PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Ilu broniło Westerplatte, jaki ich los? Andrzej Drzycimski zaprasza na wykład
Ilu broniło Westerplatte, jaki ich los? Andrzej Drzycimski zaprasza na wykład
Wbrew legendzie polscy obrońcy Westerplatte nie zostali zdziesiątkowani przez Niemców we wrześniu 1939 r. Prócz 15 żołnierzy, którzy zginęli, było prawie 200 wziętych do niewoli. Właśnie ich losy zbadał dr Andrzej Drzycimski. W środę, 26 września, o godz. 17, opowie o swoich ustaleniach gdańskiej publiczności.
Pierwsze przesłuchanie polskich jeńców na Westerplatte. Po prawej kolejno: kmdr por. Franciszek Dąbrowski, kpt. Mieczysław Słaby, por. pilot Stefan Grodecki (w berecie)
Pierwsze przesłuchanie polskich jeńców na Westerplatte. Po prawej kolejno: kmdr por. Franciszek Dąbrowski, kpt. Mieczysław Słaby, por. pilot Stefan Grodecki (w berecie)
Zdjęcie archiwalne

Ilu było obrońców Westerplatte? W różnych książkach, publikacjach można znaleźć różne liczby - od 182 do 225, a nawet 230.

Obrona Westerplatte to dla Andrzeja Drzycimskiego nie tylko przedmiot badań naukowych, ale też osobista pasja. Jako pierwszy sięgnął do źródeł i - na ile to możliwe - zweryfikował dane.

- Stan osobowy w chwili wybuchu wojny to około 210 żołnierzy - mówi Andrzej Drzycimski. - Zginęło czternastu, dodatkowo jeden zmarł w szpitalu. Rannych było około 40, w tym sześciu ciężko.

Dr Drzycimski przygotowuje książkę o losach westerplatczyków. Prace nad nią są już bardzo zaawansowane, ale będzie gotowa dopiero w przyszłym roku, bowiem autor otrzymał dostęp do nowych, nieznanych dotąd archiwaliów. Jak sam podkreśla: “są rewelacyjne”.

O dotychczasowych ustaleniach badacza gdańska publiczność dowie się już w tę środę. Wykład doktora Drzycimskiego odbędzie się w Domu Uphagena, o godz. 17. Tytuł: „Reduta Westerplatte - losy obrońców”. Podczas wykładu przedstawione będą wojenne losy westerplatczyków w czasie okupacji niemieckiej oraz powojenne - będące odbiciem stosunku władz PRL do żołnierzy Września, którzy tak naprawdę dopiero w wolnej Polsce doczekali się uznania i szacunku należnego im za bohaterską postawę podczas siedmiu dni obrony Westerplatte.

- Dzieje obrońców Westerplatte to soczewka losów żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej - mówi dr Andrzej Drzycimski. - Jak większość byli jeńcami wojennymi niemieckich stalagów i oflagów, ale i też obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów. Podejmowali ucieczki, a nieudane kończyły się kompaniami karnymi. Ci, którym się one udały, walczyli na froncie zachodnim w 1. Korpusie Polskim Polskich Sił Zbrojnych. Walczyli też w szeregach Armii Krajowej, ale byli też tacy, którzy zdobywali Berlin, idąc z Ludowym Wojskiem Polskim szlakiem bojowym aż od Lenino. Po wojnie zdarzały się przypadki, że wywożono ich na daleką Syberię lub jako politycznie niepewnych osadzano w więzieniach, doprowadzając niekiedy do śmierci. Byli zapomniani i poniżani.

To tylko ogólny obraz. Najbardziej interesujące i zapadające w pamięć szczegóły oparte na relacjach i wspomnieniach westerplatczyków i ich rodzin zostaną zaprezentowane podczas środowego wykładu.

Dr Andrzej Drzycimski jest historykiem, autorem i współautorem licznych prac naukowych i popularnonaukowych przede wszystkim z dziedziny historii ale też i komunikacji społecznej. Jest współautorem wydania źródeł i publikacji podejmujących współczesne wydarzenia w Polsce. Od ponad czterdziestu lat zajmuje się tematyką Westerplatte i z tego zakresu wydał sześć książek - m.in. monografię o majorze Sucharskim (1990) oraz dwa tomy monografii: Westerplatte, t. 1: Reduta w budowie 1926-1939 i t. 2: Reduta wojenna 1939 (2014). Obecnie przygotowuje tom trzeci poświęcony wojennym i powojennym losom westerplatczyków.

Wykład: 26 września 2018 r. (środa), o godz. 17:00 w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Gdańska

Wstęp wolny

Organizatorami są Towarzystwo Dom Uphagena i Muzeum Gdańska

Czas prelekcji zaplanowano na 60 minut

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl