• Start
  • Wiadomości
  • Instytut Kultury Miejskiej ma 10 lat. Świętowanie na Facebooku, Instagramie i YouTube

Instytut Kultury Miejskiej ma 10 lat. Świętowanie na Facebooku, Instagramie i YouTube

Pandemia nie pozwala na spotkanie się na żywo, ale symbolicznego świętowania Instytutu Kultury Miejskiej z okazji 10-lecia jego istnienia nie zabraknie. Instytucja przygotowała wspomnienia na Facebooku i Instagramie, nagrała też specjalny okolicznościowy film, w którym znane osoby snują plany na przyszłość dla IKM.
15.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ciągu 10 lat Instytut Kultury Miejskiej zrealizował wiele festiwali w dzielnicach i wydarzeń dla lokalnych społeczności. Nz. wernisaż Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art na Zaspie
W ciągu 10 lat Instytut Kultury Miejskiej zrealizował wiele festiwali w dzielnicach i wydarzeń dla lokalnych społeczności. Nz. wernisaż Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art na Zaspie
fot. Łukasz Głowala

11 marca 2011 roku, jeszcze pod nazwą Biuro Gdańsk 2016 - Europejska Stolica Kultury - kandydat, Instytut Kultury Miejskiej został powołany jako nowa instytucja kultury Miasta Gdańska. Od tego czasu sukcesywnie wypełnia kalendarz wydarzeń kulturalnych w mieście nowymi wydarzeniami dla mieszkańców dzielnic, Pomorzan, turystów i odwiedzających, gości zza granicy, dużych i małych.

W ciągu dekady instytucji udało się powołać i prowadzić między innymi takie wydarzenia, jak festiwale Narracje czy Streetwaves, spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek czy Gdańskich Miniatur, festiwale literackie „Europejski Poeta Wolności” i „Odnalezione w tłumaczeniu”, razem z towarzyszącymi im Nagrodami. Do tego dochodzą działania, takie jak Opera na Targu Węglowym, herstoryczne spacery i działalność Metropolitanki, Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie i działania badawcze Obserwatorium Kultury.

 

Streetwaves 2012 na Żabiance. Projekt działał od 2008 do 2015 roku
Streetwaves 2012 na Żabiance. Projekt działał od 2008 do 2015 roku
fot. Łukasz Unterschuetz

10 lat obecności w przestrzeni miejskiej Gdańska i wielu kulturotwórczych działań Instytut Kultury Miejskiej uczci niestety skromnie, na tyle na ile pozwalają pandemiczne obostrzenia i związane z tym zamknięcie m.in. instytucji kultury.

- Świętujemy symbolicznie, online, jedynie tort w IKM będzie prawdziwy. W innych warunkach zorganizowalibyśmy wydarzenie z udziałem gdańskich artystów w nietypowej przestrzeni, na które zaprosilibyśmy uczestników naszych działań, partnerów, przyjaciół… Niestety, pozostajemy w rzeczywistości wirtualnej - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

Na Facebooku, Instagramie i YouTube Instytutu Kultury Miejskiej znajdziemy podsumowania działań instytucji, ale także - spojrzenie w przyszłość. W mediach społecznościowych IKM pojawiają się wspomnieniowe posty z cyklu 10/10 - 10 zdjęć lub grafik ilustrujących: 10 wydarzeń IKM, 10 wydawnictw IKM, 10 instalacji artystycznych, 10 odkrytych miejsc, 10 poetów i poetek, 10 spacerów, 10 badań, 10 odkryć. Urodziny instytucji uczczone zostały ponadto filmem opublikowanym na Facebooku i YouTubie.

- Zaprosiliśmy osoby, które od lat z nami współpracują i z którymi dalej chcemy rozwijać różne działania. Zachęciliśmy nie tyle do wspominania, co raczej do spojrzenia w przyszłość, z perspektywą kolejnych 10-lat - dodaje Aleksandra Szymańska. - Liczymy na to, że jeśli będzie tylko możliwość, będziemy świętować z mieszkańcami i mieszkankami Gdańska, jeszcze w tym roku, na żywo.

 

17 osób siedzi w bibliotece, w tle regały z książkami i dwa duże banery, jeden z napisem Instytut Kultury Miejskeij, drugi z napisem Europejski poeta wolności
Europejski Poeta Wolności 2018. Festiwalowym spotkaniom towarzyszy gala wręczenia nagrody literackiej dla twórców europejskich
fot. Bogna Kociumbas

Z okazji 10-lecia Instytut Kultury Miejskiej zapowiedział także swoje plany na kolejne lata. To między innymi dalsza praca Medialab Gdańsk i nowe badania miejskie, testowane w procesie planowania kulturowego w Nowym Porcie i Starym Przedmieściu, akcje edukacyjne, ciekawe spotkania i warsztaty dla mieszkańców.

- Rozwija się cykl Miejsca, w którym zaproszeni artyści i artystki przygotowują minimalistyczne instalacje dopasowane do wybranej, nieodkrytej wcześniej lokalizacji. Zainicjowana w 2016 roku konferencja Marketing w Kulturze. Komunikacja-trendy-praktyka stale poszerza swoje grono odbiorców wśród menedżerów kultury z całej Polski. Działania z zakresu edukacji kulturowej prowadzone w ramach projektu Sieć Kultury i Bardzo Młoda Kultura obejmują swoim zakresem całe województwo pomorskie, a program Otwarty IKM, w który zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Gdańska do realizacji swoich pomysłów na działania kulturalne ze wsparciem instytucji cieszy się coraz większą popularnością - wymienia Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Zobacz film jubileuszowy z okazji 10-lecia Instytutu Kultury Miejskiej:

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku