku artystka wizualna, muralistka. W 1999 roku skończyła wydział malarstwa na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych a w 2017 roku ukończyła Międzywydziałowe Środowiskowe Studia Doktoranckie ASP w Gdańsku i obroniła doktorat pt. Cud ciężkiej pracy jako rytuał codziennego życia.
Od lat współpracuje z instytucjami oraz organizacjami społecznymi jako niezależna koordynatorka edukacyjnych projektów artystycznych. Jest autorką pomysłu malowania przejścia podziemnego na skrzyżowaniu Podwale Przedmiejskie – Okopowa.

www.iwona-zajac.com

WIĘCEJ: Zakochany Szekspir w tunelu - zobacz nowy gdański mural

Nowy mural na cześć Szekspira ozdobił podziemne przejście niedaleko GTS

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku