• Start
  • Wiadomości
  • Jak miasta adaptują się do zmian klimatu? Zobacz wideoczat

Jak miasta adaptują się do zmian klimatu? Zobacz wideoczat

Pretekstem do rozmowy w studiu była ogromna burza, która przeszła nad Gdańskiem w piątek, 11 maja. W kilku miejscach zalane zostały ulice, co spowodowało kłopoty komunikacyjne. Gośćmi programu byli Wojciech Szpakowski z Gdańskich Wód i Dawid Biernacik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
15.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z inicjatywy Ministerstwa Środowiska powstają Miejskie Plany Adaptacji do Zmian Klimatu. Nz. ulewa w Gdańsku 11.05.2018
Z inicjatywy Ministerstwa Środowiska powstają Miejskie Plany Adaptacji do Zmian Klimatu. Nz. ulewa w Gdańsku 11.05.2018
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP

Rozmowa rozpoczęła się od przypomnienia ulewy, która miała ostatnio miejsce w Gdańsku. Ogromny deszcz spadł przed godz. 16 podczas popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Woda zalała wówczas kilka newralgicznych miejsc, takich jak: al. Zwycięstwa (na wysokości ul. Traugutta), skrzyżowanie ul. 3 Maja i Nowych Ogrodów czy fragment ul. Hallera. To był – jak podkreślali goście programu – wyjątkowo intensywny i obfity opad. W 30 minut spadło punktowo na Gdańsk 40 mm wody, czyli prawie tyle, co w ciągu całego miesiąca (średnia w Gdańsku dla maja to ok. 50-60 mm).

- Byliśmy na to przygotowani. Prognozy IMGW podsumowały, że taki skoncentrowany na małym obszarze epizod może się zdarzyć. To wiedzieliśmy. Mnie jednak jako osobę zajmującą się opadami od wielu lat zaskoczyło wartości natężeń tych opadów - mówi Wojciech Szpakowski, który w Gdańskich Wodach kieruje Działem Projektów Rozwojowych.

Wojciech Szpakowski, który też pracuje w Katedrze Hydrotechniki Politechnik Gdańskiej wskazał na wyjątkowo trudne położenie Gdańska na dwóch tarasach – górnym i dolnym. Przewyższenia sięgają 100 m. Jeśli na górnym tarasie lub jego granicy pada deszcz, to zawsze woda spływa w dużej ilości i z dużą siłą na dzielnice położone niżej.

Nz. (od lewej) Wojciech Szpakowski - Gdańskie Wody i Dawid Bernacik z IMGW
Nz. (od lewej) Wojciech Szpakowski - Gdańskie Wody i Dawid Bernacik z IMGW
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl

Miasto zamierza nadal inwestować w budowę czy też rozbudowę zbiorników retencyjnych położonych wzdłuż gdańskich potoków. W planach jest m.in. nowy zbiornik Wileńska na Potoku Królewskim, czy też zbiornik Zabornia, w dawnym śladzie Potoku Siedleckiego. Wybudowany ma być też tzw. kanał ulgi na Strzyży, który pozwoli odprowadzić część opadów z ominięciem nasypu kolejowego. 

W Polsce z inicjatywy Ministerstwa Środowiska opracowywany jest specjalny projekt, którego celem jest stworzenie Miejskich Planów Adaptacji do Zmian Klimatu.

- Projekt dedykowany jest największym polskim miastom, liczącym ponad 100 tys. mieszkańców. Jest w nim przewidzianych kilka rodzajów działań – edukacyjnych, technicznych czy inwestycyjnych. Chodzi o to, żeby wprowadzać takie działania, które zapobiegną skutkom zmian klimatycznych - mówił Dawid Biernaciak z IMGW.

Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu dla Gdańska ma być gotowy na początku 2019 r. 

Zobacz cały program:

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie