• Start
  • Wiadomości
  • “Jak już przegramy tę bitwę” - Ignacy Jan Wiśniewski improwizuje z Mikołajem Trzaską

“Jak już przegramy tę bitwę” - Ignacy Jan Wiśniewski improwizuje z saksofonistą Mikołajem Trzaską. Posłuchaj

Utwór pochodzi z najnowszej autorskiej płyty Ignacego Jana Wiśniewskiego pt. “Duety”, na której gdański kompozytor i pianista zaprosił do współpracy znakomitych muzyków: Mikołaja Trzaskę, Olo Walickiego, Marcina Januszkiewicza i Michała Bryndala. Pierwszy klip już powstał, możemy go posłuchać w sieci, kolejnego należy spodziewać się w listopadzie. 
03.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Płytę Duety  zapowiada klip - duet kompozytora Ignacego Wiśniewskiego z awangardowym free jazzowym saksofonistą Mikołajem Trzaską, pt. “Jak już przegramy tę bitwę”
Płytę "Duety" zapowiada klip - duet kompozytora Ignacego Wiśniewskiego z awangardowym free jazzowym saksofonistą Mikołajem Trzaską, pt. “Jak już przegramy tę bitwę”
fot. kadr z filmu

 

 

Film gdańskiej reżyserki Katarzyny Warzechy z szansą na Oscara

 

“Duety” to trzecia autorska płyta znanego gdańskiego kompozytora muzyki teatralnej i filmowej. Składają się na nią utwory, w których Ignacy Wiśniewski improwizuje, na podstawie własnych kompozycji, wraz z czterema wybitnymi artystami - Mikołajem Trzaską, Marcinem Januszkiewiczem, Olo Walickim i Michałem Bryndalem. A ponieważ każdy z twórców porusza się po nieco innej stylistyce muzycznej, powstały w ten sposób intrygujące połączenia - fortepianu z saksofonem, z wokalem, z kontrabasem i perkusją.

Pierwszy z duetów, z awangardowym free jazzowym saksofonistą Mikołajem Trzaską, pt. “Jak już przegramy tę bitwę”, zapowiada produkcję.  Posłuchasz go tutaj

Na zdj.: Koncert Mikołaja Trzaski w Europejskim Centrum Solidarności podczas uroczystości przyznania Nagród Prezydenta Miasta Gdańska Neptunów 2017
Na zdj.: Koncert Mikołaja Trzaski w Europejskim Centrum Solidarności podczas uroczystości przyznania Nagród Prezydenta Miasta Gdańska Neptunów 2017
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Dlaczego autor wybrał formę duetów? 

- Duet wydał mi się formą najbardziej odważną, a zarazem najmniej formalną, dającą nieograniczone możliwości podążania za pomysłami partnera - tłumaczy Ignacy Jan Wiśniewski. - Wymagał odpowiedzialności za każdą obraną w trakcie improwizacji ścieżkę, a równocześnie w najczystszy sposób definiował wspólnie stworzone utwory. Spotkanie z tak twórczymi indywidualnościami to każdorazowo odkrywanie swoich kompozycji na nowo.

Kompozytor przyznaje się do jeszcze jednej inspiracji - to chęć ucieczki przed wszechogarniającą nasze życie technologią i powrót to bliskiej relacji z drugim człowiekiem. Technologią, która szczególnie podczas pandemii i lock downu była naszym ratunkiem, ale i przekleństwem.

- W dzisiejszych czasach, gdy każdy element życia ma przypisany do siebie algorytm to właśnie improwizacja pozostaje ostatnim bastionem, do którego nie mają wstępu maszyny, ostatnim miejscem, gdzie całkowicie dominuje ludzka myśl i emocja. Dlatego „Jak już przegramy tę bitwę" wtedy dopiero zaczyna się… - obiecuje kompozytor. 

Więcej o projekcie, o procesie tworzenia - od pomysłu aż po publikację - kompozytor mówi w wywiadzie na FB - tutaj. 

 

Teatr Wybrzeże - premiera. Ibsenowska Nora - czy stanie się ikoną kobiecej rewolucji? Recenzja

 

W listopadzie pojawi się kolejny klip z Olem Walickim, który znany jest z tego, że tworzy we własnym, unikatowym języku muzycznym łączącym tradycję z nowoczesnością. W grudniu posłuchamy duetu z aktorem i autorem piosenek, zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - Marcinem Januszkiewiczem.

- Jestem jeszcze przed nagraniem duetów z Michałem Bryndalem i Marcinem Januszkiewiczem, dlatego również dla mnie pozostają wielką niewiadomą - mówi kompozytor. - Czuję, że nagrywane wcześniej duety z Mikołajem i Olo wzniosły ten projekt na wysokość szczytów Kilimandżaro. Podobnie jak ta góra składa się z kilku wulkanów, tak “Duety” są jednym wielkim masywem o pięciu szczytach, które tylko czekają na wybuch.

Utworów będzie można posłuchać na fanpage’u na Facebooku Ignacego Wiśniewskiego. Premiery odbędą się w piątki o godz. 18. Dokładna data jeszcze zostanie ustalona. Po kolejnych koncertach można też będzie porozmawiać z artystami.

Ignacy Jan Wiśniewski to pianista jazzowy, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, aranżer i akompaniator, od 2009 roku wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. 

Współzałożyciel kwartetu jazzowego Almost Jazz Group i lider zespołu Ignacy Wiśniewski Trio, którego płyta Jazz Shirim (WOOD and MOOD 2016) osiągnęła status Debiutu Roku i znalazła się w pierwszej dziesiątce Jazzowych Płyt Roku 2016. Kolejny ich album Kantata Jazzowa (WOOD and MOOD 2018) napisany został do tekstów Michała Rusinka.

Wiśniewski komponuje i aranżuje również muzykę do spektakli teatralnych, słuchowisk i do filmów współpracując z takimi reżyserami jak m.in.: Agata Dudą-Gracz, Agnieszka Płoszajska, Magdalena Boć, Marek Brand, Tomasz Man, Andrzej Dudziński, Adam Nalepa, Romuald Wicza-Pokojski, Arkadiusz Klucznikiem, Piotrem Wyszomirskim. Realizuje spektakle w teatrach trójmiejskich, ale też w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Koszalinie czy Toruniu.

Od 2009 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie pracuje ze studentami specjalności Musical oraz Jazz i Muzyka Estradowa. 

W 2015 roku Ignacy Jan Wiśniewski był nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie kultury. W 2018 roku został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Kompozycje udostępniane są na platformie YouTube: www.facebook.com/IgnacyWisniewski

Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci. Nagrano w Studio Nagrań Akademii Muzycznej w Gdańsku we wrześniu 2020 roku.

 

TV

To przedszkole jest wzorem