Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jak sprawić, by mniej aut parkowało przy biurowcach w Oliwie? Są sposoby

Około osiem tysięcy osób przyjeżdża codziennie do pracy w biurowcach kompleksów Olivia Business Centre i Alchemia w Oliwie. Do dyspozycji mają na ten moment blisko 2,5 tys. miejsc parkingowych, co oznacza, że znakomita większość pracowników powinna korzystać z innych środków transportu. Zobacz, co robią zarządcy obiektów, by ich do tego skłonić - lista pomysłów może pozytywnie zaskoczyć.

Jak sprawić, by mniej aut parkowało przy biurowcach w Oliwie? Są sposoby
A
A
data publikacji: 14 czerwca 2017 r.

Kto w Olivia Business Centre zaprosi do wspólnej jazdy samochodem koleżanki i kolegów u konkursowych hostess odbiera specjalne bony
Kto w Olivia Business Centre zaprosi do wspólnej jazdy samochodem koleżanki i kolegów u konkursowych hostess odbiera specjalne bony
Olivia Business Centre

Olivia Business Centre na początku maja uruchomiło własną linię autobusową “Funbus OBC”, która kursuje od poniedziałku do piątku na trasie Ujeścisko - OBC (bezpośrednio, z parkingu przy ul. Piotrkowskiej). Do dyspozycji pracowników są dwa kursy poranne i dwa popołudniowe. Bilet miesięczny kosztuje 10 zł, w pojeździe można skorzystać z darmowego WiFi. Póki co z tej opcji regularnie korzysta kilkadziesiąt osób.

Test na Ujeścisko, konkurs na pasażerów

- Zgodnie z wynikami ankiet przeprowadzonych wśród rezydentów Olivii to właśnie Ujeścisko jest dzielnicą, w której mieszka duża liczba pracowników naszych najemców i z której stosunkowo trudno dojechać tu komunikacją miejską. Zaproponowaliśmy im zatem bezpośrednie, wygodne przejazdy naszym autobusem – mówi Rafał Marcyniuk, kierujący działem projektów Olivia Business Centre. - Usługa jest obecnie testowana. Na bieżąco analizować będziemy zainteresowanie autobusem i w miarę potrzeb decydować o kolejnych liniach.

Z początkiem czerwca firma wystartowała z kolejnym projektem - carpoolingu (carsheringu), czyli wspólnych dojazdów do pracy samochodem, z którego korzysta nie tylko jego właściciel, ale także pasażerowie - inni pracownicy.

OBC uruchomiło specjalną platformę internetową pozwalającą pracownikom rezydujących w kompleksie firm na “komponowanie” takich wspólnych przejazdów. Pierwszemu miesiącowi carpoolingu towarzyszy promujący akcję konkurs, w którym punktowana jest częstotliwość wspólnych przejazdów i liczba pasażerów (wyliczane na podstawie odpowiednich kuponów, odbieranych po przyjeździe do pracy u hostess akcji). Do wygrania (do wyboru): bezpłatne miejsce parkingowe na miesiąc, dwukrotne mycie samochodu lub kupony wartości 100 zł brutto na posiłki w jednej z trzech restauracji na terenie OBC.

- Podróżowanie jednym pojazdem to nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny sposób na poprawę warunków na drogach. Korzystając z niego zmniejszamy nasze wydatki na paliwo, minimalizujemy niedogodności związane z parkowaniem, wpływamy też na środowisko naturalne - wylicza Rafał Marcyniuk. - Trudno nie docenić dodatkowego aspektu rozwiązania, czyli integracji podróżujących. Dzięki wspólnym przejazdom, osoby pracujące w tym samym budynku czy kompleksie biurowym lepiej się poznają, nawiązują relacje i nieraz, na dalszym etapie, współpracują.

Póki co, pracownicy firm rezydujących w OBC zadeklarowali na carpoolingowej platformie blisko 40 tras.

Olivia Star. Najwyższa biurowa gwiazda Gdańska

Widok na Olivia Business Centre z lata 2016 r. - aktualnie budowany jest szósty budynek kompleksu - Olivia Star, w którym pracować będzie 3,5 tys. osób
Widok na Olivia Business Centre z lata 2016 r. - aktualnie budowany jest szósty budynek kompleksu - Olivia Star, w którym pracować będzie 3,5 tys. osób
Krzysztof Mystkowski/KFP

Parking dla pracownika (raczej) płatny

Wspólne jeżdżenie samochodem pozwala także na dzielenie się kosztami opłat parkingowych. Większość z pięciu tysięcy pracujących w pięciu biurowcach OBC osób płaci za parkowanie - kosztuje to od 3 zł za godzinę (przy czym w zależności od opcji, pierwsze 30 lub 60 minut jest bezpłatne).

W dwóch funkcjonujących obecnie budynkach Alchemii pracuje ok. trzy tysiące ludzi, a do dyspozycji mają ponad pół tysiąca miejsc parkingowych (docelowo, w ramach czterech etapów kompleksu powstanie ich 1400, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania). Większość wynajmowana jest przez najemców kompleksu, którzy zgodnie ze swoją polityką rozdysponowują je wśród swoich pracowników.

Oprócz tego w Alchemii znajdują się parkingi rotacyjne, z przeznaczeniem dla gości najemców lub klientów strefy ogólnodostępnej (m.in. obiektów tutejszego centrum rekreacyjno-sportowego). Jest tu obecnie ponad 100 miejsc. Pierwsze dwie godziny postoju są bezpłatne, a każda kolejna kosztuje 3 zł.

Wielką zaletą tego centrum biurowego jest bardzo bliskie położenie przy stacji SKM Przymorze Uniwersytet. Warto zaznaczyć, że to właśnie Torus - deweloper Alchemii poniósł koszty budowy dodatkowego przejścia podziemnego prowadzącego z peronu wprost na teren inwestycji (2,8 mln zł) i wybudował dwa nowe przystanki autobusowe na al. Grunwaldzkiej znajdujące się na wysokości Alchemii (obsługiwane przez linie 122,199 i 315).

W biurowcach kompleksu Alchemia pracuje obecnie trzy tysiące osób. Mniej więcej kolejne tyle dojdzie wraz z oddaniem największego budynku - Argonu we wrześniu 2017 r.
W biurowcach kompleksu Alchemia pracuje obecnie trzy tysiące osób. Mniej więcej kolejne tyle dojdzie wraz z oddaniem największego budynku - Argonu we wrześniu 2017 r.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Designerska szatnia dla rowerzystów w kompleksie Alchemia
Designerska szatnia dla rowerzystów w kompleksie Alchemia
materiały prasowe

Rower: szatnia, prysznic, parking

Zarówno Olivia Business Centre, jak i Alchemia zainwestowały duże pieniądze w infrastrukturę dla rowerzystów. W budynkach znajdują się szatnie i sanitariaty z prysznicami, miejsca postojowe usytuowano zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. OBC podaje następujące liczby: 700 szafek w przebieralniach, 500 miejsc parkingowych, pięć szatni i kilka samoobsługowych rowerowych stacji naprawczych.

Alchemia przymierza się właśnie do zorganizowania akcji popularyzującej rower wśród tutejszych pracowników.

- Okres letni sprzyjać będzie realizacji cyklu wydarzeń, których podstawowym celem są edukacja, informowanie o licznych rozwiązaniach w kompleksie dedykowanych rowerzystom oraz popularyzacja dojazdów do pracy właśnie rowerami - mówi Monika Brzozowska z firmy Torus.- Wyprodukujemy w tym celu specjalne mapki, plakaty i gadżety, ponadto na terenie Alchemii organizowany będzie cykliczny, bezpłatny serwis rowerowy.

Jeden z biurowców ERGO Hestia w Sopocie
Jeden z biurowców ERGO Hestia w Sopocie
Andrzej J. Gojke/KFP

ERGO Hestia żywi rowerzystów

Firma ubezpieczeniowa ERGO Hestia, która ma swoją siedzibę w trzech biurowcach zlokalizowanych na granicy Gdańska i Sopotu, “swoim” cyklistom oferuje bezpłatne obiady. Podstawą do otrzymania takiego posiłku jest okazanie karty rowerzysty ERGO Hestii z aktualną pieczątką. W 2016 r. w miesiącach letnich z oferty korzystało ponad 200 osób dziennie, w zimie średnia spadła od 50 osób każdego dnia.

Miejsca postojowe dla rowerów zlokalizowane są w garażach podziemnych, a rowerzyści oczywiście mają do dyspozycji także szatnie z odpowiednim wyposażeniem, łącznie z suszarkami do włosów.

Jak informuje Arkadiusz Bruliński, rzecznik prasowy STU ERGO Hestia: - Przy zakupie roweru pracownicy firmy skorzystać mogą także z 25.proc. zniżki w jednej z wiodących polskich firm produkujących jednoślady.

Firma chwali się także carpoolingiem wprowadzonym już kilka lat temu. Każdego roku pracownicy, którzy dojeżdżają do pracy autem zabierając ze sobą koleżanki i kolegów, mogą liczyć na kilkadziesiąt miejsc na firmowym parkingu.

Zobacz jak Gerard Bisewski dyrektor biura zarządu ERGO Hestia zamienił służbowy samochód na służbowy rower i co z tego wynikło. 

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora