• Start
  • Wiadomości
  • Intel wspiera młode, zdolne kobiety lubiące nowe technologie. Stypendia dla 25 najzdolniejszych

Intel wspiera młode, zdolne kobiety lubiące nowe technologie. Stypendia dla 25 najzdolniejszych

W środę, 7 października, uroczyście zainaugurowano VI edycję programu stypendialnego „Nowe Technologie dla Dziewczyn”. Celem tej inicjatywy jest zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. W związku z trwającą epidemią, ze względów bezpieczeństwa, wydarzenie odbyło się online.
07.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tegoroczna inauguracja programu 'Nowe Technologie dla Dziewczyn' odbyła się online
Tegoroczna inauguracja programu 'Nowe Technologie dla Dziewczyn' odbyła się online
Screen z uroczystości online

 

25 najzdolniejszych dziewczyn, z różnych zakątków Polski, studiujących na różnych uczelniach w całym kraju, otrzymało stypendia ufundowane przez firmę Intel. Pokonały około 600 osób, które starały się o takie wsparcie.

„Nowe technologie dla dziewczyn” to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z nowymi technologiami, któremu patronuje właśnie firma Intel Technology Poland we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy.

 

 

Stypendystki programu otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają także stypendium w wysokości 12 000 zł (brutto), które pokryć ma część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Zostaną również zaproszone do udziału w programie stażowym w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela.

- Intel, jako globalna firma technologiczna, ma dużą odpowiedzialność i poczucie, że powinniśmy kształtować kariery ludzi. Nasze codzienne działania są mocno powiązane z propagowaniem najnowocześniejszych technologii, które zmieniają życie każdego z nas. Wierzymy, że takie włączające podejście do pracy, czyli włączające różne spojrzenia i różne perspektywy na różne tematy, jest najlepszym sposobem ku temu, żeby osiągnąć najlepsze wzorce biznesowe i społeczne - przyznał Bartosz Ciepluch, Vice President of Data Platform Group w Intelu. - Chciałbym, żebyście spojrzały dzisiaj na perspektywę programu stypendialnego nie jako gratyfikacja roczna, która jest dostarczana dla was, ale bardziej jako otwarte drzwi do firmy Intel.

 

Na zdjęciu widać wirtualne studio. Po prawej stronie stoi osoba prowadząca uroczystość, z lewej strony widać okienko z twarzą wiceprezydenta Piotra Kowalczuka
Władze Gdańska podczas tej uroczystości reprezentował zastępca prezydent Piotr Kowalczuk
Screen z uroczystości online

 

W wirtualnej uroczystości wziął udział Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydent Gdańska. ds. edukacji i usług społecznych.

- To konkretny program, który wspiera młode dziewczyny, które chcą brać udział w rozwoju nowych technologii. To nie jest laurka. To 12 tys. złotych stypendium. Dziękuję wam także za wsparcie naszych gdańskich placówek edukacyjnych, bo to nie tylko program, o którym dzisiaj mówimy czy program "Dziewczyny na politechniki". Jesteśmy z tego ogromnie dumni - podkreślił prezydent Piotr Kowalczuk. - Wielki szacunek dla wszystkich 25 wspaniałych dziewczyn, które otrzymają to stypendium - nie tylko dlatego, że są dziewczynami, ale dlatego, że są najlepsze w kraju, a pewnie i na świecie.

 

 

- Świat technologii jest dziś szczególnie ważny, dlatego że obok biznesu i polityki, to właśnie technologie decydują o tym, jak rozwiązywać będziemy problemy, najbardziej palące, cywilizacyjne. To bardzo ważne, by mądre kobiety, z potencjałem, miały szansę mieć w tym swój wkład – zaznaczyła z kolei dr Bianka Siwińska, CEO Perspektywy Women in Tech.

 

Bartosz Ciepluch, Vice President of Data Platform Group: Intel, jako globalna firma technologiczna, ma dużą odpowiedzialność i poczucie, że powinniśmy kształtować kariery ludzi
Bartosz Ciepluch, Vice President of Data Platform Group: Intel, jako globalna firma technologiczna, ma dużą odpowiedzialność i poczucie, że powinniśmy kształtować kariery ludzi
Screen z uroczystości online

 

Branża informatyczna tak w Polsce, jak i na świecie od lat charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet. Wynosi on od kilku do kilkunastu procent. Dobrą wiadomością jest to iż, na kierunkach informatycznych studiuje obecnie 11 341 kobiet, co stanowi 14,3 proc. ogólnej liczby studentów kierunków IT (dla porównania w roku akademickim 2013/14 - 12,3 proc.). Jest to historyczny, największy wzrost w tej dziedzinie.

- Intel jest pierwszą firmą w Polsce, która w 2015 roku zdecydowała się stworzyć dedykowany program stypendialny dla kobiet w technologiach. Co roku 25 zdolnych przyszłych programistek otrzymuje stypendia naukowe, mentoring inżynierów z Centrum Badawczo-Rozwojowego Intel w Gdańsku oraz możliwość ubiegania się o staże przy ambitnych projektach Intela realizowanych w Polsce. Przy dynamicznym rozwoju ośrodka Intela w Gdańsku, nie wyobrażamy sobie tworzenia światowych standardów technologii bez aktywnego włączenia kobiet w prace nad ich rozwojem - tłumaczy Michał Dżoga, Intel Technology Poland.

Siedziba firmy Intel znajduje się w dzielnicy Matarnia, w pobliżu portu lotniczego.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska