Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ile kosztuje utrzymanie słonia, a ile kilometr jazdy tramwaju? Sprawdź w “Cenniku Miejskim”

Gdańszczanki i gdańszczanie, którzy chcą wiedzieć, ile kosztuje ich miasto, mogą to sprawdzić w Internecie. Z myślą o początkujących w tym zakresie mieszkańcach powstał projekt “Cennik Miejski” przedstawiający wybrane wydatki ponoszone z miejskiej kasy, dla bardziej zaawansowanych przygotowano “Gdański Budżet” - pełen wielkich liczb, procentów i bilansów.

Ile kosztuje utrzymanie słonia, a ile kilometr jazdy tramwaju? Sprawdź w “Cenniku Miejskim”
A
A
data publikacji: 13 listopada 2017 r.

Widok na południową część Gdańska, opływ Motławy wokół bastionów
Widok na południową część Gdańska, opływ Motławy wokół bastionów
Wojtek Jakubowski /Fotokombinat /KFP

Pierwsze wydanie podstrony “Cennik miejski” na portalu gdansk.pl ukazało się w 2013 roku. Zamysłem jego twórców z Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku jest przedstawienie mieszkańcom w przystępny i ciekawy sposób, ile pieniędzy wydaje Miasto na różne obszary swojej działalności, w jaki sposób rozdysponowywane są pieniądze z miejskiej kasy pochodzące z kieszeni gdańskich podatników.

Cennik podzielony jest na 15 kategorii wydatków, od mieszkalnictwa, poprzez komunikację miejską, czy kulturę aż po opiekę nad zwierzętami.

Po kliknięciu w poszczególne kategorie zobaczyć można już konkretne pozycje dotyczące albo miesięcznych wydatków na dany cel (np. na iluminację Ratusza Staromiejskiego), kosztu wykonania danej usługi (np. pomalowania przejścia dla pieszych), czy też wynagrodzeń pracowników urzędu (od prezydenta po inspektora).


Budowa mieszkania o pow. 52,4 mkw. w GTBS przy ul. Suchej kosztowała 188 tys. 574 zł
Budowa mieszkania o pow. 52,4 mkw. w GTBS przy ul. Suchej kosztowała 188 tys. 574 zł
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Na początku prezentowane w cenniku pozycje to był nasz wybór tego, co wydawało się najciekawsze dla mieszańców, jednocześnie byłoby proste do przedstawienia i dotykało możliwie wszystkich obszarów działalności Miasta, a w zasadzie prawie wszystkich, które jesteśmy w stanie w ten sposób pokazać - mówi Bożena Żmijewska z Wydziału Polityki Gospodarczej odpowiedzialna za projekt “Cennik miejski”. - Gdy uruchomiony został w Gdańsku budżet obywatelski, cennik stał się wsparciem dla mieszkańców przygotowujących wnioski do budżetu. Dlatego przy kolejnych aktualizacjach wzbogacaliśmy cennik o te koszty, o które najczęściej pytają gdańszczanie tworząc projekty do BO.


Bożena Żmijewska
Bożena Żmijewska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Spójrzmy więc na wybrane pozycje z Cennika, z wyjaśnieniem skąd bierze się dana suma:

  • 5666 zł miesięcznie kosztuje utrzymanie słonia mieszkającego w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, 3938 zł - żyrafy, 3039 zł - lwa, 120 zł - malutkiej surykatki. Na każdą z tych sum składają się nie tylko wydatki poniesione na wyżywienie (słoń np. “przejada” ponad połowę swojego miesięcznego budżetu), ale także: opłaty za energię elektryczną i gaz, ubezpieczenie budynku, pensja opiekuna, podatek od nieruchomości, badania lekarskie i leki.
  • 62 968 zł miesięcznie kosztuje utrzymanie Parku Reagana. Co ciekawe pielęgnacja prawie pięciokrotnie mniejszego Parku Oliwskiego wymaga podobnych nakładów - ponad 61 400 zł - i są to koszty z wyłączeniem rozebranej kilka miesięcy temu palmiarni. W Parku Reagana za tę sumę utrzymywana jest czystość, pielęgnowana jest roślinność (koszenie, pielenie, grabienie, cięcie krzewów, nawożenie, nasadzenia), zapewnione jest utrzymanie zimowe, konserwacja elementów małej architektury oraz naprawa nawierzchni żwirowych. W Parku Oliwskim oprócz podobnych składowych miesięcznego kosztu utrzymania jest także: utrzymywanie cieków wodnych, koszt wody do podlewania roślin, przycinka żywopłotów, ukwiecenie, zimowe utrzymanie ścieżek dla pieszych.


Odśnieżanie drogi w ciągu doby? 40 zł za metr bieżący. Nz. styczniowe opady śniegu w Gdańsku, al. Armii Krajowej
Odśnieżanie drogi w ciągu doby? 40 zł za metr bieżący. Nz. styczniowe opady śniegu w Gdańsku, al. Armii Krajowej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

  • 1010 zł miesięcznie kosztuje utrzymanie stanowiska pracy urzędnika gdańskiego magistratu. Suma ta jest wypadkową rocznych kosztów utrzymania stanowisk wszystkich pracowników UMG, podzielonych przez 12 miesięcy i przez liczbę zatrudnionych w urzędzie osób. Na ponoszone w skali rok koszty składają się zakupy: mebli, artykułów biurowych i sprzętu, artykułów higienicznych i gospodarczych, usług poligraficznych i pieczątek, usług telefonii stacjonarnej i komórkowej; a także koszty: napraw sprzętu biurowego, mediów, eksploatacyjne i remontowe, szkoleń i delegacji, badań lekarskich oraz odpisy na zakładowy fundusz świadczeń.


Przejrzysty, czytelny, przyjazny graficznie - fragment Cennika Miejskiego
Przejrzysty, czytelny, przyjazny graficznie - fragment Cennika Miejskiego
gdansk.pl

Bożena Żmijewska zwraca uwagę, że nie do każdego z przedstawionych w Cenniku kosztów można się odnieść w” zero-jedynkowy” sposób.

- Jeśli podajemy, ile płaci Miasto za postawienie wiaty śmietnikowej, jest to suma uśredniona. Zbudowanie takiego obiektu na przykład w Śródmieściu i w Dolnym Wrzeszczu nie będzie przecież kosztować tyle samo, wszystko zależy od parametrów danej wiaty - tłumaczy. - Przy remontach chodników i budowie dróg rowerowych także pokazujemy koszt średni.


W Cenniku nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie ile dokładnie kosztuje Miasto miesięcznie, czy rocznie.

- Naszym założeniem było pokazanie wybranych, jednostkowych kosztów. Cena, którą trzeba zapłacić za postawienie jednej ławki (model dla Przymorza - 1439 zł, model dla Śródmieścia - 2491 - red.) bardziej przemawia do wyobraźni odbiorcy niż informacja o tym, ile trzeba wydać pieniędzy na kilkaset takich mebli miejskich - podkreśla Żmijewska.

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje i kosztował w minionych latach Gdańsk w skali roku znaleźć można na podstronie “Gdański Budżet”, poświęconej budżetowi naszego miasta w latach 1990-2017. Jest to narzędzie dużo bardziej zaawansowane i wypełnione dużo większą ilością danych niż “Cennik Miejski”, ale wciąż przystępne. Znaleźć tu można szczegółową prezentację całościowych wydatków, przychodów, dochodów i zadłużenia miasta z podziałem na poszczególne lata i obszary, za które odpowiada.


Od lewej: Wiki i Katka. Każda z nich osobiście przejada dokładnie 61,7 proc. swojego miesięcznego budżetu
Od lewej: Wiki i Katka. Każda z nich osobiście przejada dokładnie 61,7 proc. swojego miesięcznego budżetu
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Ciekawym narzędziem jest także kalkulator wydatków, dzięki któremu każdy gdańszczanin może obliczyć na co są przeznaczone jego podatki. Wpisując w okienko wysokość wynagrodzenia, dowiemy się, ile pieniędzy z naszego podatku trafia do budżetu miasta i jak rozkłada się ta kwota w podziale na poszczególne kategorie działań miejskich.

Ile więc kosztował Gdańsk w roku ubiegłym? 2 mld 681 mln zł. A jakie są prognozy kosztów na 2017? 2 mld 913 mln. Zwiększenie wydatków związane jest głównie z wypłacaniem świadczeń w ramach programu 500+, na co Miasto otrzymuje dodatkową dotację z budżetu państwa, a także wzrostem wydatków na edukację w związku z reformą oświatową.


Obie opisane podstrony zostaną zaktualizowane z początkiem 2018 r., po podliczeniu 2017 r.-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora