PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Jak mieszka się w Gdańsku? Badanie jakości życia NAJNOWSZY RAPORT
Jak mieszka się w Gdańsku? Badanie jakości życia NAJNOWSZY RAPORT
Najwyżej jakość swojego życia w Gdańsku oceniają mieszkańcy Zaspy Młyniec i Rozstajów, najgorzej Stogów, Przeróbki, Krakowca, Rudnik i Wyspy Sobieszewskiej. To wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych w czerwcu 2018 roku w Gdańsku wśród mieszkańców.
IMG_2646
Nz. Konferencja prasowa nt. wyników badań nad jakością zycia w Gdańsku. Od lewej Tomasz Tobis z Pracowni Badań Społecznych UG, Aleksandra Dulkiewicz zast. prezydenta Gdańska i Katarzyna Drozd-Wiśniewska z Urzedu Miejskiego.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Badania na zlecenie miasta przeprowadziła Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego, dotyczyły jakości życia w Gdańsku.

- Pierwsze takie badania przeprowadziliśmy w 2008 roku - mówi Aleksandra Dulkiewicz zastępca prezydenta Gdańska. - Od tego czasu prowadzimy je regularnie co dwa lata, a ich powtarzalność pozwala na rejestrowanie zmian i oczekiwań mieszkańców. Jakość życia mieszkańców to dziś magiczne pojęcie, do którego można wiele “zapakować”. Z opinii gdańszczan widać, że mamy różne i coraz większe oczekiwania, ale wyniki potwierdzają, że w Gdańsku żyje się bardzo dobrze.

mapka


Gdańsk Zaspa na czwórkę, Wyspa Sobieszewska na trójkę
  

Tegoroczne badanie przeprowadzono na grupie ponad 1,5 tysiąca dorosłych mieszkańców Gdańska. Oceny można było przydzielać w „szkolnej” skali, czyli od 1 do 6. Ankietowanych pytano m.in o warunki mieszkaniowe, sytuację finansową, komunikację tramwajową i autobusową, poczucie bezpieczeństwa i ład społeczny, ofertę kulturalną miasta, przestrzeń publiczną w miejscu zamieszkania.

05_dzielnice


- Najlepszy wskaźnik pojawia się w centralnych dzielnicach Gdańska - mówi Tomasz Tobis reprezentujący Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. - Swoją jakość życia oceniają najwyżej mieszkańcy Zaspy, wydaje się, że czynnikiem mającym wpływ na wysoką ocenę jest bliskość różnych instytucji infrastruktury miejskiej, dobra komunikacja, dostęp do usług, od lekarza do fryzjera. Na drugim biegunie mamy wschodnią część Gdańska od Wyspy Sobieszewskiej po Stogi. To tendencja utrzymująca się od lat.

Jednak jak mówi Tomasz Tobis ogólny wskaźnik jakości życia rośnie systematycznie od lat i w 2018 roku osiągnął poziom 3,7. Świadczy to o stałej i zauważanej przez mieszkańców poprawie warunków życia w mieście.

07_krzywa w latach

W 2018 roku najwyżej (średnia ocena 3,92) jakość życia ocenili mieszkańcy obszaru miasta obejmującego Zaspę-Młyniec i Zaspę-Rozstaje. Na kolejnych miejscach znalazły się Przymorze Wielkie, Przymorze Małe i Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia oraz Piecki-Migowo i Brętowo. Wyniki wskazują, że najmniej zadowoleni (średnia ocena 3,28) z warunków życia są mieszkańcy obszaru skupiającego dzielnice wschodniej części miasta tj. Stogów, Przeróbki, Krakowca-Górek Zachodnich, Rudników i Wyspy Sobieszewskiej. 

08_kulturaTeatry, wystawy, wydarzenia kulturalne. Wysoka ocena mieszkańców

Spośród 16 ocenianych obszarów mieszkańcy najwyżej ocenili ofertę kulturalną miasta, warunki mieszkaniowe i zagadnienia związane z funkcjonowaniem komunikacji publicznej: komunikację tramwajową, powiązania komunikacyjne oraz komunikację SKM i PKM. Wszystkie te obszary oceniono na czwórkę lub wyżej. 

- Z jednej strony bardzo dobrze oceniana oferta kulturalna i komunikacja publiczna - dodaje Aleksandra Dulkiewicz. - Ale pamiętajmy, że nasze oczekiwania coraz bardziej rosną. Dlatego stale dbamy m.in. o rozwój komunikacji miejskiej. W 2019 roku zajmiemy się nowymi połączeniami komunikacyjnymi: nową linią tramwajową na Nowej Bulońskiej i połączeniem ulicy Jabłoniowej z aleją Havla.

09_tramwaje


W zewnętrznych rankingach Gdańsk też jest dobrze oceniany - mówi 
Katarzyna Drozd-Wiśniewska zast. dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Powiem choćby o plebiscycie Perły Samorządu, w którym Gdańsk zajął pierwsze miejsce w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, zwycięstwo Pawła Adamowicza w kategorii „Włodarz gminy miejskiej powyżej 100 tys. mieszkańców” czy zwycięstwo Teresy Blacharskiej w kategorii. „Skarbnik Samorządu 2018”. 

12_przestrzen


Licznie nagradzano też gdańskie inwestycje, m.in. kładkę na Ołowiankę nagrodzono Pomorskimi Sztormami i 6. miejscem w Top Inwestycjach Komunalnych. W styczniu zaś Gdańsk został wybrany jedną z Top Destination on the Rise portalu Trip Advisor oraz Travellers choice 2018 Europe - 1. miejsce Gdańska w rankingu najbardziej popularnych miast wśród turystów - edycja europejska (wrzesień 2018).

10_bezpieczenstwo
10_bezpieczenstwo
brak autora


W sierpniu 2018 roku Gdańsk uzyskał tytuł miasta obywatelskiego, czyli „Miasta nastawionego na dialog”. Wpłynęły na to m.in. regularne spotkania z mieszkańcami, rekordowa niemal 20 mln pula tegorocznego budżetu obywatelskiego, otwarte dane, panele obywatelskie. Dzięki tym narzędziom gdańszczanie współuczestniczą w miejskiej polityce.

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze