• Start
  • Wiadomości
  • Jak bronić się i walczyć z przemocą w sieci? Przyjdź na warsztaty

Jak bronić się i walczyć z przemocą w sieci? Przyjdź na warsztaty

Ktoś nazwał Cię "grubą świnią" na portalu społecznościowym? Jesteś wyzywany w sieci od "idiotów"? A może doświadczasz internetowej agresji w jeszcze innej formie? Nie można się na to godzić. Jak walczyć z cyberprzemocą?
23.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Materiały prasowe


Agresji w sieci doświadczają osoby w różnym wieku, bez względu na płeć. Badania pokazują jednak, że kobiety w sieci atakowane są częściej. Między 2000 a 2013 rokiem kobiety doświadczyły 70 proc. przypadków nękania udokumentowanych przez amerykańską organizację Working to Halt Online Abuse. Według badania przeprowadzonego w 2014 roku przez Fundację Feminoteka wśród młodzieży gimnazjalnej i licealnej cyberprzemocy doświadczyło 37 proc. uczennic i 25 proc. uczniów.

Nie jest tak, że jesteśmy bezbronni wobec tego zjawiska. Jak reagować na tego typu agresję?

Gdański oddział Centrum Praw Kobiet zaprasza na bezpłatny warsztat poświęcony prawom i możliwościom pomocy, jakich może oczekiwać osoba doświadczająca cyberprzemocy i mowy nienawiści.

Zaplanowano go w piątek, 23 listopada, w godz.16 -18. Zajęcia odbędą się w Centrum Praw Kobiet, przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11 w Gdańsku (I piętro, sala konferencyjna). Poprowadzi je radczyni prawna Izabela Duczyńska

Może wziąć w nich udział maksymalnie 20 osób, a udział jest bezpłatny.

Podczas spotkania omówione zostaną następujące zagadnienia:

  • Czym jest cyberprzemoc.

  • Bezpieczeństwo w sieci.

  • Cyberprzemoc w szkole.

  • Prawo do swobody wypowiedzi w mediach.

  • Regulacje prawne w Polsce dotyczące cyberprzemocy i mowy nienawiści.

  • Przestępstwa dotyczące mowy nienawiści.

  • Prawne instrumenty ochrony wolności wypowiedzi.


Na te zajęcia obowiązują zapisy:

  • Aby zapisać się na warsztat należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdEFc6-Y5gl81KJzrT7uDn5EE85dfZDo0H7PHzryuugWquSKw/viewform

  • Jeśli osoba chętna do udziału nie ma możliwości wypełnienia formularza przez Internet, to może zapisać się na warsztat pisząc na adres e-mail: anna.januszak@cpk.org.pl lub zapisując się osobiście w biurze CPK Gdańsk w godzinach funkcjonowania sekretariatu (od poniedziałku do czwartku: 10:00-18:00 i w piątki: 10:00-15:00).

  • O udziale w warsztacie decyduje kolejność zgłoszeń.

  • Wypełnienie formularza jest pierwszym krokiem zapisów na warsztat. Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy informację o wpisie na listę podstawową lub rezerwową - w zależności od liczby zgłoszeń i wolnych miejsc.

Prowadząca warsztat:

Radczyni prawna Izabela Duczyńska - magister prawa, ukończone studia podyplomowe z prawa medycznego. Radczyni prawna od 2011 roku (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku), posiadająca własną kancelarię, specjalizująca się m.in w prowadzeniu procesów z prawa rodzinnego i opiekuńczego. Wolontariuszka współpracująca z Centrum Praw Kobiet (od 2012 roku) i innymi organizacjami pozarządowymi, prowadząca szkolenia i warsztaty dotyczące tematyki przeciwdziałania przemocy, udzielająca porad prawnych pokrzywdzonym przestępstwem w ramach programu Fundusz Pomocy Poszkodowanym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej.

Warsztat odbywa się w ramach projektu "Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek". Jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.




TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku