PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Inscenizacja bitwy. Spotkanie z historią na Westerplatte [FILM i ZDJĘCIA]

Inscenizacja bitwy. Spotkanie z historią na Westerplatte [FILM i ZDJĘCIA]
Dużym zainteresowaniem cieszy się zorganizowany w dniach 1-3 września na Westerplatte festyn pod nazwą „Spotkanie z historią”. Wystawa sprzętu militarnego, przejazd drezyną, tradycyjna żołnierska grochówka a przede wszystkim inscenizacje bitwy - to powody, dla których przyjeżdża publiczność. W niedzielę (3 września) ostatni dzień imprezy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spotkanie z historią na Westerplatte

Jak zaciekawić ludzi historią? Co zrobić, by przyciągnąć publiczność na teren Westerplatte, na miejsce słynnej bitwy z września 1939 r.? Oto dylematy, przed którymi stali organizatorzy imprezy. Pomysł okazał się znakomity. Cofnięto się do 1 września 1939 r., do godziny 4.45. Pokazano rekonstrukcję pierwszego ataku oddziałów niemieckich poprzedzony ostrzałem z pancernika Schleswig-Holstein. Dla miłośników militariów przygotowano też dużą atrakcję - wystawę sprzętu wojskowego.

Zobacz relację wideo


Wzdłuż drogi od Wartowni Nr 1 do pomnika ustawiły się zabytkowe i współczesne pojazdy wojskowe. Dodatkowo można było zwiedzić stoiska promocyjne Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz żywą dioramę pułku „Krakusów Gdyńskich”. Była to też okazja, by zapoznać się z ofertą muzealną Wartowni Nr 1.

- Baliśmy się trochę złej pogody, ale deszcz przestał padać. Rzeczywiście publiczność dopisała. Planujemy podobną imprezę zrobić tu na Westerplatte za rok. Chcemy, żeby była cykliczna - zdradza Grzegorz Jedliński, organizator „Spotkań z historią”, który na co dzień jest kierownikiem Wartowni Nr 1 Westerplatte. 

W niedzielę, 3 września, ostatni dzień „Spotkań z historią”. Inscenizacji już nie będzie, ale i tak warto przyjść, nawet wtedy, gdy pogoda okaże się nieco kapryśna.


Czytaj także:

Niecodzienne "Spotkanie z historią": 1-3 września na WesterplatteMarek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze