• Start
  • Wiadomości
  • Jak prawidłowo segregować odpady? Młodzi gdańszczanie uczą się tego w szkołach

Jak prawidłowo segregować odpady? Młodzi gdańszczanie uczą się tego w szkołach

Najpierw krótki wstęp o tym, dlaczego trzeba segregować odpady, potem - sprawdzanie, jaki odpad należy wrzucić do którego pojemnika, w jakim kolorze, a potem już praktyka, czyli do których pojemników wrzucić kartonik po ulubionym mleku, gdzie zużyty znicz z resztkami wosku, a gdzie... zniszczoną konsolę.
11.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdzie wrzucić zużytą plastikową butelkę? Uczniowie SP nr 65 już to wiedzą
Gdzie wrzucić zużytą plastikową bądź szklaną butelkę? Uczniowie SP nr 65 już to wiedzą
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W Szkole Podstawowej nr 65 zorganizowano w środę, 11 grudnia, pokazową lekcję z segregacji odpadów. Uczestniczyli w niej uczniowie tutejszej "zerówki". Maluchy sporo wiedziały o prawidłowej segregacji, miały też pomysły na to jak ponownie wykorzystać m.in. niepotrzebne kartony po butach czy butelki po wodzie. Chętnie słuchały również o tym, co robić na co dzień, by wytwarzać mniej śmieci. Jednak przydzielenie niektórych odpadów do odpowiednich pojemników sprawiało momentami pewien problem: no bo gdzie wrzucić zużyty szklany znicz, w którym pozostały resztki wosku? Albo kartonik po soku - niby papierowy, ale jednak nie do końca. Co zrobić z zużytymi chusteczkami czy ręcznikiem papierowym? Odpowiedź wcale nie była prosta, bo i pewnie nie jeden dorosły nieraz się nad tym zastanawia.

Przy delikatnych sugestiach animatorek uczniom SP nr 65, z minuty na minutę, segregacja wychodziła coraz lepiej.

Podobne zajęcia organizowane są od kilku miesięcy także w innych gdańskich szkołach samorządowych, w ramach projektu "Edukacja-Segregacja" - prawdopodobnie pierwszego takiego w Polsce, który wprowadził tzw. edukację odpadową do placówek oświatowych. Jest on realizowany od roku szkolnego 2019/2020. Do udziału w nim zaproszono wszystkie gdańskie placówki oświatowe, zarówno publiczne jak i prywatne. Na zlecenie Miasta zajęcia prowadzi Fundacja Generacja.

 

W Gdańsku realizowany jest projekt Edukacja-Segregacja , który wprowadził tzw. edukację odpadową do placówek oświatowych
W Gdańsku realizowany jest projekt "Edukacja-Segregacja", który wprowadził tzw. edukację odpadową do placówek oświatowych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Środowym zajęciom przyglądała się m.in. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Podkreślała ona, że segregowanie odpadów nie jest łatwą sprawą.

- Wydaje się, że klucz leży w edukacji. Im wcześniej będziemy się uczyli tego, jak należy to prawidłowo robić, tym większe efekty osiągniemy. Kontynuujemy, prowadzony od blisko trzech lat, program edukacji "odpadowej". Chcemy nim objąć jak największą liczbę uczniów - podkreślała Prezydent Dulkiewicz. - Dziś już wszystkie szkoły publiczne w Gdańsku, a także prywatne, mają miejsce do segregowania odpadów. Chcemy te lekcje prowadzić regularnie, ponieważ wiedza nieutrwalana czasem z głowy umyka. Chcemy też, aby pokolenia młodych gdańszczanek i gdańszczan pilnowały nas dorosłych z tym, jak to wszystko prawidłowo robić - dodała.

Prezydent Dulkiewicz zachęcała też, by w tym gorącym czasie przedświątecznym każdy z mieszkańców pomyślał świadomie o zakupach, o tym, w co zapakuje prezenty, a nawet o tym, czym ozdobi choinkę.

- Warto zastanowić się m.in. czy to wszystko jest ekologiczne, czy potrzeba nam aż tyle opakowań. Każdego roku, w tym okresie, jest to zawsze czas najintensywniejszej pracy w Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach - podkreślała Aleksandra Dulkiewicz. - Myślmy więc o przyszłości, także w kontekście zbliżających się świąt bożonarodzeniowych.

Łukasz Wróbel, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 65, stwierdził, że segregowania odpadów można nauczyć się w każdym wieku.

- Uważam, że nie ma minimalnego czy maksymalnego wieku, by móc nauczyć się prawidłowej segregacji odpadów. Nasi uczniowie są gotowi na taką edukację, co zresztą udowodnili w trakcie środowej lekcji pokazowej - podkreślał Łukasz Wróbel.

Małgorzata Zamorska-Misztal z Fundacji Generacja, która prowadzi w gdańskich szkołach zajęcia poświęcone właśnie prawidłowej segregacji śmieci, zaznaczała, że głównym ich celem jest uświadamianie najmłodszych, że najważniejsze w tym wszystkim jest minimalizowanie odpadów.

- Oczywiście, istotne jest to, jak segregujemy, ale ważniejsze jest to, by powiedzieć dzieciakom, że nie potrzebujemy kupować aż tak wielu rzeczy: że możemy używać w szkole bidonów zamiast plastikowych butelek, że możemy używać pudełek na śniadania do zapakowania kanapek, a nie pakować je w woreczki czy w folię aluminiową. To jest w zasadzie szczyt piramidy postępowania z odpadami, której staramy się uczyć. Tłumaczymy też najmłodszym, dlaczego trzeba segregować śmieci. Wyjaśniamy, co się z nimi staje, kiedy trafiają do pojemników - opowiadała Małgorzata Zamorska-Misztal.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z LEKCJI - SEGREGACJI

 

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury