• Start
  • Wiadomości
  • Jak działania kulturalne i artystyczne mogą rozwinąć dzielnice? Weź udział w bezpłatnych warsztatach

Jak działania kulturalne i artystyczne mogą rozwinąć dzielnice? Weź udział w bezpłatnych warsztatach

W poniedziałek (28 października) w Nowym Porcie a we wtorek (29 października) na Starym Przedmieściu odbędą się warsztaty dla mieszkańców. Będą pracować nad tym, w jakim kierunku powinien rozpocząć się rozwój działań kulturalnych i artystycznych, a także jakie chcieliby zrealizować w 2020 roku i która przestrzeń w dzielnicy mogłaby najbardziej skorzystać. Wydarzenie jest otwarte, wstęp wolny.
26.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Instytut Kultury Miejskiej jest jednym z partnerów pilotażowego projektu dotyczącego planowania zmian w przestrzeni miejskiej za pomocą mapowania kulturowego, spacerów badawczych, nowych technologii i działań artystycznych.
Instytut Kultury Miejskiej jest jednym z partnerów pilotażowego projektu dotyczącego planowania zmian w przestrzeni miejskiej za pomocą mapowania kulturowego, spacerów badawczych, nowych technologii i działań artystycznych.
Instytut Kultury Miejskiej

 

Planowanie kulturowe skupione jest na dialogu z mieszkańcami, które dotyczy ich marzeń pod kątem zmiany przestrzeni, gdzie żyją. Narzędzia i metody w tym celu stosowane przez planistów, wywodzą się z obszaru kultury. W Gdańsku działania projektu Urb Cultural Planning skupiają się na możliwościach oferowanych przez planowanie kulturowe w procesie ożywiania Starego Przedmieścia i Nowego Portu. 

Pierwsze warsztaty odbędą się w poniedziałek, 28 października, o godz. 17.00 w Domu Sąsiedzkim w Nowym Porcie przy ul. Wyzwolenia 49, a drugie we wtorek, 29 października, o tej samej porze, ale na Starym Przedmieściu w budynku przy ul. Dolna Brama 8. Spotkania mają charakter otwarty dla wszystkich mieszkańców dzielnic, a także osób z nimi związanymi. Wydarzenia poprowadzą Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej i Dorota Kamrowska-Załuska z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej.

- Podczas spotkań popracujemy nad wizją tego, co ma się zadziać w dzielnicach w ramach projektu w roku 2020. Będzie to pierwszy etap pracy nad pomysłami na działania. Otworzymy się na różne spojrzenia na dzielnicę z perspektywy czasu i przestrzeni. Wypracujemy wspólny „kompas” projektu, który będzie nam wskazywał kierunek i ramy planowanych działań - mówi Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Warsztaty planowania kulturowego pomogą nam znaleźć kierunki i zaplanować działania na rok 2020.
Warsztaty planowania kulturowego pomogą nam znaleźć kierunki i zaplanować działania na rok 2020.
Instytut Kultury Miejskiej

 

Urb Cultural Planning to międzynarodowy projekt finansowany ze środków Interreg Baltic Sea Region. Uczestniczy w nim 14 partnerów i 36 organizacji stowarzyszonych z 7 państw nadbałtyckich. Poświęcony jest planowaniu kulturowemu, które ma pomóc w znalezieniu odpowiedzi na wyzwania stojące przed współczesnym miastem i zmianami społecznymi. 

Rośnie potrzeba działań wzmacniających zrównoważony rozwój i integrację społeczną, jednak zasoby sektora publicznego maleją lub ulegają stagnacji. Skuteczna odpowiedź na te wyzwania wymaga opracowania nowych narzędzi zaangażowania obywateli.

Sprawdzoną, wypracowaną w ciągu ostatnich 20 lat metodą wprowadzania miejskich innowacji społecznych, których motorem są mieszkańcy, jest planowanie kulturowe. UrbCulturalPlanning przekłada światową wiedzę z zakresu planowania kulturowego na realia krajów regionu Morza Bałtyckiego.

Wydarzenie na Facebooku

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska