Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

InShort Film Festival w Stacji Orunia. Młodzi mówią o sobie w krótkich formach filmowych

InShort Film Festival to międzynarodowy i międzykulturowy festiwal, na którym tak samo ważna jak sztuka, liczy się integracja zespołów artystycznych z różnych krajów. Krótkometrażowe, reprezentujące przeróżne gatunki filmowe dzieła, które zobaczymy w piątek i sobotę, 23 i 24 listopada 2018 roku, w Stacji Orunia GAK, zrealizowali młodzi twórcy niezależni z całego świata.

InShort Film Festival w Stacji Orunia. Młodzi mówią o sobie w krótkich formach filmowych
A
A
data publikacji: 21 listopada 2018 r.
InShort Film Festival odbywa się w Gdańsku w piątek i sobotę, 23 i 24 listopada 2018 roku, w Stacji Orunia GAK
InShort Film Festival odbywa się w Gdańsku w piątek i sobotę, 23 i 24 listopada 2018 roku, w Stacji Orunia GAK
Piotr Charkiewicz Photography


Już po raz czwarty w Gdańsku pojawia się okazja, aby sprawdzić w jakiej kondycji jest młoda, niezależna sztuka filmowa i co nurtuje artystów z całego świata, którzy są dopiero na początku swojej drogi twórczej.

- Do konkursu mogą zgłaszać filmy artyści, którzy pracują w zespołach międzynarodowych - tłumaczy zasady rekrutacji Katarzyna Andrulonis z InShort Film Festival. - W ten sposób chcemy promować dialog międzykulturowy i współpracę międzynarodową w środowisku filmowców. Taki był pomysł naszej dyrektorki, która zaobserwowała mieszkając w Londynie, że w środowisku filmowym jest duża współpraca międzynarodowa i może warto byłoby pokazać to na świecie i inspirować innych filmowców do tego typu działań.  


InShort Film Festival 2018. Gati Matuszewska prowadzi spotkanie z filmowymi twórcami
InShort Film Festival 2018. Gati Gatuszewska prowadzi spotkanie z filmowymi twórcami
Piotr Charkiewicz PhotographyW tej edycji
InShort Film Festival organizatorzy nieco zmienili zasady prezentowanych filmów - już nie są one podzielone na kategorie, lecz należą do jednej, wspólnej grupy laureatów. Z ponad tysiąca nadesłanych prac, selekcjonerzy festiwalowi - wskazani przez dyrektor programową festiwalu - wybrali 33 najlepsze, z 16 różnych krajów świata. Będą to animacje, filmy dokumentalne, ale też eksperymentalne.

- Od dwóch lat dokonując wyboru filmów kierujemy się dodatkowym elementem przy kwalifikowaniu - wskazujemy na silną rolę kobiecą filmie oraz twórczość kobiecą - mówi Andrulonis. - Skłaniamy się ku filmom niezależnym lub studenckim oraz młodym twórcom.

Wśród laureatów pojawią się prace artystów już nagradzanych w poprzednich edycjach festiwalu, ale niestety nie będzie żadnych filmów z Polski. Zobaczymy za to m.in. pozycje z Litwy i Rosji.

Jakie problemy nurtują dziś młodych filmowców?

- Przede wszystkim chcą opowiadać o najbliższych im problemach współczesności - mówi Andrulonis. - Dużo jest technologii, spojrzenia na relacje międzyludzkie, ale są też filmy, które opowiadają o borykaniu się z brakiem akceptacji, o poszukiwaniu nowej tożsamości. I niekoniecznie dotyczy to okresu dorastania czy dojrzewania, ale również czasu, gdy wychodzi się z więzienia czy odrzuca cię grupa przyjacielska. Ale są też urzekające, zabawne opowieści obyczajowe, które szczególnie polecam.


InShortFF'18 - Pour 585 (Trailer) from InShort Film Festival on Vimeo.


Wszystkie filmy będą grane w językach, w jakich powstały z polskimi i angielskimi napisami. Projekcje przeznaczone dla widzów dorosłych. 
Publiczność będzie miała możliwość wybrania swojego faworyta i przyznania mu tytułu “The Best of InShortFF IN POLAND – Nagroda Publiczności”. 

W programie tegorocznego festiwalu znajduje się także warsztat animacji poklatkowej dla początkujących (w sobotę, 24 listopada, w godz. 12 -15), który zakończy się realizacją krótkiego, wspólnego filmu animowanego. Warsztat poprowadzi Justyna Aksinowicz, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i instruktorka z Domu Sztuki GAK. Wstęp wolny. 

Wstęp na festiwal jest wolny, ale na bezpłatne zaproszenia. Rezerwacja zaproszeń pod adresem e-mail: rezerwacjainshortff@gmail.com

InShort Film Festival – IN POLAND odbędzie się od 23 do 24 listopada, w Stacji Orunia GAK.


InShortFF '18 - Uman (Trailer) from InShort Film Festival on Vimeo.PROGRAM:

Piątek 23 listopada, godz. 18

STAN RZECZY 1.0 // 135 min (w tym przerwa)

fabuły | animacje | dokumenty | eksperymenty

Obie części programu oscylują wokół pytań i traum ciążących na ludzkości. Filmy podejmują tematykę życia, śmierci, mitów oraz otaczającej nas rzeczywistości. Nie zabraknie pytań o to, jak wiele zależy od tego gdzie i w jakich czasach żyjemy, jaki wpływ na kształt naszego życia mają nowe technologie, czy wszechobecne, różnorodne światopoglądy.


Sobota 24 listopada, godz. 18

STAN RZECZY 2.0 // 135 min (w tym przerwa)

fabuły | animacje | dokumenty | eksperymenty

Program składa się z filmów oddających cześć odważnym poszukiwaczom przygód, szukającym niezależności i próbującym przełamać stereotypy w których są szufladkowani. Druga część programu pokazuje zabawne, innowacyjne filmy o pułapkach współczesnego życia. Jak czasy w których żyjemy wpływają na nasza egzystencje i czy rzeczywiście jesteśmy tak dalece rozwinięci?

Szczegółowy program: http://inshortfilmfestival.com/in-poland-2018/.


O TYM RÓWNIEŻ:

3. InShort Film Festival w Gdańsku. Co młodzi filmowcy myślą o świecie?

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora