PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

IV Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”. Znamy nazwiska nominowanych. Wyniki w październiku

IV Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”. Znamy nazwiska nominowanych. Wyniki w październiku
Przeszło 400 pozycji znalazło się na liście tegorocznych kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Spośród nich jury wyłoniło osiem dzieł. Zwycięzców we wszystkich trzech kategoriach poznamy podczas gali, która odbędzie się 27 października 2021 w Centrum św. Jana. Wcześniejsze spotkanie z nominowanymi - wieczór literacki w Teatrze Wybrzeże planowany jest na 13 października. 
komplet książek na tle zabytkowych budynków Gdańska
Książki nominowane do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza" za rok 2020
fot. mat. WiMBP

 

Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku już po raz czwarty zaprosiły wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i media do zgłoszenia kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020. 

Na liście lektur wydanych w 2020 roku, które spełniły wymagania regulaminu nagrody, znalazło się przeszło 400 pozycji. 

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej pracujące w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski, na posiedzeniu 6 września 2021, ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020 w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku:

 • Tadeusz Dąbrowski, „Scrabble” (poezja)  - Warszawa 2020, PIW
 • Dariusz Filar, „Szklanki żydowskiej krwi” (powieść), Gdańsk 2020, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna 
 • Antoni Pawlak, „Ale bez rozgrzeszenia” (poezja), Mikołów 2020, Instytut Mikołowski
 • Barbara Szczepuła, „W domu wroga” (reportaże), Sopot 2020, Wydawnictwo ARCHE

Pomorska Książka Roku:

 • Janusz Dargacz, „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”, Gdańsk 2020, Muzeum Gdańska
 • Dorota Karaś, Marek Sterlingow, „Walentynowicz: Anna szuka raju”, Kraków 2020, Wydawnictwo Znak 
 • Michał Ślubowski, „Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne”, Gdańsk 2020, Wydawnictwo Marpress
 • „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska - autobiografia”, rozmawiają: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński, Kraków 2020, Wydawnictwo Literackie.

 

13 października 2021 r. w Teatrze Wybrzeże, na scenie Starej Apteki odbędzie się wieczór literacki z autorami wszystkich nominowanych książek, prezentujący nominowane pozycje. Rozmowę z autorami poprowadzi dyrektor WiMBP Gdańsk - Jarosław Zalesiński. Wstęp na wieczór literacki jest wolny, będą obowiązywały zapisy poprzez stronę internetową Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną wyłonieni podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020, która odbędzie się 27 października 2021 w Centrum św. Jana w Gdańsku. Na galę obowiązują zaproszenia. Więcej informacji o nagrodzie oraz wydarzeniach można przeczytać na stronie www.wbpg.org.pl.


Pomorska Nagroda Literacka “Wiatr od Morza”. Zwycięzca w każdej z trzech kategorii otrzymuje statuetkę „Wiatr od morza (zaprojektowaną przez prof. Jacka Zdybla) oraz nagrodę pieniężną
Pomorska Nagroda Literacka “Wiatr od Morza”. Zwycięzca w każdej z trzech kategorii otrzymuje statuetkę „Wiatr od morza" (zaprojektowaną przez prof. Jacka Zdybla) oraz nagrodę pieniężną
fot. Anna Rezulak/KFPPomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza”
została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2017 roku z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości i dwudziestolecia powołania samorządu wojewódzkiego. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach:

Literacka Książka Roku - oceniane są utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny

Pomorska Książka Roku - oceniane są publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe

Całokształt pracy literackiej - oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Pomorską Nagrodę Literacką we wszystkich trzech kategoriach stanowi statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda pieniężna. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Jury nagrody:

 1. prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski – Przewodniczący Jury – literaturoznawca, krytyk literacki i teatrolog, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN. 
 2. Bożena Orczykowska – Zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, wieloletni pracownik biblioteki.
 3. Elżbieta Pękała – redaktor, organizator i promotor czytelnictwa,
 4. dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. ndzw. UG – adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim, autorka i współredaktorka książek naukowych,
 5. Władysław Zawistowski – dyrektor Departamentu Kultury UMWP, poeta, pisarz, dramaturg, radiowiec

Dotychczas odbyły się trzy edycje Pomorskiej Nagrody Literackiej, do których zgłoszono w sumie ponad 1000 kandydatur. W roku ubiegłym obostrzenia związane z pandemią spowodowały, że ogłoszenie wyników odbyło się w formie on-line. 

W III edycji wydarzenia do grona laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2019 dołączyli: 

Izabela Morska za książkę „Znikanie” w kategorii Literacka Książka Roku oraz prof.  Józef Borzyszkowski i prof. Cezary Obracht-Prondzyński za monografię „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza - tomy III-V” w kategorii Pomorska Książka Roku. 

Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał prof. Zenon Ciesielski, natomiast siostrzaną - Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowany został prof. dr hab. O. Adam Sikora. 

Laureatką drugiej edycji w kategorii Literacka Książka Roku 2018 została publikacja „Latawiec z betonu” - prozatorski debiut Moniki Milewskiej. Pomorska Książka Roku 2018 trafiła do twórców książki „Gdańskie ogrody”, wydanej przez Muzeum Gdańska, redaktorów: Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego. Nagrodę za Całokształt Pracy Literackiej otrzymał Aleksander Jurewicz - poeta, prozaik i eseista. Kaszubską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza” otrzymała Krystyna Lewna.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl