Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jak w nowojorskim Central Parku - dzięki mieszkańcom Park Oliwski zyska nowe ławki

Słynny Central Park w Nowym Jorku, Kew Gardens w Londynie i park obywatelski w Bremie - wszystkie te miejsca łączą... ławki. Ale nie zwyczajne, a jedyne w swoim rodzaju: z dedykacją dla ukochanego, ku pamięci zmarłego lub po prostu: z nazwiskiem fundatora. Teraz każdy może mieć taką ławkę także w Parku Oliwskim.

Jak w nowojorskim Central Parku - dzięki mieszkańcom Park Oliwski zyska nowe ławki
A
A
data publikacji: 24 sierpnia 2016 r.

Pierwszym mecenasem Parku Oliwskiego i szczęśliwym posiadaczem wyjątkowej ławki z dedykacją został prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który...
Pierwszym mecenasem Parku Oliwskiego i szczęśliwym posiadaczem wyjątkowej ławki z dedykacją został prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który...
Dominik Paszliński

- Park Oliwski jest naszą ogromną dumą. Rocznie milion gości przekracza jego bramy. Myślę, że po tym, co jeszcze planujemy tutaj uczynić w najbliższych latach, ta liczba będzie tylko rosła. Na rewaloryzację, czyli odnowienie Parku Oliwskiego w planach inwestycyjnych na lata 2016-2023 mamy zarezerwowane ponad 28 milionów złotych. Jestem przekonany, że 2017 rok i kolejny będą bardzo dobre dla tego miejsca - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

We wprowadzaniu kolejnych, niezbędnych zmian rewitalizacyjnych najsłynniejszego i najpiękniejszego zabytkowego parku w Gdańsku pomaga powołana niedawno Rada Programowa. W jej skład, poza ogrodnikiem miejskim wchodzą między innymi Wojewódzki Pomorski Konserwator Zabytków oraz architekci i historycy sztuki, którzy doradzają i zwracają uwagę na to, co i w jaki sposób warto zmienić.

Jednym z elementów, który ma jeszcze bardziej uatrakcyjnić słynny gdański park są ławki. Te dotychczasowe zastąpią wzorowane na takich, jakie można znaleźć w nowojorskim Central Parku, londyńskim Kew Gardens czy parku obywatelskim w Bremie, czyli ławkach z wyjątkową dedykacją. W Parku Oliwskim znajdą się dzięki jego sympatykom - mecenasom Parku Oliwskiego, którym może zostać każdy.

- Od pewnego czasu uaktywniamy się jeśli chodzi o ciekawe przedsięwzięcia angażujące mieszkańców we wspólne działania dla Gdańska. Nasz najnowszy projekt obywatelski, „Zostań mecenasem Parku Oliwskiego” to propozycja zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm - mówi Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.

- Powołując ten projekt, wzorowaliśmy się na innych miastach na świecie. W Stanach Zjednoczonych czy Londynie mamy do czynienia z parkami, które sprzedają dedykacje na ławkach. To samo chcemy zrobić w Parku Oliwskim. Proponujemy spersonalizowaną ławkę, ręcznie wykonaną z drewna dębowego, zaprojektowaną specjalnie z myślą o naszym parku - dodaje Buczyński.

Jak tłumaczy, może być to świetny pomysł na prezent. - Można ją ufundować na specjalne okazje, na przykład ślub, chrzciny, urodziny, jubileusz firmy czy zakończenie jakiejś inwestycji. Każdy powód, żeby mieć własną dedykację na ławce w Parku Oliwskim jest dobry - przekonuje.

Pierwszą ławkę ufundował prezydent Paweł Adamowicz. Ławka zastąpi jedną z 98 dotychczasowych, które znajdują się w Parku.

... zadedykował ławkę swojej żonie i córkom.
... zadedykował ławkę swojej żonie i córkom.
Dominik Paszliński

Aby otrzymać „własną” ławkę należy wejść na nową oficjalną stronę Parku Oliwskiego, której uruchomienie towarzyszy rozpoczęciu nowego projektu obywatelskiego. Tam w zakładce „mecenat” znajduje się formularz zgłoszeniowy. Koszt ławki z dedykacją to 4,5 tysiąca złotych - każda taka ławka ma być wykonana i ustawiona w ciągu trzech miesięcy od wpłaty. Darczyńca oprócz dedykacji otrzyma pamiątkę: miniaturę ławki i 10-letni tytuł mecenasa. Organizatorzy akcji przez ten czas będą odpowiadać za konserwację i naprawę ławki oraz tabliczki z dedykacją. Maksymalna liczba ławek z dedykacją to 120.

Park Oliwski to jeden z siedmiu zabytkowych parków w Gdańsku. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat obiekt zyskał nową część rekreacyjną, położoną między ogrodem botanicznym a ulicą Opacką - odwiedzający mogą spacerować po przepięknym ogrodzie barokowym z odtworzoną historyczną zabudową Folwarku Saltzmanna. W części parku powstał także ogród z elementami typowymi dla krajobrazu japońskiego. Na tym jednak nie koniec.

- Trwają prace projektowe związane z opracowaniem dokumentacji dla przebudowy rotundy Palmiarni, a także remontu Groty Szeptów - wymienia Ewelina Latoszewska. - Oprócz tego w lipcu zakończył się remont kładek dla pieszych, a od 23 sierpnia 2016 r. mamy nowych mieszkańców w Parku, gdyż do Stawu „Łabędziego” zostały wpuszczone ryby, 358 sztuk (czytaj więcej o zarybieniu stawu w artykule Karpie, amury, orfy, karasie, jesiotry. Nowe ryby już są w Parku Oliwskim - red.).-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora