• Start
  • Wiadomości
  • III Gdańskie Targi Książki 2020 coraz bliżej. Poznaj szczegóły programu

III Gdańskie Targi Książki 2020 coraz bliżej. Poznaj szczegóły programu

Gdańskie Targi Książki 2020 to nie tylko stoiska najpopularniejszych wydawnictw w Polsce - to również spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, debaty, dyskusje, wystawy... Poznaj program trzeciej edycji Gdańskich Targów Książki, która odbędzie się w dniach 27-29 marca w AmberExpo.
05.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszą edycję Gdańskich Targów Książki odwiedziło ponad 13 tysięcy osób. Jak będzie w tym roku, podczas wyjątkowej edycji w Amber Expo?
Pierwszą edycję Gdańskich Targów Książki odwiedziło około 15 tysięcy osób. Jak będzie w tym roku, podczas wyjątkowej edycji w Amber Expo?
fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

Zorganizowane po raz pierwszy w 2018 roku Gdańskie Targi Książki były pierwszą tak dużą inicjatywą poświęconą literaturze na Pomorzu. Podobne wydarzenia odbywają się od lat w całej Polsce i cieszą się ogromną popularnością, jednak Trójmiasto mogło się pochwalić znacznie mniejszymi imprezami czytelniczymi, choć prestiżowymi, jak Literacki Sopot czy gdyński festiwal Miasto Słowa.

W marcu ubiegłego roku to się zmieniło. Magdalena Kalisz wpadła na pomysł, by w Gdańsku odbywały się targi czytelnicze, jakich jeszcze nie było. Co więcej miało to być nie tylko wydarzenie ze stoiskami z książkami, promujące czytelnictwa i literaturę publikowaną w Polsce, ale również okazja do konsolidacji środowiska literackiego i umożliwienia spotkania z nim mieszkańcom Trójmiasta i województwa pomorskiego.

Czy to się udało? Zdecydowanie. Aż 15 tys. osób odwiedziło pierwszą odsłonę czytelniczego wydarzenia w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

 

Zobacz: 15 tys. czytelników na Gdańskich Targach Książki: jest sukces - będzie powtórka 

 

Klimatyczne wnętrza siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej okazały się zbyt małe i niedostosowane do organizowania takiego wydarzenia - stąd decyzja o przeniesieniu Gdańskich Targów Książki
Klimatyczne wnętrza siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej okazały się zbyt małe i niedostosowane do organizowania takiego wydarzenia - stąd decyzja o przeniesieniu Gdańskich Targów Książki
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Podczas drugiej edycji Gdańskich Targów Książki, która odbyła się w 2019 roku, zaprezentowało się 80 wydawnictw z całej Polski, reprezentujących zróżnicowane spektrum literatury - od głównego nurtu, uznanych autorów i twórców bestsellerów po debiutantów; od prozy, przez poezję, książki popularno-naukowe, aż po coraz prężniej rozwijającą się literaturę dziecięcą czy książki artystyczne. Zobacz: 

Tegoroczna edycja... poszła o krok naprzód. III Gdańskie Targi Książki odbędą się bowiem w nowej, znacznie większej przestrzeni - w hali wystawienniczej Amber Expo (ul. Żaglowa 11), w dniach 27-29 marca, 2020 r.

- Poprzednie dwie edycje udowodniły, że zainteresowanie literaturą w naszym mieście jest ogromne, a targi książki stanowią doskonałe uzupełnienie dla pozostałych wydarzeń literackich organizowanych w Trójmieście. Zatem, aby sprostać rosnącym z roku na rok oczekiwaniom, w 2020 r. wszystkich miłośników literatury zapraszamy na teren Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, gdzie spotkamy się w ostatni weekend marca - zapraszają organizatorzy.

Jak tłumaczą, większa przestrzeń, to więcej możliwości i bogatszy program. W nim znajdą się w tym roku m.in. spotkania autorskie z czołowymi polskimi i zagranicznymi pisarkami oraz pisarzami, debaty, warsztaty dla najmłodszych, wystawy i panele dyskusyjne.

- Tematem poruszanym podczas debat będą między innymi wydarzenia, które odbiły się szerokim echem w mijającym roku. Niewątpliwie należą do nich m.in. Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki dla Macieja Zaremby Bielawskiego, a także Nagroda Literacka „Nike” dla Mariusza Szczygła - wymieniają organizatorzy.

Jak co roku nie zabraknie Gościa Honorowego - będzie nim nie jeden człowiek, a cały obszar: Bałkany. Do Gdańska zawitają więc autorzy i autorki m. in. z Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny.

 

Więcej: III Gdańskie Targi Książki zmieniają lokalizację. Gośćmi będą literaci z Bałkanów

 

Bilety: piątek: wstęp bezpłatny, sobota-niedziela: wstęp 10 zł (uczniowie i seniorzy wstęp bezpłatny).

 

PROGRAM SPOTKAŃ GDAŃSKICH TARGÓW KSIĄŻKI 2020

Piątek, 27 marca

SALA A
- godz. 11:00 | „Tajemnica diamentów”. Spotkanie wokół serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, książek Martina Widmarka i Heleny Willis. Wiek: 6-9 lat. Zapisy pod adresem e-mail: kontakt@gdanskietargiksiazki.pl (liczba miejsc ograniczona).
- godz. 12:00 | „Tajemnica diamentów”. Spotkanie wokół serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, książek Martina Widmarka i Heleny Willis. Wiek: 6-9 lat. Zapisy pod adresem e-mail: kontakt@gdanskietargiksiazki.pl (liczba miejsc ograniczona).
- godz. 13:00 | Spotkanie autorskie ze Sławiną Kosmulską i promocja książki „(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Prowadząca: Iwona Joć-Adamkowicz.
- godz. 16:00 | Spotkanie autorskie z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim i dr. Krzysztofem Kordą oraz promocja książki „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę (1920-2020)”. Prowadzący: Marek Adamkowicz.
- godz. 17:00 | Spotkanie autorskie z Pawłem Goźlińskim i promocja książki „Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim”. Prowadzący: Piotr Dobrołęcki.

SALA B
- godz. 11:00-13:00 | Budowanie oferty dla młodzieży na przykładzie Dyskusyjnych Klubów Książki - warsztaty dla bibliotekarzy. Prowadząca: Justyna Gorgoń.
- godz. 13:00-14:00 | „Co knują wydawcy?” z wydawnictwa Dwie Siostry. O swoich planach wydawniczych na najbliższe miesiące opowiedzą wydawnictwa: Bona, Hokus-Pokus, Muchomor i Wolno - warsztaty dla bibliotekarzy.
- godz. 16:00 | Z Bośni na Wyspy Owcze - obraz wojny w byłej Jugosławii przedstawiony w powieści „Gdzie się podziałaś, Buzzie Aldrinie?”. Spotkanie z tłumaczką Karoliną Drozdowską. Prowadzący: Tomasz Gałązka - STL.
- godz. 17:00 | Przekład jest podróżą. O wyzwaniach i przygodach w tłumaczeniu książek podróżniczych i nie tylko. Spotkanie z Tomaszem Gałązką, Małgorzatą Glasenapp, Martyną M. Lemańczyk, Kają Makowską, Maciejem Studenckim i Zofią Szachnowską-Olesiejuk. Prowadząca: Małgorzata Glasenapp - STL.

SALA C
- godz. 11:00 | Z tłumaczem w (nie)znane. Czy bohaterowie z naszych lektur na całym świecie nazywają się tak samo i co z tego wynika? Spotkanie z Pawłem Łapińskim (dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat) - STL.
- godz. 12:00 | „A Adi powiedział… Jak przetrwać w podmiejskim buszu” - warsztaty z Magdą Bloch -autorką „poradnika-przewodnika” łączącego proste, ale wciągające wyzwania bushcraftowe dla dużych i małych. Wiek 6-9 lat. Zapisy pod adresem e-mail: kontakt@gdanskietargiksiazki.pl (liczba miejsc ograniczona).
- godz. 13:00 | „A Adi powiedział… Jak przetrwać w podmiejskim buszu” - warsztaty z Magdą Bloch -autorką „poradnika-przewodnika” łączącego proste, ale wciągające wyzwania bushcraftowe dla dużych i małych. Wiek 9-13 lat. Zapisy pod adresem e-mail: kontakt@gdanskietargiksiazki.pl (liczba miejsc ograniczona).
- godz. 16:00 | Spotkanie autorskie z Karoliną Kuszyk i promocja książki „Poniemieckie”. Prowadząca: dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk.
- godz. 17:00 | Spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem i promocja książki „Czarne słońce”. Prowadzący: Przemysław Poznański.

FOYER
- godz. 12:00-14:00 | Warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci „Literacki zwierzyniec”. Wiek 5-10 lat. Prowadząca: Iwona Giermak. Zajęcia otwarte dla czterech grup (max 10 osób każda) co 30 min.

 

Sobota, 28 marca

SALA A
- godz. 10:30 | Spotkanie autorskie z Maciejem Siembiedą i premiera książki „Wotum”. Prowadzący: Adam Szaja.
- godz. 11:30 | Tajemnice kina i teatru - czytanie książki „Tajemnica kina” oraz wspólne rozwiązywanie zagadki z aktorami Teatru Miniatura - „Tajemnicy Gdańskich Targów Książki”. Wiek 5-10 lat (udział z rodzicami).
- godz. 12:30 | Spotkanie autorskie z Katarzyną Żelazek, Karoliną Sumiłą, Piotrem Jankowskim oraz Anną Rezulak i promocja książki „Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?”. Prowadząca: Agnieszka Michajłow.
- godz. 13:30 | Spotkanie autorskie z Iloną Łepkowską i promocja książek „Idealna rodzina” oraz „Pani mnie z kimś pomyliła”. Prowadząca: Natalia Soszyńska.
- godz. 14:30 | Spotkanie autorskie z Leszkiem Hermanem i promocja książek „Sedinum. Wiadomość z podziemi”, „Sieci widma”, „Biblia diabła”. Prowadząca: Natalia Soszyńska.
- godz. 15:30 | Spotkanie autorskie z Andrzejem Trzeciakiem i promocja przewodnika „Stocznia Gdańska. Miejsce, ludzie, historie”. Prowadząca: Agnieszka Michajłow.
- godz. 16:30 | Spotkanie autorskie z Magdaleną Krzyżanowską-Mierzewską oraz Aldoną Wiśniewską - promocja książki „Olga, córka „Wilka””.
- godz. 17:30 | Spotkanie autorskie z Sylwią Siedlecką „Złote Piachy” i Magdaleną Genow „Bułgaria. Złoto i rakija”. Prowadząca: Stasia Budzisz.

SALA B
- godz. 10:30 | Warsztaty dla dzieci „Gdańsk - baśniowa stolica Kaszub – Najpiękniejsze bajki gdańskie i pomorskie”.
- godz. 11:30 | Kto ma skrzydła, ten rozumie. Ptaki w tradycji i kulturze. Spotkanie autorskie z Jackiem Karczewskim i promocja książek „Jej wysokość gęś” oraz „Noc sów”. Prowadzący: Marek Spichalski.
- godz. 12:30 | Debata: Historia Gdańska - co nam daje wiedza na ten temat i jak ją wykorzystujemy w życiu i w literaturze? Goście: Andrzej Januszajtis, Jan Daniluk, Michał Ślubowski. Prowadząca: Dominika Ikonnikow.
- godz. 13:30 | Spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem. Prowadząca: Stasia Budzisz.
- godz. 14:30 | Spotkanie autorskie z Krzysztofem Bochusem. Prowadząca: Ryszarda Wojciechowska.
- godz. 15:30 | Spotkanie autorskie z Barbarą Piórkowską i premiera książki „Kraboszki”. Prowadząca: Dorota Karaś.
- godz. 16:30 | Spotkanie autorskie z Maciejem Zarembą-Bielawskim i promocja książki „Dom z dwiema wieżami”. Prowadząca: dr Katarzyna Szalewska.
- godz. 17:30 | „Niemożliwe czynić możliwym, czyli literatura holenderska i flamandzka w Polsce” Spotkanie z Jerzym Kochem i promocja książki „Widzę rzeki szerokie...: z dziejów literatury niderlandzkiej XIX i XX wieku”. Prowadzący: Kamil Bałuk.

SALA C
- godz. 10:30-11:45 | Wokół współczesnego dramatu chorwackiego. Goście: Tomislav Zajec (CH), Ivor Martinić (CH), Željka Turčinović. Prowadząca: Gabriela Abrasowicz. Tłumaczka: Dominika Kaniecka.
- godz. 11:45-13:15 | Literatura ponad podziałami – o budowaniu mostów i przyjaźni. Goście: Miljenko Jergović (CH), Svetislav Basara (SR). Prowadząca: Magdalena Petryńska. Tłumaczka: Ewelina Chacia.
- godz. 13:15-14:30 | Spotkanie z Mariuszem Szczygłem i prezentacja „Osobistego przewodnika po Pradze”.
- godz. 14:30-15:45 | Komu potrzebna jest jeszcze poezja? Goście: Dejan Aleksić (SR), Darko Cvijetić (BiH), Ferida Duraković (BiH). Prowadząca: Magdalena Koch. Tłumaczka: Dominika Kaniecka.
- godz. 16:00-17:00 | Spotkanie autorskie z Joanną Gierak-Onoszko i promocja książki „27 śmierci Toby'ego Obeda”. Prowadząca: Natalia Soszyńska.
- godz. 17:00-18:00 | Spotkanie autorskie z Izabelą Morską i promocja książki „Znikanie”. Prowadząca: Elżbieta Rutkowska.

SALA D
- godz. 15:00 | Debata na temat czytelnictwa z udziałem Aleksandry Dulkiewicz - Prezydent Miasta Gdańska oraz dr Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk, Krystyny Chwin i Jacka Dehnela.

FOYER
- godz. 11:00-12:30 | Baw się z tłumaczami. Gra dla dzieci i dorosłych popularyzująca wiedzę o pracy tłumaczy literackich - STL.
- godz. 12:30-14:30 | „Kaszubskie zamieszkiwanie” - zajęcia oparte na autorskiej książce dla dzieci: „Dom: blok i chata. Wędrówki”. Wiek 6-12 lat. Prowadząca: Agnieszka Kurkowska.

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:
- godz. 15:00 | Spektakl pt. Tajemnica kina. Miejsce: Teatr Miniatura w Gdańsku

 

Niedziela, 29 marca

SALA A
- godz. 10:30 | Literackie podróże z „Czytaniem Pomorza": prezentacja serii przewodników. Goście: Mieczysław Abramowicz, Martyna Bunda, Anna Janko, Monika Milewska. Prowadząca: Magdalena Grzebałkowska.
- godz. 11:30 | Spotkanie autorskie z Olgą Gitkiewicz i promocja książki „Nie zdążę”. Prowadzący: Tomasz Janiszewski.
- godz. 12:30 | Warsztaty wokół książki „Co z tą górą śmieci?” Prowadzące: Alicja Żarkiewicz i Agnieszka Żarkiewicz. Wiek: od 6 lat.
- godz. 13:30 | Spotkanie autorskie z Pawłem Fiedlerem i promocja książki „Elektrycznym autem przez Afrykę”.
- godz. 14:30 | Warsztaty z Agnieszką Śladkowską, autorką książki „Franek Błyskawica”. Wiek 6-12 lat.
- godz. 15:30 | Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem. Prowadzący: dr Maciej Dajnowski.

SALA B
- godz. 10:30 | Spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim i promocja książki „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek". Prowadzący: Krzysztof Demski.
- godz. 11:30 | Spotkanie autorskie z Maxem Czornyj. Prowadzący: Przemysław Poznański.
- godz. 12:30 | Spotkanie autorskie z Aleksandrą Majdzińską. Prowadzący: Daniel Odija.
- godz. 13:30 | Panel dyskusyjny z udziałem Michała Rusinka i Iriny Vikyrchak „O Noblu od kuchni”. Prowadząca: Agnieszka Michajłow.
- godz. 14:30 | Oczami autora. Jak to jest wydawać książki? - Goście dyskusji: Marek Wenta „Na przekór bałwanom", Piotr Suchenia „Rozgrzewająca chłód", Katarzyna Dolak-Mazurek „Miłosne prawo jazdy", Edyta Ossowska „Rhodesian Ridgeback pies doskonały", Andrzej Fac „Rodzaj męski dokonany", Ewa Poniznik „Poza nocą" oraz Ewa Miłek „BOOK Master Project".
- godz. 15:30 | Spotkanie autorskie z Dorotą Karaś i promocja książki „Walentynowicz. Anna szuka raju”. Prowadząca: Magdalena Grzebałkowska.

SALA C
- godz. 11:00-12:00 | Spotkanie autorskie ze Svetislavem Basarą (SR). Prowadząca: Jolanta Dziuba. Tłumaczka: Ewelina Chacia.
- godz. 12:00-13:00 | Rozmowa o życiu i kryminałach z Robertem Małeckim. Prowadzący: Marek Spichalski.
- godz. 13:00-14:00 | Tłumacząc Olgę Tokarczuk. Gość: Milica Markić (SR). Prowadząca: Dorota Jovanka Ćirlić.
- godz. 14:00-15:00 | Spotkanie autorskie z Oto Horvatem (SR). Prowadzący: Miłosz Waligórski. Tłumaczka: Ewelina Chacia.
- godz. 15:00-16:00 | Spotkanie autorskie z Vedraną Rudan (CH). Prowadząca: Magdalena Koch. Tłumaczka: Dominika Kaniecka.

FOYER
- godz. 11:00-12:00 | Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem (dla dzieci).
- godz. 12:30-13:30 | Stereotypy to takie typy… – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 7–10 lat wokół serii TRIBAJKA („Trzy świnki”, „Czerwony Kapturek” i „Smok Wawelski”). Prowadzące: Nika Jaworska-Duchlińska oraz Karolina Grabarczyk - STL.
- godz. 13:30-15:00 | Baw się z tłumaczami - gra popularyzująca wiedzę o pracy tłumaczy literackich - STL.

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
- godz. 15:00 | Spektakl pt. Tajemnica kina. Miejsce: Teatr Miniatura w Gdańsku.

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE
Wilkoń w Hokus-Pokus. 15 lat współpracy z artystą (w AmberExpo).
Jak rysować to tylko w Trójmieście, czyli Zaczarowane ołówki z Adamady. Wystawa prac ilustratorów związanych z wydawnictwem Adamada: Grażyna Rigall, Bartek Brosz, Anita Głowińska, Agnieszka Żelewska, Joanna Czaplewska, Marianna Jagoda, Ewa Poklewska-Koziełło, Natalia Uryniuk (w AmberExpo).
Polskie książki o historii znaku graficznego. Kurator: Patryk Hardziej (w AmberExpo).
Jeden obraz tysiąc słów. Rzecz o okładkach książkowych własnej roboty. Wystawa okładek studia graficznego Fajne Chłopaki. (w Sztuce Wyboru przy ul. Słowackiego 19 w Gdańsku Wrzeszczu).

 

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?