PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Spacer Gdańskich Miniatur IKM. Odbudowa Gdańska - historia alternatywna

Spacer Gdańskich Miniatur IKM. Odbudowa Gdańska - historia alternatywna
Gdańskie Miniatury to bezpłatne spacery połączone z grą miejską. Są znakomitym sposobem na aktywne spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi, ale też okazją do zdobycia nowej wiedzy o mieście. Podczas najbliższego spaceru, który odbędzie się 22 lutego o godz. 13, Ewa Czerwińska opowie o odbudowie Gdańska i jej alternatywnych scenariuszach.
Gdańskie Miniatury to spacery połączone z grą miejską. Pozwalają aktywnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi a przy okazji zdobyć nową wiedzę o mieście
Gdańskie Miniatury pozwalają aktywnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, a przy okazji zdobyć nową wiedzę o mieście
fot. Marta Kąkel


Kiedy po zakończeniu wojny, w 1945 roku, do Gdańska przybywali pierwsi mieszkańcy, ich oczom ukazywał się obraz niemal doszczętnie zrujnowanego miasta. Plan odbudowy Gdańska dawał nadzieję na odmianę powojennej rzeczywistości. Niebywałe osiągnięcie, jakim była odbudowa miasta w tak krótkim czasie, nie byłoby możliwe bez zaangażowania ogromnej liczby osób. Proces ten był skomplikowany, a obecny kształt Gdańska jest wynikiem decyzji, które zapadły prawie 75 lat temu.

Z powodu ogromnych zniszczeń w centrum miasta robotnicy przed przystąpieniem do odbudowy musieli usunąć gruz. Szacowano, że łącznie w mieście znajdowały się̨ trzy miliony sześcienne gruzu! Aż dwie trzecie zalegającego gruzu usunięto do roku 1950, co pozwoliło na szybkie podjęcie prac budowlanych.

By sprostać zapotrzebowaniu na mieszkania, wydawano zgody na zajęcie domów tym osobom, które deklarowały odbudowę̨ we własnym zakresie. Wielu z nich mieszkało w trudnych warunkach, czasem w domach, które zostały uszkodzone w trakcie działań wojennych. Dlatego tak ważna była budowa nowych mieszkań nawet w historycznej dzielnicy miasta.

- Wybierzmy się na spacer i przyjrzyjmy bliżej temu, w jaki sposób historyczny Gdańsk zyskał nową postać – zachęca Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej. - Użyjmy wyobraźni i pomyślmy, jak miasto mogłoby wyglądać, gdyby podczas odbudowy podjęto inne decyzje 

Spotkania Gdańskich Miniatur 2019-2020 podzielone są na bloki tematyczne: historyczne budynki Głównego Miasta i ich odbudowa, pomiędzy przeszłością a przyszłością - niezwykłe rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne Gdańska, nowoczesne obiekty architektoniczne w mieście. 

Spacery odbywają się w dwa razy w miesiącu, jeden przeznaczony jest dla szkół (obowiązują zapisy: miniatury@ikm.gda.pl), drugi (weekendowy) otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych osób. Są bezpłatne.

Gdańskie Miniatury. Odbudowa gdańskich zabytków. Gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych

Data: 22 lutego, godz. 13.00. Start: pod Instytutem Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

Informacje: miniatury@ikm.gda.pl

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl