• Start
  • Wiadomości
  • Jaki Gdańsk za 30 lat? Wideoczat o studium zagospodarowania przestrzennego

Jaki Gdańsk za 30 lat? Wideoczat o studium zagospodarowania przestrzennego

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska otrzymało nagrodę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. O tym, co świadczy o jego innowacyjności, a także jak Gdańsk będzie wyglądał w dalekiej przyszłości, w programie Wszystkie Strony Miasta w czwartek, 14 lutego, opowiadali Edyta Damszel-Turek - dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, i prof. Piotr Lorens - przewodniczący Rady Studium, a zarazem kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego.
14.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Goście programu Wszystkie Strony Miasta w czwartek, 14 lutego: Edyta Damszel-Turek - dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, i prof. Piotr Lorens - przewodniczący Rady Studium
Goście programu Wszystkie Strony Miasta w czwartek, 14 lutego: Edyta Damszel-Turek - dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, i prof. Piotr Lorens - przewodniczący Rady Studium
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
 
„Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska” to dokument, który określa perspektywy rozwojowe miasta na najbliższe 30 lat. Stworzenie go - zespołowi Biura Rozwoju Gdańska i urbanistom, którzy weszli w skład Rady Studium, a także mieszkańcom - zajęło trzy lata. W wyniku ich prac powstał najważniejszy miejski dokument strategiczny, nadrzędny wobec miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
 
Studium zostało przyjęte przez Radę Miasta Gdańska 23 kwietnia 2018 roku.

Więcej: Relacja z sesji Rady Miasta [WIDEO i ZDJĘCIA]

Teraz, niespełna rok po zaakceptowaniu dokumentu, jest powód do radości - Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wysoko oceniło projekt i uhonorowało go nagrodą za „wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie planowania i zagospodarowania przestrzennego”.
 
 
- Została doceniona nasza wspólna praca: urbanistów, planistów, ale też mieszkańców. Dokument powstawał przez trzy lata, w trakcie których odbyło się bardzo dużo spotkań konsultacyjnych - współpracowaliśmy z mieszkańcami i z Radą Studium. Odbyło się sto spotkań, a w prace nad projektem zaangażowanych było 3 tys. osób. Dzięki temu udało się uzyskać efekt, który został nagrodzony. To bardzo nas cieszy - mówiła Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, która była gościem naszego programu Wszystkie Strony Miasta w czwartek, 14 lutego.
 
 
Nagroda Ministra Inwestycji i Rozwoju za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie planowania i zagospodarowania przestrzennego
Nagroda Ministra Inwestycji i Rozwoju za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie planowania i zagospodarowania przestrzennego
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
 
 
Ważnym elementem tworzenia dokumentu były wnioski mieszkańców odnośnie tego, w jakim kierunku chcieliby, żeby zmiany w mieście postępowały. Oni sami mogli także zapoznać się bliżej z pracą urbanistów, dowiedzieć się m.in. na jakiej podstawie podejmowane są decyzje w sprawie konkretnych inwestycji, co zawierają analizy przestrzenne, itp.
 
- To innowacyjny w polskich realiach tryb pracy nad tego typu Studium, dlatego, że bardzo ważnym elementem była szeroko zakrojona partycypacja społeczna. O kluczowych zagadnieniach szeroko dyskutowali mieszkańcy podczas warsztatów i spotkań konsultacyjnych. One, po pierwsze pozwoliły wszystkim zainteresowanym zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi, po drugie wyartykułować swoje potrzeby i marzenia. Wiele z nich udało się w tym dokumencie ująć - skomentował prof. Piotr Lorens, przewodniczący Rady Studium, który również był gościem czwartkowego programu.
 
Dotyczy rozwoju miasta w perspektywie najbliższych 30 lat, określając jego wizję nie tylko pod kątem potrzeb mieszkańców, ale także gospodarczym.
 
- Wsłuchiwaliśmy się w głosy srodowiska gospodarczego, związanego m.in. z przemysłem portowym i stoczniowym. Pamiętajmy, że jednym z fundamentalnych celów planowania przestrzennego jest umożliwianie rozwoju lokalnego, nie tylko społecznego, ale właśnie także gospodarczego - prof. Lorens.
 
W dalszej części programu goście Romana Daszczyńskiego opowiadali m.in. czy Studium jest już całkowicie zamknięte i nie będzie żadnych, nawet minimalnych zmian.
 
 

Obejrzyj cały wideoczat:

 

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet