PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

III Święto ulicy Biskupiej - mieszkańcy zachęcają do wspólnego spędzania czasu w niedzielę

III Święto ulicy Biskupiej - mieszkańcy zachęcają do wspólnego spędzania czasu w niedzielę
Tegoroczne święto ulicy przebiegać będzie pod hasłem "Dostrzegalnia Sztuki i Talentów na Biskupiej". W programie koncert zespołu jazzowego Zagan Acoustic i Remontu Pomp, wystawa fotografii Anny Kazińskiej-Olejniczak, rozmowy o książkach - z pisarkami Barbarą Piórkowską i Ewą Baniecką - i o strychach, wspólne biesiadowanie i malowanie obrazu. Impreza rozpoczyna się w niedzielę, 6 wrześnie, o godz. 14 i potrwa do samego wieczora.
Zdjęcie zrobione podczas pierwszego Święta ul. Biskupiej. Nie zabrakło wtedy wspólne malowanie ulicy oraz mieszczek ze Stowarzyszenia Nasz Gdańsk
Zdjęcie zrobione w 2018 roku podczas pierwszego Święta ul. Biskupiej. Nie zabrakło wtedy wspólnego malowania ulicy oraz patrycjuszek ze Stowarzyszenia Nasz Gdańsk
Maciej Kosycarz/KFP

 

Stowarzyszenie Biskupia Górka poinformowało o odnalezieniu grobu Nataniela Wolfa

Tegoroczne „Święto ulicy Biskupiej” odbędzie się pod hasłem "Dostrzegalnia Sztuki i Talentów na Biskupiej". Jak nazwa wskazuje, podczas tego wydarzenia nie zabraknie artystycznych akcentów, ale warto pamiętać, że to powtarzające się od 2018 roku świętowanie to przede wszystkim zaproszenie dla gdańszczanek i gdańszczan do wspólnego spędzenia czasu w ciepłej i radosnej atmosferze. Warto pamiętać, że na wspólnym świętowaniu mile widziani są wszyscy, nie tylko mieszkańcy Biskupiej Górki i okolic. 

- Warto do nas dołączyć, ponieważ dzielnica Biskupia Górka jest urokliwa, ma w sobie dużo historii i posiadała wśród swoich mieszkańców zacnych ludzi, dzięki którym miała swego czasu dobrą markę - mówi Anna Butrym, prezeska Stowarzyszenia Waga. - Mowa tu choćby o Natanielu Mateuszu Wolfie, Klarze Stryowski-Baedeker czy Wilhelmie Stryowskim. Takie wydarzenia, jak nasze, dają możliwość zobaczenia ciekawych fragmentów naszego miasta, których często nie dostrzegamy. Warto wspomnieć, że właśnie na Biskupiej Górce Nataniel Wolf otworzył jeden z pierwszych astronomicznych punktów, była to właśnie dostrzegalnia gwiazd, która zainspirowała nas do wymyślenia tegorocznego hasła. Idąc śladem dostrzegalni uznaliśmy, że trzeba docenić sztukę i talenty rodzime. 

Talentami dzielić się będą osoby związane z Akademią Sztuk Pięknych, ale też mieszkańcy Biskupiej Górki czy seniorzy. W czasie tegorocznego „Święta ulicy Biskupiej” będzie można m.in. podziwiać rozłożone wzdłuż ulicy wystawy prac fotograficznych czy komiksowych, a także prac stworzonych przez najmłodszych gdańszczan. Nie zabraknie akcentów, które pozostawią trwały ślad po obecności w tym wydarzeniu. Mowa na przykład o wspólnym malowaniu obrazu pt. „Przyszłość Biskupiej Górki oczami naszych gości”. Uczestnicy wydarzenia będą mieć też okazję do otrzymania pamiątki w postaci karykatury.

 
Zagan Acoustic wystąpił podczas II Święta Ulicy Biskupiej  i zagra też dla gości tegorocznego wydarzenia
Zagan Acoustic wystąpił podczas "II Święta Ulicy Biskupiej" i zagra też dla gości tegorocznego wydarzenia
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

W niedzielę, 6 września, na Biskupiej Górce nie zabraknie też muzycznych akcentów. Dla gości zagra Zagan Acoustic - grupa składająca się z czterech utalentowanych muzyków, którzy rozpoczęli współpracę w 2006 roku na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Natomiast Remont Pomp, czyli zespół perkusyjny, zagra dla tych, którzy chcieliby posłuchać, jak brzmi muzyka tworzona na przedmiotach codziennego użytku.

Będą też smaczki dla fanów fotografii. W trakcie świętowania będzie można obejrzeć wystawę fotografii Anny Kazińskiej-Olejniczak, składającą się ze zdjęć zrobionych na poddaszach przedwojennych budynków Biskupiej Górki w 2017 i 2020 roku. Spotkanie z autorką będzie okazją do rozmowy o wyjątkowości takich miejsc jak poddasza i strychy. 

Stowarzyszenie Biskupia Górka zachęca do podzielenia się przemyśleniami, wspomnieniami lub opowieściami związanymi ze strychami. Każda osoba, która prześle do 5 września br. krótki tekst (ok. pół strony A4) na adres: stowarzyszenie.bg@gmail.com, weźmie udział w losowaniu nagrody – albumu „Panorama Gdańska z Góry Biskupiej 1855-1970” ufundowanego przez Fundację Karrenwall. Losowanie nagrody odbędzie się po spotkaniu z Anną Kazińską-Olejniczak.

- Zaprosiłam też nasze zaprzyjaźnione pisarki. Barbara Piórkowska i Ewa Baniecka porozmawiają ze sobą o sztuce pióra i talencie - dodaje Anna Butrym.

Dla tych, którzy chcą lepiej poznać historię Biskupiej zaplanowano dwugodzinny spacer, na którym będzie można dowiedzieć się więcej m.in. o życiu i talentach Nataniela Mateusza Wolfa. Spacer poprowadzi przewodniczka Magdalena Kamrowska. Rodzice, którzy przyjdą na wydarzenie z dziećmi, będą mogli udać się na spacer i zostawić pociechy z animatorkami, które w tym czasie otoczą je opieką. 

- Zamówiłam stosowną pogodę i służby, które zapewnią bezpieczeństwo - z uśmiechem dodaje Anna Burtym. - Wszystko oczywiście odbywać się będzie na wolnej przestrzeni. Zadbamy o płyny odkażające i maseczki.

Na koniec dnia zaplanowano biesiadę, która odbędzie się pod hasłem „A mnie jest szkoda lata”. 

 
Plener malarski to stały akcent
Plener malarski to stały akcent świętowania na Biskupiej
Krzysztof Mystkowski/KFP

 

PROGRAM III ŚWIĘTA ULICY BISKUPIEJ

14:00 - 16:00 DOSTRZEGALNIA SZTUKI I TALENTÓW NA BISKUPIEJ

Wzdłuż ul. Biskupiej

  • Plener malarski – stanowisko wspólnego stworzenia obrazu pt. „Przyszłość Biskupiej Górki oczami naszych gości”
  • Stanowisko artystki karykaturzystki - goście wydarzenie będą mogli obserwować pracę artystki przy tworzeniu karykatury i otrzymać artystyczną wizję siebie
  • Wystawa prac fotograficznych, ilustracyjnych, komiksowych
  • Dostrzegalnia talentów: wystawa prac zgłoszonych przez dzieci

 

KONCERTY PLENEROWE

14:15 - 14:45 ZAGAN ACOUSTIC - muzyka z pogranicza awangardy, jazzu i folku;

stanowisko - kamienne schody przy kamienicy Biskupia 17

15:15 - 15:45 REMONT POMP – muzyka etniczna, awangardowa, improwizowana grana np. na szklankach, kieliszkach, dzbanku, bębenkach, beczce;

stanowisko - pod drzewem przy kamienicy Biskupia 32

14:00 - 18:00 Wystawa fotograficzna „Pod dachami Biskupiej Górki” w lokalu Biskupia 4; Stowarzyszenie Biskupia Górka

15:45 - 16:30 Spotkanie z Anną Kazińską-Olejniczak, autorką zdjęć prezentowanych na wystawie i rozmowa o fenomenie jakim są strychy - prowadzenie Danuta Kozioł

14:00 - 16:00 Spacer po Biskupiej Górce z lokalną przewodniczką Magdaleną Kamrowską. Zbiórka przy ul. Biskupiej 4

 

ANIMACJE I BIESIADA DLA GOŚCI WYDARZENIA

Podwórko na zapleczu kamienicy, ul. Biskupia 4

16:30 - 18:15 - ROZMAWIALNIA spotkanie z gdańskimi pisarkami:

Barbarą Piórkowską („Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014) i Ewą Baniecka, pseudonim literacki Ewa Skunart (Off-Off (2018)

Spotkanie poprowadzi Marianna Palider

14:00 - 18:00 Animacje gier, zabawy integracyjne, pokaz baniek mydlanych

16:00 - 18:00 Wspólna biesiada przy muzyce „A mnie jest szkoda lata” - prowadzenie Zbigniew Konwerski


Biskupia Górka. Nowe centrum sąsiadów, seniorów, aktywizacji zawodowej i równego traktowania

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze