Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bergman, Pod Budą, Biografie gdańskie... - pomysły na weekend w Gdańsku

Weekend 19-21 października przypomni nam, że pomimo pięknej pogody, jesień trwa w najlepsze. W weekendowych propozycjach dominują te spokojne, sprzyjające kontemplacji i wyciszeniu - projekcje filmowe, koncerty muzyki klasycznej, wystawy i spotkania.

Bergman, Pod Budą, Biografie gdańskie... - pomysły na weekend w Gdańsku
A
A
data publikacji: 19 października 2018 r.
Ingrid Thulin i Victor Sjöström w filmie Tam, gdzie rosną poziomki
Ingrid Thulin i Victor Sjöström w słynnym filmie Bergmana pt. "Tam, gdzie rosną poziomki"
mat. prasowe


Od piątku, 19 października Kino Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) i Ambasada Szwecji w Warszawie zapraszają na przegląd filmów mistrza Ingmara Bergmana, który potrwa do 31 października.

W trakcie prawie dwutygodniowego przeglądu na dużym ekranie zobaczymy najważniejsze i najciekawsze dzieła szwedzkiego reżysera, który był ulubieńcem widowni Dyskusyjnych Klubów Filmowych i krytyków przyznających najważniejsze nagrody środowiska filmowego. Pomimo upływu lat, do dziś na jego twórczość patrzy się z uznaniem i podziwem, a on sam uważany jest, zwłaszcza w Polsce, za jednego z największych twórców w historii kina.

- W 2006 roku zorganizowano przegląd, na który złożyło się 10 odrestaurowanych filmów Szweda. Teraz przyszła pora na jubileusz stulecia urodzin, w ramach którego pokazane zostaną między innymi „Tam, gdzie rosną poziomki”, „Siódma pieczęć”, „Jesienna Sonata” czy „Fanny i Aleksander” - mówi kurator cyklu Paweł Biliński. - Do Bergmana warto wracać nie tylko z okazji jego setnych urodzin, które przypadły na 14 lipca, oraz z racji pojawienia się nowych, odnowionych pod względem obrazu i dźwięku wersji jego największych arcydzieł.


Program Przeglądu filmów Ingmara Bergmana:

Piątek, 19 października, godz. 16:45 - „Fanny i Aleksander”, scen. i reż.: Ingmar Bergman, Francja, Szwecja, RFN 1982 r. Nagrody: Oscary 1984: Najlepszy film nieanglojęzyczny, Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy, Najlepsze zdjęcia, Złoty Glob 1984: Najlepszy film zagraniczny, BAFTA 1984: Najlepsze zdjęcia, MFF w Wenecji 1983: Nagroda FIPRESCI, Cezary 1984: Najlepszy film zagraniczny. Czas trwania: 188 min.

Sobota, 20 października, godz. 16 - „Więcej niż Bergman”, reż. Jane Magnusson, Hynek Pallas, Szwecja 2013 r. Czas trwania: 107 min.

Sobota, 20 października, godz. 18:00 - „Wakacje z Moniką”, scen. na podst. powieści P.A. Fogelströma: Ingmar Bergman, Per Anders Fogelström, reż.: Ingmar Bergman, Szwecja 1953 r. Czas trwania: 96 min.

Niedziela, 21 października, godz.16:00 - „Bergman Island”, reż. Marie Nyreröd, Szwecja 2006 r. Czas trwania: 84 min.

Niedziela, 21 października, godz. 18:00 - „Tam, gdzie rosną poziomki”, scen. i reż.: Ingmar Berman, Szwecja 1957 r. Nagrody: MFF w Berlinie 1958: Złoty Niedźwiedź, Nagroda FIPRESCI, Złoty Glob 1960: Najlepszy film zagraniczny. Czas trwania: 91 min.

Opisy filmów i program na kolejne dni: Przegląd filmów Ingmara Bergmana.

Bilety na pojedynczy seans: normalny 18 zł, ulgowy 14 zł.

Michał Kmieciak to utalentowany pianista młodego pokolenia, który do klasyki tchnął współczesność
Michał Kmieciak to utalentowany pianista młodego pokolenia, który do klasyki tchnął współczesność
Fot. Damian Christidis


Melomanów - miłośników współczesnej klasyki, Oliwski Ratusz Kultury (Gdańsk, Opata Jacka Rybińskiego 25) w piątek, 19 października, zaprasza na koncert poznańskiego pianisty i kompozytora Michała Kmieciaka, w ramach trasy „Fall For You Tour”.

Jego debiutancka płyta z 2016 roku, zatytułowana „Love Losy” była jednym z pierwszych polskich wydawnictw wpisujących się w nurt contemporary classical i przyniosła mu uznanie wśród krytyków i słuchaczy. Kmieciak nie osiadł jednak na laurach - wielkimi krokami zbliża się zaplanowana na 2019 rok premiera jego drugiego albumu. Zanim płyta, nad którą prace trwają, ujrzy światło dzienne, nowy materiał, uzupełniony o najciekawsze fragmenty debiutanckiego albumu, usłyszy przedpremierowo publiczność w Gdańsku.

- Podczas jesiennej trasy pokażemy zarówno nowości, jak i moje ulubione utwory z debiutu. Te koncerty będą pomostem pomiędzy tym, co było, a tym co właśnie nadchodzi. I pierwszą okazją do zweryfikowania nowych utworów u najważniejszego recenzenta - publiczności - mówi Michał Kmieciak.

Na scenie towarzyszyć mu będą Dominika Dołżyńska (skrzypce) i Aleksandra Walczak (wiolonczela).

Początek koncertu o godz. 19:00. Bilety: 30 zł.

 Biografie Gdańskie są okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, oraz do poznania innych kultur
"Biografie Gdańskie" są okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, oraz do poznania innych kultur
Fot. Adam Bogdan


W piątek i sobotę, 19-20 października, w Teatrze Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16) w ramach XV Dni Mniejszości Narodowych odbędą się „Biografie Gdańskie” - dwudniowe wydarzenie nawiązujące do historycznych tradycji wielokulturowego Gdańska

Celem tego cyklu spotkań jest przybliżenie różnorodności oraz bogactwa mniejszości narodowych, które żyją i mieszkają wśród nas.

- Pomysł gdańskich spotkań zrodził się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Idea wspólnoty dziedzictwa kulturowego, przy zachowaniu szacunku do odrębności państwowej i tzw. „małych ojczyzn”, jest bliska funkcjonowaniu Gdańska, który był i jest nadal tyglem kulturowym. To tutaj swój dom znalazły różne narodowości, które „zawierucha dziejowa” przygnała na ziemię gdańską i których kultura i zwyczaje odcisnęły piętno na kulturze miasta - mówią organizatorzy.

W okresie największego rozkwitu w XVI i XVII wieku w Gdańsku żyli Niemcy, Polacy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci. Wszyscy trwale wpłynęli na wizerunek Miasta. Także po II Wojnie Światowej do wyzwolonego i zniszczonego Gdańska zaczęli przybywać nowi mieszkańcy z różnych stron Polski, a razem z nimi przedstawiciele mniejszości narodowych. Pojawili się w Gdańsku ocaleni Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Litwini, Ormianie. Pozostała też grupa Niemców. Znaleźli tu też swój dom Ukraińcy przesiedleni z ziem południowo-wschodniej Polski.

- Biografie Gdańskie” są okazją do wspólnego spotkania i prezentacji mniejszości narodowych, pokazania tego, czym się zajmują, z jakimi problemami się spotykają, jaki jest ich stosunek do polityki i kultury krajów macierzystych - dodają organizatorzy. - Stąd też tegoroczną edycję rozpoczniemy w piątek, 19 października o godzinie 17.00 debatą z udziałem przedstawicieli mniejszości oraz zaproszonych gości, na którą szczególnie serdecznie zapraszamy.

Natomiast drugiego dnia, w sobotę 20 października, muzycznie i kulinarnie zaprezentują się mniejszości posiadające w Gdańsku oddziały swoich związków i stowarzyszeń: Tatarzy, Niemcy, Białorusini, Ukraińcy, Litwini, Żydzi. To one wybierają i zapraszają artystów, którzy reprezentują ich kulturę, a także same przygotowują prezentacje i poczęstunki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Szczegółowy program „Biografii Gdańskich”:

Piątek, 19 października - Mała Scena Teatru Miniatura
- godz.17:00 - 20:00 - debata przedstawicieli Mniejszości Narodowych i Etnicznych pt. „Różne barwy i odcienie niepodległości” (prowadząca: Anna Sobecka);
- godz. 20:00 - wernisaż wystawy fotograficznej z okazji XV edycji „Biografii Gdańskich”.

Sobota, 20 października, Duża Scena / Mała Scena Teatru Miniatura
- godz. 13:00 - 16:00 - koncerty Tirol Band (folk niemiecki), Buńczuk (muzyka i taniec tatarski), Mikron (folk białoruski);
- godz. 16:00 - 17:00 - prezentacje kulinarne na małej scenie - odsłona pierwsza;
- godz. 17:00 - 20:00 - koncerty (duża scena) Klumpe (folk litewski), Gdański Chór Nauczycielski (repertuar muzyki żydowskiej), Re-Karpaty (folk ukraiński);
- godz. 20:00 - 21:00 - prezentacje kulinarne na małej scenie - odsłona druga.

40 lat minęło... zespołowi Pod Budą. Jubileuszowy koncert odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej
40 lat minęło... zespołowi Pod Budą. Jubileuszowy koncert odbędzie się w Filharmonii Bałtyckiej
mat. prasowe

W sobotę, 20 października Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) zaprasza w swoje progi do wspólnego świętowania 40-lecia legendarnego zespołu Pod Budą.

Ten polski zespół wyłonił się w 1977 roku z krakowskiego kabaretu studenckiego o tej samej nazwie, a obecny na scenie muzycznej jest do dziś. Zagrał kilka tysięcy koncertów w kraju i zagranicą (USA, Kanada, Australia, ZSRR), nagrał wiele płyt, które pokryły się złotą i platyną, i znane są przynajmniej dwóm pokoleniom Polaków. Teksty i muzyka Andrzeja Sikorowskiego, a także kompozycje Jana Hnatowicza tworzą niepowtarzalny i rozpoznawalny od pierwszego dźwięku charakter tej formacji.

W Gdańsku Pod Budą wystąpi w składzie: Andrzej Sikorowski (śpiew, gitara, mandolina), Anna Treter (śpiew, instrumenty klawiszowe), Marek Tomczyk (gitary), Andrzej Żurek (gitara basowa) oraz gościnnie: Adam Niedzielin (instrumenty klawiszowe) i Wojciech Fedkowicz (perkusja).

Oprócz piosenek zespołu podczas koncertu usłyszymy też utwory projektu rodzinnego Andrzeja i Mai Sikorowskich. Wokalista, wieloletni lider grupy pod Budą i autor większości jej utworów, wystąpi w duecie z córką, przy wsparciu jednego z najlepszych polskich gitarzystów Jacka Królika oraz Gertrudy Szymańskiej i Tomasza Kupca.

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety: 85-100 zł.

Saagara - nietypowy polsko-indyjski kwintet zadowoli miłośników ciekawych brzmień
Saagara - nietypowy polsko-indyjski kwintet zadowoli miłośników ciekawych brzmień
mat. prasowe

Komu bliższa jest muzyka alternatywna, ten sobotę, 20 października, powinien spędzić w klubie Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197), gdzie wystąpi zespół Saagara.

Polsko-indyjska Saagara to wirtuozerski kwintet łączący w jedną całość tradycyjną karnatycką muzykę z południa Indii i zachodnie brzmienie - pełne elektroniki, ambietu oraz improwizacyjnego myślenia na scenie. Muzyka zespołu dąży do zespolenia dwóch odległych od siebie systemów muzycznych - indyjskiego i europejskiego. Autorska interpretacja całego wachlarza tradycji zachodnich - takich jak jazz, folk czy muzyka współczesna, które do brzmienia Saagary wnosi jeden z najbardziej oryginalnych i utalentowanych klarnecistów w Polsce - Wacław Zimpel, oraz autentyczny groove, charakterystyczne tony i bogata rytmika należącej do najstarszych muzycznych tradycji Indii - muzyki karnatyckiej za który odpowiadają gwiazdy współczesnej muzyki indyjskiej - wirtuoz ghatamu Giridhar Udupa, skrzypek Mysore N Karthik wraz z perkusjonalistami Bharghavą Halambim (khanjira, mridangam) i K Rają (tavil) są podstawą oryginalnej i świeżej propozycji kwintetu.

Na październikowym koncercie w Żaku Saagara zaprezentuje premierowy materiał z trzeciej, mającej się niebawem ukazać płyty.

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 23-55 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora