PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Inauguracja Projektu Europejska Stolica Demokracji. Wśród panelistów prezydent Gdańska

Inauguracja Projektu Europejska Stolica Demokracji. Wśród panelistów prezydent Gdańska
W piątek, 18 września, w Wiedniu zainaugurowano projekt Europejska Stolica Demokracji. Wśród osób zaproszonych do udziału w spotkaniu i dyskusji, znalazła się Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Spotkanie odbyło się on line.
demokracy


Spotkanie zostało podzielone na trzy panele, w pierwszym spotkaniu wzięli udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Dubravka Šuica, wiceprzewodnicząca ds. Demokracji i demografii Komisji Europejskiej, Jürgen Czernohorszky  członek rady miasta ds. edukacji, integracji, młodzieży i spraw społecznych z Wiednia oraz Zdeněk Hřib, burmistrz Pragi. Jedynym oprócz Aleksandry Dulkiewicz zaproszonym do debaty uczestnikiem z Polski był Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Wystąpił on w późniejszym panelu.

Prezydent Gdańska przypomniała historię Solidarności oraz wspomniała o niedawnej rocznicy porozumień sierpniowych.

- Gdańsk jest miastem otwartym i demokratycznym, dlatego wspieramy Białorusinów w ich dążeniu do prawdziwej demokracji, a u siebie wprowadziliśmy m.in. model integracji imigrantów, model na rzecz równego traktowania, edukację mieszkańców w zakresie praw człowieka i obywatela oraz młodzieży poprzez lekcje dotyczące społeczeństwa obywatelskiego organizowane w szkołach - wymieniła Aleksandra Dulkiewicz. - Te działania będą też widoczne jutro, w sobotę 19 września, organizujemy wiec na rzecz demokracji w Gdańsku.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że demokracja nie jest dana raz na zawsze i należy o nią dbać. Dlatego ważne są takie inicjatywy, jak ta zaproponowana przez Wiedeń „European Capital of Democracy Initiative”.

Zobacz wystąpienia inauguracyjne:

Izabela Kozicka-PrusUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Izabela Kozicka-Prus - najnowsze
Izabela Kozicka-PrusUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Izabela Kozicka-Prus - najnowsze