• Start
  • Wiadomości
  • Jak powstrzymać powódź? Czas na pierwszą debatę i pierwsze decyzje gdańszczan. Relacja na żywo na www.gdansk.pl

Jak powstrzymać powódź? Czas na pierwszą debatę i pierwsze decyzje gdańszczan. Relacja na żywo na www.gdansk.pl

W sobotę, 19 listopada, odbędzie się pierwszy w historii miasta Panel Obywatelski! Weźmie w nim udział 67 panelistów - mieszkańców Gdańska oraz eksperci z całego kraju. Będą decydować o tym, jak najskuteczniej zatrzymać wody powierzchniowe spływające z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego na dolny taras miasta.
18.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

63 gdańszczan wypowie się w sobotę o tym, co samorząd powinien zrobić dla lepszego zabezpieczenia miasta przed skutkami m.in. ulewnych deszczy

- Panel Obywatelski to rodzaj konsultacji społecznych, w których udział bierze losowo wyłoniona, reprezentatywna grupa mieszkańców i mieszkanek - wyjaśnia zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. - Najprościej jest porównać go do ławy przysięgłych w amerykańskim sądzie. Jego rolą jest ustalenie, co w danej sprawie będzie najkorzystniejsze dla całej społeczności, po zapoznaniu się z opinią wszystkich stron, które zainteresowane są tematem, w tym ekspertów.

Taki właśnie Panel Obywatelski powstał w Gdańsku. Będzie zajmował się tematami związanymi z przygotowaniami miasta na wystąpienie ulewnych deszczów, w kontekście zmieniającego się klimatu. Zaplanowano trzy spotkania panelistów. Pierwsze z trzech zorganizowane zostanie w sobotę, 19 listopada, w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W spotkaniu udział wezmą wylosowani spośród mieszkańców Gdańska paneliści oraz przedstawiciele instytucji, urzędów i uczelni, także spoza województwa pomorskiego. Obecni dyskutować będą na temat: „Jak lepiej przygotować Gdańsk na wystąpienie ulewnych opadów deszczu w ramach adaptacji miasta do zmian klimatu?”.

- Wszyscy wylosowani paneliści potwierdzili swoją obecność. Na to spotkanie zaprosiliśmy między innymi przedstawicieli miejskich jednostek i naukowców z Politechniki Gdańskiej. Zaproszenie przyjęło także pięciu ekspertów zewnętrznych, w tym ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z jednym z nich będziemy łączyć się za pomocą Skype'a - zdradza Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie, współorganizator Panelu.
 

Spotkanie transmitowane będzie na żywo w godzinach 10.30-15.50 na naszej stronie www.gdansk.pl


Gdańsk jest pierwszym miastem, które zorganizuje panel w formule wiążącej, a więc to, co ustalą paneliści, zostanie zrealizowane.

Temat nie jest przypadkowy. W Gdańsku, po pamiętnej lipcowej ulewie, przez wiele tygodni dyskutowano o skutecznym zabezpieczeniu miasta przed skutkami zmian klimatycznych. Woda spowodowała wiele zniszczeń, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Choć w Gdańsku w ostatnich latach mocno inwestowano w ochronę przeciwpowodziową to okazało się, że są nadal kwestie, które trzeba rozwiązać.
 

Udział w samym Panelu Obywatelskim wezmą 63 osoby (plus cztery rezerwowe). Wyłoniona losowo grupa mieszkańców odzwierciedla strukturę demograficzną Gdańska, według dzielnicy, płci, wieku i poziomu wykształcenia.

Znaleźli się w niej przedstawiciele wszystkich dzielnic, w liczbie proporcjonalnej do liczby mieszkańców danej dzielnicy.
Zgodnie z gdańską demografią większość uczestników panelu stanowić będą... kobiety.


Ważną częścią Panelu Obywatelskiego będzie debata. Paneliści zapoznają się ze stanowiskami wszystkich stron, które są zainteresowane przedmiotem debaty, w tym:

  • ekspertów
  • przedstawicieli organizacji pozarządowych
  • przedstawicieli rad dzielnic
  • mieszkańców

Po dokładnym przeanalizowaniu tematu przyjmą oni rekomendacje co do tego, jakie rozwiązania są najkorzystniejsze dla miasta. By zostały wcielone w życie, muszą wynieść co najmniej 80 proc. poparcia wśród uczestników panelu. 
 

Paneliści spotkają się w sumie trzy razy, w trzy kolejne soboty. Za każdym razem zajmować się będą innym problemem. O pierwszym już wspomnieliśmy, czyli: "Co zrobić, by poprawić zatrzymanie wody deszczowej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?", drugi dotyczyć będzie tego: "Jaki powinien być zakres pomocy dla mieszkańców Gdańska po wystąpieniu ulewnego opadu deszczu?", a trzeci: "Czy budując nowe zbiorniki retencyjne, zrezygnować z częściowego wypełniania ich wodą?"

Panel Obywatelski to kolejne rozwiązanie nad Motławą po konsultacjach społecznych, cyklicznych spotkaniach z mieszkańcami poszczególnych dzielnic czy Budżecie Obywatelskim, które angażuje mieszkańców we współzarządzanie miastem.
 

Przeczytaj także:

Program pierwszego Panelu Obywatelskiego



TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku