PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
IMGW ostrzega: na morzu sztorm, w Gdańsku wiatr i deszcz
IMGW ostrzega: na morzu sztorm, w Gdańsku wiatr i deszcz
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Gdańska ostrzeżenie pogodowe 1. stopnia, które obowiązuje do rana, 3 października. - Nie ma powodu do niepokoju, ale zawsze trzeba być czujnym - mówi Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Silny wiatr jesienią w Gdańsku nie jest niczym nadzwyczajnym, mało kogo zniechęca do wychodzenia z domu. Zawsze jednak warto zachować ostrożność, szczególnie podczas przechodzenia pod starymi drzewami
Silny wiatr jesienią w Gdańsku nie jest niczym nadzwyczajnym, mało kogo zniechęca do wychodzenia z domu. Zawsze jednak warto zachować ostrożność, szczególnie podczas przechodzenia pod starymi drzewami
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Aktualnie nic nadzwyczajnego się nie szykuje, spory deszcz i wiatr, jak to na jesieni. Ostrzeżenie 1. stopnia nie powinno budzić nadmiernego niepokoju, należy je traktować przede wszystkim jako zachętę do zachowania większej ostrożności. Skala ostrzeżeń IMGW jest trzystopniowa - ewentualne zaostrzenie warunków pogodowych, będzie skutkować wprowadzeniem ostrzeżenia 2. stopnia.  

Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku informuje: - Obecnie mowa jest o wietrze wiejącym z prędkością 25-35 kilometrów na godzinę, w porywach maksymalnie do 75 kilometrów na godzinę. W takim przypadku ostrożność oczywiście trzeba zachować, ale w Gdańsku taki wiatr w okresach jesiennych występuje bardzo często.

Treść ostrzeżenia 1. stopnia IMGW definiuje następująco: "Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Aktualnie dla gmin położonych nad otwartym morzem IMGW w Gdyni wydał ostrzeżenie 2-go stopnia. Dotyczy to całego pasa brzegowego od Świnoujścia w zachodniopomorskiem po Hel. Na morzu ma być sztorm do 9 stopni Beauforta.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do tysięcy mieszkańców województwa zachodniopomorskiego i woj. pomorskiego esemesy z ostrzeżeniem pogodowym.

Warto przypomnieć, że od czterech lat działa gdański system wczesnego ostrzegania SISMS, za pośrednictwem którego można otrzymać lub przesłać informacje o zagrożeniach na terenie miasta. 

CZYTAJ: Bezpłatna aplikacja „Blisko” SISMS powiadomi o nadchodzącym niebezpieczeństwie

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl