Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jak połączyć Trójmiasto z Kaszubami. Zmiany w kursach PKM

Za pół roku mają nastąpić zmiany w kursowaniu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. To dobra informacja dla gdańszczan, bo najważniejsza zmiana będzie dotyczyć trasy z Kościerzyny do Gdyni. Wprowadzona ma zostać także cykliczność w rozkładzie jazdy.

Jak połączyć Trójmiasto z Kaszubami. Zmiany w kursach PKM
A
A
data publikacji: 06 czerwca 2016 r.

Przejazd szynobusu trasą PKM po wiadukcie nad ul. Słowackiego w Gdańsku, po lewej przystanek PKM Niedźwiednik
Przejazd szynobusu trasą PKM po wiadukcie nad ul. Słowackiego w Gdańsku, po lewej przystanek PKM Niedźwiednik
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

- Głównym zadaniem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej miało być połączenie Trójmiasta z Kaszubami, a rola aglomeracyjna tylko uzupełnieniem. Cały czas analizujemy sytuację i wyciągamy wnioski - mówił - mówił kilka tygodni temu podczas debaty zorganizowanej przez „Gazetę Wyborczą” Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego. 

Pierwsze wnioski zostały wyciągnięte, jak informuje portal wyborcza.pl w nowym rozkładzie jazdy, który będzie obowiązywał od 11 grudnia 2016, wprowadzone zostaną zmiany w zasadach funkcjonowania PKM.

Kościerzyna - Gdynia przez Wrzeszcz

Najważniejszą będzie skierowanie większości połączeń z Kościerzyny do Gdyni przez Gdańsk Wrzeszcz. Między Gdynią a Kościerzyną kursować ma 10 par pociągów: siedem z nich pojedzie przez Gdańsk Wrzeszcz a trzy starą trasą przez Gdańsk Osowę.

- Największym sukcesem nowej linii okazały się Kartuzy. Dlatego postanowiliśmy zaryzykować i połączyć z Gdańskiem także Kościerzynę - tłumaczy Świlski.

Nowa trasa będzie o 12 km dłuższa, pociągi we Wrzeszczu będą zmieniać kierunek, a podróż do Gdyni wydłuży się o ok. 13 minut.

Stracą więc nieco podróżujący do Gdyni (choć pociągi dowozowe pojadą przez Osowę), ale w zamian mieszkańcy Kościerzyny i tej części Kaszub zyskają bezpośrednie połączenie z Gdańskiem oraz Sopotem (w tym połączenia, które będą w Gdańsku przed 7 i 8 rano). Czas przejazdu do Wrzeszcza wyniesie ok. 67 min.

Częściej z Gdańska do Karuz

Portal wyborcza.pl informuje także, że w nowym rozkładzie jazdy ma się znaleźć 17 par pociągów z Kartuz do Gdańska Głównego (dziś jest 15). Nie będzie już porannego pociągu przyśpieszonego, ale za to wszystkie pociągi będą kursować cyklicznie w równych odstępach czasu.

Mniej za to będzie połączeń na odcinku Gdynia Główna - Gdańsk Osowa - Gdańsk Wrzeszcz: z obecnych 27 par pociągów, pozostanie ok. 17. W godzinach szczytu między 6-9 oraz 14-17 kursować mają dodatkowe pociągi z Gdańska Wrzeszcza do Gdańska Osowej (w sumie z Osowej kursować będzie ok. 27 par pociągów zamiast dzisiejszych 42 par).

Co ważne, choć pociągów będzie mniej, to kursować mają w zbliżonych odstępach czasu - 20 lub 30 min.

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl