• Start
  • Wiadomości
  • Jak rozmawiać o demokracji z dziećmi? Zobacz, jak to robią w Teatrze Miniatura

Jak rozmawiać o demokracji z dziećmi? Zobacz, jak to robią w Teatrze Miniatura

Sztuki trzech autorów: "Wolf" Anny Andraki, "NieWażny głos" Jakuba Kaprala i "Kleszcz" Jarosława Murawskiego zostały wyróżnione przez jury w konkursie fundacji MiastoKreacja i Miejskiego Teatru Miniatura, na sztukę teatralną „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych”. Ich treść poznamy podczas czytania performatywnego 16 września 2017 w Teatrze Miniatura. Wstęp wolny.
11.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dyrektor MTM Romuald Wicza-Pokojski zastanawia się nad wystawieniem jednej ze sztuk, która została wyróżniona w konkursie Demokracja. Nie tylko dla dorosłych

Podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji (11 do 17 września 2017 r.) w Europejskim Centrum Solidarnođci dorośli dyskutować będą o jej kształcie i problemach, ale okazuje się, że temat jest ważny i może być atrakcyjny również dla młodszych obywateli.

Czy teatr jest właściwym miejscem do rozmowy z dziećmi i młodzieżą o demokracji, nie ma wątpliwości Anna Czekanowicz-Drążewska, pomysłodawczyni konkursu na sztukę teatralną „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych”, który został właśnie rozstrzygnięty.

– Teatr jako miejsce spotkania i budowania wspólnoty wydaje się idealnym miejscem do rozmowy na ten temat – przekonuje Czekanowicz. - Demokracja nie jest łatwym zagadnieniem, zazwyczaj dotyczy nas w sposób bezpośredni dopiero kiedy kończymy 18 lat. Jednak forma teatralna może być znakomitym medium dla trudnych tematów – ożywia je, oddziałując bezpośrednio na emocje i wciągając widza w sceniczny świat.

Z tego założenia wyszli zapewne również autorzy, ponieważ na konkurs zgłosiło swoje prace 49 osób. Nie tylko dramatopisarzy.

- Autorzy to osoby związane w jakimś stopniu z literaturą - tłumaczy Agnieszka Kochanowski z Miejskiego Teatru Miniatura. - Nie zawsze autorzy sztuk, ale również dziennikarze, nauczyciele, animatorzy kultury.

Jury na podjęcie decyzji miało czas do 28 sierpnia. Do finału weszły trzy prace: Anny Andraki, autorkę utworu „Wolf”, Jakuba Kaprala, autora utworu „NieWażny głos” i Jarosława Murawskiego, autora utworu „Kleszcz”.

Wszystkie trzy zostaną odczytane 16 września o godz. 16, w Sali Prób Teatru Miniatura. Wstęp jest wolny.

Posłuchać zwycięskich sztuk możemy w Miejskim Teatrze Miniatura 16 września o godz. 16. Kto zwyciężył, dowiemy się dzień później na finałowej gali w teatrze

Największym problemem był język - opowiada Kochanowska. - Bowiem mówiąc o demokracji używamy często najprostszych skojarzeń, słów - wytrychów, które przestają już cokolwiek znaczyć. Demokracja zrównana jest też z wyborami, a nas interesowały sposoby bardziej bezpośredniego podejścia do tematu, pokazujące dzieciom czy młodzieży bliższą perspektywę i sytuacje, w których byłyby w stanie się zidentyfikować i poczuć, że demokracja również ich dotyczy.

Demokracja trzech odsłonach: w urnie, lesie i wśród wilków

Jakub Kapral (rocznik 1979) to twórca teatralny związany z grupą Circus Ferus w Poznaniu. Współpracował z Teatrem Ósmego Dnia, Usta Usta Republika, Strefą Ciszy, Porywaczami Ciał. Jest autorem słuchowisk radiowych, rowerzystą, bajkopisarzem i dramatopisarzem. Zaproponował umieszczenie akcji sztuki „NieWażny głos” w urnie wyborczej, gdzie spotykają się różne głosy.

Jarosław Murawski (rocznik 1974) to dramatopisarz, scenarzysta, który ukończył kurs scenariopisarstwa w The National Institute of Dramatic Art w Sydney. Współpracował z takimi reżyserami jak Marcin Libera i Ewelina Marciniak (m.in. przy adaptacji „Morfiny” wg Szczepana Twardocha). Jego “Kleszcz”, opowieść o lesie i tym, co wszystkich gryzie jest adresowana do młodszej publiczności - siedmio, dziewięciolatków.

Anna Andraka (rocznik 1984) jest dziennikarką, copywriterką, absolwentką politologii Collegium Civitas w Warszawie. Współpracuje z czasopismem psychologicznym „Charaktery”. Napisała sztukę “Wolf” - o ludziach, wilku i psie. Zestawiając te odległe od siebie grupy zastanawia się, jak działa demokracja w grupie, a jak grupa w demokracji.

- Ujęcie tematu zafrapowało nas szczególnie w przypadku “Nieważnego głosu” - mówi Kochanowska. - Pomysł, by umieścić akcję w urnie wyborczej i ukazać różne aspekty wyborów poprzez głosy “głosów” w środku urny?! Pozostałe ukazywały bezpośrednią, konkretną sytuację, w której trzeba znaleźć rozwiązanie.

Czy którąś ze sztuk zobaczymy na deskach Teatru Miniatura, jeszcze nie wiadomo.

- Decyzja jeszcze nie zapadła, ale dyrektor zastanawia się nad tym i istnieje dość duża szansa - tłumaczy Kochanowska, ale który z autorów otrzyma główną nagrodę w wysokości 20 tys. złotych dowiemy się podczas uroczystej gali konkursu 17 września o godz. 17.

Podczas gali posłuchamy nietypowego projektu muzycznego sygnowanego przez trójmiejską wytwórnię Nasiono Records – będzie to Recital Piosenki Kulturystycznej. To współpraca muzyków i kulturystów, dla której inspiracją był blog ciezkieslowa.pl z poezją Janusza, kulturysty z Żabianki. Na scenie Miniatury wystąpią m.in. Joanna Knitter, Wojciech Dowgiałło, Tomasz Gadecki, Michał Gos, Michał Miegoń i Karol Schwarz oraz uczestnicy warsztatów piosenki kulturystycznej, które odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia od 15 do 17 września.

Wejściówki na galę można odbierać w kasie teatru.

Finałowe wydarzenia konkursu są częścią programu Gdańskiego Tygodnia Demokracji, który odbzwa się bdyie od 11 do 17 września.

Wyboru sztuk dokonało jury w składzie: Anna Czekanowicz-Drążewska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jakub Roszkowski, Zbigniew Rudziński, Romuald Wicza-Pokojski (przewodniczący jury) i Agnieszka Kochanowska (sekretarz jury).



TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie