PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Dziewięć wyjątkowych duetów fortepianowych do środy. Wstęp na koncerty wolny
Dziewięć wyjątkowych duetów fortepianowych do środy. Wstęp na koncerty wolny
Podczas III Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych, który od 3 do 6 marca odbędzie się w Akademii Muzycznej w Gdańsku, usłyszymy muzyków z Japonii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Szwajcarii, Argentyny i Polski. Gwiazdą jest niemiecka para Genova&Dimitrov Piano Duo.
III MFDF. Duet Genova&Dimitrov jest gościem specjalnym tej edycji. Zagrają w niedzielę o godz. 19. Podczas festiwalu artyści poprowadzą też kursy muzyczne dla duetów fortepianowych
III MFDF. Duet Genova&Dimitrov jest gościem specjalnym tej edycji. Zagrają w niedzielę o godz. 19. Podczas festiwalu artyści poprowadzą też kursy muzyczne dla duetów fortepianowych
fot. Irène Zandel


III Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych to jedyne wydarzenie w Polsce i Europie, gdzie w ciągu czterech kolejnych dni wystąpi aż dziewięć utytułowanych duetów fortepianowych, z których każdy ma w swojej biografii po kilka lub kilkanaście nagród z czołowych konkursów dla duetów fortepianowych na świecie.

Duet fortepianowy to formacja nieczęsto goszcząca na estradach koncertowych z racji wymogu posiadania dwóch znakomitych fortepianów na scenie – repertuar takiego składu obejmuje zarówno utwory na cztery ręce (przy jednym fortepianie) jak i właśnie na dwa fortepiany.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, posiadając w swojej Sali Koncertowej takie instrumentarium, organizuje w dniach 3-6 marca 2019 roku już trzecią odsłonę tego Festiwalu. Poprzednia jego edycja została uznana za najbardziej prestiżowe wydarzenie muzyczne wydziału w ostatnim czteroleciu.

Tym razem wystąpią muzycy z Japonii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Szwajcarii, Argentyny i Polski.

Posłuchamy bardzo doświadczonych duetów fortepianowych, na czele z duetem Genova&Dimitrov – gościem specjalnym tej edycji, który podczas festiwalu będzie również prowadził kursy muzyczne dla duetów fortepianowych.

Wystąpią znane z polskich i nie tylko estrad Ravel Piano Duo (laureatki Fryderyka) i Granat&Kreda Piano Duo.

Z młodszych, ale za to podbijających obecnie czołowe międzynarodowe konkursy muzyczne na świecie wystąpią siostry Sakamoto z Japonii (zwyciężczynie jednego z trzech najbardziej prestiżowych konkursów dla tej dyscypliny), Ukraińcy Kopeliuk&Sediuk czy Rosjanki Sherniakova&Berezan legitymujący się już wieloma prestiżowymi osiągnięciami. Z polskich duetów wystąpią Furmańska&Kuchniak Piano Duo, zwyciężczynie m.in. prestiżowego konkursu w Monaco i laureatki wielu innych międzynarodowych konkursów.

Usłyszeć będzie można również utytułowanych Godziński Piano Duo (zwycięzców konkursu w Paryżu) i Piórkowski&Sikała Piano Duo, równie cenione duety z Polski.

Festiwal rozpocznie 3 marca 2019 o godz. 19.00 nadzwyczajny recital Genova&Dimitrov Piano Duo z Niemiec. W następne trzy dni (4-6 marca) odbędą się kolejne koncerty, każdego dnia dwa – o godz. 16.00 oraz o godz. 19.00.

Wydarzenie daje szansę zapoznania się z przepięknym repertuarem na niezwykły skład kameralny jakim jest duet fortepianowy w najlepszych, międzynarodowych wykonaniach, a następujące po sobie koncerty dają szansę porównania różnych stylów i kierunków interpretacji.

Miejsce koncertów: Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Sala Koncertowa w budynku żółtym. ul. Łąkowa 1-2.

Wstęp na każdy z koncertów jest wolny.


PROGRAM III I Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych

3 marca 2019 - niedziela

godz. 19.00

Genova & Dimitrov Piano Duo (Niemcy)


4 marca 2019 | poniedziałek

godz. 16:00

PIÓRKOWSKI & SIKAŁA PIANO DUO

Adam Piórkowski & Mikołaj Sikała (Polska)

oraz

KOPELIUK & SEDIUK PIANO DUO

Oleg Kopeliuk & Igor Sediuk (Ukraina)

godz. 19:00

RAVEL PIANO DUO

Agnieszka Kozło & Katarzyna Ewa Sokołowska (Polska)


5 marca 2019 | wtorek

godz. 16:00

Duety fortepianowe studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku:

Anna Malashka & Arkadia Gorczyca

Katarzyna Dzierzgowska & Maciej Frączek

Julia Skakovska & Maciej Baczyński

oraz

GODZIŃSKI PIANO DUO

Arkadiusz & Sebastian Godzińscy (Polska)

godz. 19:00

SHERNYAKOVA & BEREZAN PIANO DUO

Alina Shernyakova & Ekaterina Berezan (Rosja)

oraz

FURMAŃSKA & KUCHNIAK PIANO DUO

Aleksandra Furmańska & Paulina Kuchniak (Polska)


6 marca 2019 | środa

godz. 16:00

GRANAT & KREDA PIANO DUO

Tamara Granat & Adrian Kreda (Polska, Argentyna – Szwajcaria)

godz. 19:00

AYA & RISA SAKAMOTO PIANO DUO

Aya & Risa Sakamoto (Japonia)

W programie festiwalu znajdą się ponadto lekcje mistrzowskie, które w poniedziałek 4 marca 2019 w godz. 9-15 w Auli Koncertowej w budynku czerwonym poprowadzi GENOVA & DIMITROV PIANO DUO: Aglika Genova / Liuben Dimitrov (Hochschule für Musik, Hanower / Niemcy).oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl