PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ile waży łańcuch przewodniczącej Rady Miasta Gdańska? Tłumy na Dniu Otwartym w Nowym Ratuszu. WIDEO i ZDJĘCIA

Ile waży łańcuch przewodniczącej Rady Miasta Gdańska? Tłumy na Dniu Otwartym w Nowym Ratuszu. WIDEO i ZDJĘCIA
Ile trwa kadencja Rady Miasta, co to jest uchwała, czy łańcuch przewodniczącej RMG jest ciężki i czy można go przymierzyć? - o to m.in. pytali gdańskich radnych uczniowie szkół oraz goście, którzy wzięli udział w Dniu Otwartym Rady Miasta Gdańska, organizowanym już po raz piętnasty. 

 

Dzien_otwarty_Rady_Miasta_156457_800px
Zdjecie z Agnieszką Owczarczak (w środku) przewodniczącą RMG to amiątka z dnia otwartego, którą chciało mieć bardzo wielu mieszkańców    
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Raz w roku zapraszamy uczniów, mieszkańców Gdańska i turystów do naszego budynku Nowego Ratusza - mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Żeby się z nami spotkać, zwiedzić zabytkowy budynek, pobawić się, bo zawsze przygotowujemy wiele atrakcji dla młodszych i starszych. Ale to też przede wszystkim okazja, kiedy możemy opowiedzieć o sobie, naszej pracy, pokazać się w odświętnych strojach radnych, przekazać trochę wiedzy o tym, jak działają samorządy. 


Nowy Ratusz - miejsce dla mieszkańców 

Dzień otwarty RMG to wydarzenie, które na stałe już wpisało się w kalendarz miejskich imprez. Tegoroczny, zorganizowany już po raz piętnasty zgromadził tłumy. Przez kilka godzin mieszkańcy i turyści mieli okazję porozmawiać z gdańskimi radnymi, poznać specyfikę ich pracy, zakres praw i obowiązków i ... zapoznać się z elektronicznym systemem do głosowania. Wielu gości zasiadało za stołem prezydialnym, przy stanowiskach radnych podczas sesji RMG, oglądało odznaczenia i medale przyznawane przez Radę Miasta Gdańska, krzesło honorowych obywateli Gdańska i korzystało z atrakcji festynu na dziedzińcu Nowego Ratusza.

- Idea dnia otwartego to pokazanie mieszkańcom naszego miejsca pracy, ale przede wszystkim tego, że to miejsce w którym otrzymają pomoc, wsparcie, radę - mówi Lech Kaźmierczyk, radny Koalicji Obywatelskiej. - Miejsca, do którego każdy może normalnie przyjść, czuć się swobodnie, u siebie, bo to jest miejsce dla mieszkanców, my jesteśmy dla mieszkańców ! Chcemy się też pokazać, że jestesmy normalni, zwyczajni, można z nami pogadać, oczekiwać pomocy. Takie dni otwarte powinny być organizowane częsciej.      

Nowy Ratusz odwiedzili uczniowie z SP nr 24 z Gdańska Wrzeszcza, w sali gdzie zbierają się radni głosowali za przedłużeniem wakacji. 

- Mogli zobaczyć łańcuch pani przewodniczącej, jej gabinet, byliśmy też na galerii z której można obserwować sesje RMG - mówi Agnieszka Hrycak, wychowawczyni klasy 4 a  z SP nr 24. - Taki dzień otwarty to rewelacyjny pomysł dla budowania poczucia obywatelskości wśród młodych ludzi, budzenia zainteresowania naszą wspólnotowością, pokazywanie że ona jest bardzo ważna. 


Wata cukrowa i społeczeństwo obywatelskie

W tym roku dzień otwarty RMG był bogaty w atrakcje - miłośnicy sportu mogli poćwiczyć wiosłowanie na trenażerach kajakowych, strzelanie z broni laserowej i sprawdzić się jako pilot samolotu w żyroskopie. Na dziedzińcu Nowego Ratusza stanęły też specjalne rowery z blenderami do koktajli, a nagrodą za wykręcenie kilometrów był sok. Tradycyjnie odbyły się też zawody w poławianiu bursztynu.

 

Dzien_otwarty_Rady_Miasta_156476_800px
Jak to jest być policjantem mogli spróbować uczestnicy festynu na dziedzińcu RMG 
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W Strefie Eko można było wziąć udział w konkursach, zabawach, dużym powodzeniem cieszyły się strefy mundurowe. Funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej przygotowali quizy o bezpieczeństwie, stanowisko daktyloskopii i możliwość przejścia slalomu w alkogoglach. Było wielu chętnych na “zwiedzenie” radiowozu czy wspólne zdjęcie ze strażnikiem miejskim sprzed wieków. Straż Graniczna przyjechała ze sprzętem używanym podczas działań służbowych i Orkiestrą Morskiego Oddziału Straży Granicznej, która zagrała dwa mini koncerty. 

Miłośników historii Gdańska po zabytkowym budynku Nowego Ratusza oprowadzali licencjonowani przewodnicy PTTK pokazując i opowiadając o miejscach na co dzień niedostępnych. Koordynacją strefy artystyczno-plastycznej zajął się partner wydarzenia, niezastąpiony Pałac Młodzieży w Gdańsku. Najdłuższe kolejki ustawiały się do stoisk z watą cukrową i popcornem. .

Oliwia, Szymon, Julia i Martyna, uczniowie SP nr 80 w Gdańsku zwiedzali budynek Nowego Ratusza z przewodnikiem, bawili się też na festynie na dziedzińcu RMG. 

- Jesteśmy tu pierwszy raz, zwiedziliśmy cały budynek, jest super - mówi Oliwia z SP nr 80. - Zaglądnęliśmy do różnych zakamarków Nowego Ratusza, widzieliśmy radnych w tych uroczystych strojach do ziemi, polecamy to każdemu. No i super że jest darmowa wata i popcorn. 

- Chodzi o to, żeby w nieformalnej atmosferze budować społeczeństwo obywatelskie - dodaje Anna Golędzinowska, radna Koalicji Obywatelskiej, przewodnicząca Komisji Zrównoważonego Rozwoju. - Edukować świadomych obywateli, którzy wiedzą, jak funkcjonują samorządy, są świadomi swoich praw i tego jak funkcjonuje miasto. To ważne bo także wielu dorosłych nie odróżnia zadań państwa od zadań samorządu, taki dzień jak dziś to doskonała okazja żeby to zmienić.  


ZOBACZ FILM Z DNIA OTWARTEGO RMG

 

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze